W Tarnobrzegu

Czarny mercedes na ekrany. Reżyser Janusz Majewski o swojej pracy

Czarny mercedes na ekrany. Reżyser Janusz Majewski o swojej pracy

Wybitny reżyser Janusz Majewski gościł w Tarnobrzegu podczas 13. Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych. W jego olbrzymim dorobku artystycznym są też książki, ostatnia to kryminał.

Miłośnicy kina mieli okazję porozmawiać z Januszem Majewskim podczas spotkania, na którym promował swoją powieść „Czarny mercedes”, czyli kryminał osadzony w okupowanej Warszawie i częściowo we Lwowie, mieście jego dzieciństwa. Starał się oddać klimat, jaki zapamiętał widząc wojenną rzeczywistość oczami dziecka. Na podstawie książki napisał scenariusz i naturalnie chciałby ten film wyreżyserować.

20160502_140936

Książkę napisał po zakończeniu zdjęć do filmu „Excentrycy”, za które zdobył Srebrne Lwy na festiwalu w Gdyni – Film był przygotowywany do montażu. Miałem więc dużo wolnego czasu. Mogłem nie robić nic i czekać, ale szybko zacząłem się z tym źle czuć. Musiałem się zająć, więc zacząłem pisać – mówił. Okazało się to doskonałym sposobem na to by zapomnieć o wszystkich dolegliwościach związanych z wiekiem. Nie mam czasu o nich pomyśleć, bo jestem zajęty – uśmiechał się Majewski.

Reżyser opowiadał też, że jako dziecko odkrył w sobie zainteresowanie filmem. Ukończył najpierw architekturę, bo tak chcieli rodzice. Reżyser kojarzył się im z niepoważnym zawodem. – Mówili mi, że chyba zwariowałem, żeby zarabiać tak w kraju, w którym robi się dwa, trzy filmy rocznie -wspominał. Po dyplomie dopiął jednak swego i ukończył reżyserię.

20160502_141207

Janusz Majewski urodził się w 1931 roku. Kinomani pamiętają z pewnością jego „Sublokatora”, „Zaklęte rewiry”, „Zadrość i Medycynę” dramat „Sprawa Gorgonowej” czy komedię „C.K. Dezerterzy”. Spośród wielu swoich filmów reżyser najbardziej ceni „Lekcję marwego języka”. Czytelnicy doceniają też jego książki „Mała matura”, opowiadania „Ex-hibicjonista” czy powieści „Zima w Siedlisku” i „Glacier Express 9:15.” „Czarny mercedes” też ma znakomite recenzje.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021