W Tarnobrzegu

Czarny mercedes na ekrany. Reżyser Janusz Majewski o swojej pracy

Czarny mercedes na ekrany. Reżyser Janusz Majewski o swojej pracy

Wybitny reżyser Janusz Majewski gościł w Tarnobrzegu podczas 13. Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych. W jego olbrzymim dorobku artystycznym są też książki, ostatnia to kryminał.

Miłośnicy kina mieli okazję porozmawiać z Januszem Majewskim podczas spotkania, na którym promował swoją powieść „Czarny mercedes”, czyli kryminał osadzony w okupowanej Warszawie i częściowo we Lwowie, mieście jego dzieciństwa. Starał się oddać klimat, jaki zapamiętał widząc wojenną rzeczywistość oczami dziecka. Na podstawie książki napisał scenariusz i naturalnie chciałby ten film wyreżyserować.

20160502_140936

Książkę napisał po zakończeniu zdjęć do filmu „Excentrycy”, za które zdobył Srebrne Lwy na festiwalu w Gdyni – Film był przygotowywany do montażu. Miałem więc dużo wolnego czasu. Mogłem nie robić nic i czekać, ale szybko zacząłem się z tym źle czuć. Musiałem się zająć, więc zacząłem pisać – mówił. Okazało się to doskonałym sposobem na to by zapomnieć o wszystkich dolegliwościach związanych z wiekiem. Nie mam czasu o nich pomyśleć, bo jestem zajęty – uśmiechał się Majewski.

Reżyser opowiadał też, że jako dziecko odkrył w sobie zainteresowanie filmem. Ukończył najpierw architekturę, bo tak chcieli rodzice. Reżyser kojarzył się im z niepoważnym zawodem. – Mówili mi, że chyba zwariowałem, żeby zarabiać tak w kraju, w którym robi się dwa, trzy filmy rocznie -wspominał. Po dyplomie dopiął jednak swego i ukończył reżyserię.

20160502_141207

Janusz Majewski urodził się w 1931 roku. Kinomani pamiętają z pewnością jego „Sublokatora”, „Zaklęte rewiry”, „Zadrość i Medycynę” dramat „Sprawa Gorgonowej” czy komedię „C.K. Dezerterzy”. Spośród wielu swoich filmów reżyser najbardziej ceni „Lekcję marwego języka”. Czytelnicy doceniają też jego książki „Mała matura”, opowiadania „Ex-hibicjonista” czy powieści „Zima w Siedlisku” i „Glacier Express 9:15.” „Czarny mercedes” też ma znakomite recenzje.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021