W Tarnobrzegu

Czarny mercedes na ekrany. Reżyser Janusz Majewski o swojej pracy

Czarny mercedes na ekrany. Reżyser Janusz Majewski o swojej pracy

Wybitny reżyser Janusz Majewski gościł w Tarnobrzegu podczas 13. Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych. W jego olbrzymim dorobku artystycznym są też książki, ostatnia to kryminał.

Miłośnicy kina mieli okazję porozmawiać z Januszem Majewskim podczas spotkania, na którym promował swoją powieść „Czarny mercedes”, czyli kryminał osadzony w okupowanej Warszawie i częściowo we Lwowie, mieście jego dzieciństwa. Starał się oddać klimat, jaki zapamiętał widząc wojenną rzeczywistość oczami dziecka. Na podstawie książki napisał scenariusz i naturalnie chciałby ten film wyreżyserować.

20160502_140936

Książkę napisał po zakończeniu zdjęć do filmu „Excentrycy”, za które zdobył Srebrne Lwy na festiwalu w Gdyni – Film był przygotowywany do montażu. Miałem więc dużo wolnego czasu. Mogłem nie robić nic i czekać, ale szybko zacząłem się z tym źle czuć. Musiałem się zająć, więc zacząłem pisać – mówił. Okazało się to doskonałym sposobem na to by zapomnieć o wszystkich dolegliwościach związanych z wiekiem. Nie mam czasu o nich pomyśleć, bo jestem zajęty – uśmiechał się Majewski.

Reżyser opowiadał też, że jako dziecko odkrył w sobie zainteresowanie filmem. Ukończył najpierw architekturę, bo tak chcieli rodzice. Reżyser kojarzył się im z niepoważnym zawodem. – Mówili mi, że chyba zwariowałem, żeby zarabiać tak w kraju, w którym robi się dwa, trzy filmy rocznie -wspominał. Po dyplomie dopiął jednak swego i ukończył reżyserię.

20160502_141207

Janusz Majewski urodził się w 1931 roku. Kinomani pamiętają z pewnością jego „Sublokatora”, „Zaklęte rewiry”, „Zadrość i Medycynę” dramat „Sprawa Gorgonowej” czy komedię „C.K. Dezerterzy”. Spośród wielu swoich filmów reżyser najbardziej ceni „Lekcję marwego języka”. Czytelnicy doceniają też jego książki „Mała matura”, opowiadania „Ex-hibicjonista” czy powieści „Zima w Siedlisku” i „Glacier Express 9:15.” „Czarny mercedes” też ma znakomite recenzje.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Łączymy siły, aby zagospodarować zdegradowane przestrzenie

rta24.eu6 maja 2021

KTS drużynowym mistrzem Polski! Po raz 30-ty!

rta24.eu6 maja 2021

Akcja edukacyjna Głosu Seniora

rta24.eu6 maja 2021

Święto 3 Maja. w Tarnobrzegu

rta24.eu4 maja 2021

Konsultacje społeczne zagospodarowania fragmentu Serbinowa

rta24.eu4 maja 2021

Tarnobrzeg wita w odświeżonej formie

rta24.eu4 maja 2021

Uczciliśmy pamięć tragicznie zmarłych pracowników przemysłu siarkowego

rta24.eu29 kwietnia 2021

Tarnobrzeski „Rolnik”  zrealizował program „Złote Szkoły NBP”  

rta24.eu29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rta24.eu29 kwietnia 2021