W powiecie

CZUJKI ROZDANE

CZUJKI ROZDANE

„Nie dla czadu” pod takim hasłem odbyło się spotkanie informacyjne, podczas którego mieszkańcy mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób chronić siebie i swoje rodziny przed tlenkiem węgla.

Spotkanie otworzył wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy. – Cieszę się, że tak licznie przybyli państwo na spotkanie, aby posłuchać ekspertów i dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o swoje domy, by mieszkanie w nich nie było zagrożeniem. Niestety tlenek węgla potocznie zwanym cichym zabójcą wciąż zbiera swoje żniwo, dlatego zależy nam, aby nasi mieszkańcy mieli świadomość i wiedzę, w jaki sposób przeciwdziałać sytuacjom, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia i życia – podkreślał wójt Gorzyc.

O kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” prowadzonej przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu opowiedział bryg. Jacek Widuch, zaś mł. kpt. Łukasz Trela szczegółowo wyjaśnił, w jakich sytuacjach dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Kapitan wyjaśnił gdzie należy montować czujki i w jaki sposób sprawdzać ich użyteczność.

Strażacy przypomnieli również zasady udzielania pierwszej pomocy. – W sytuacjach zagrożenia nie bójmy się. W przypadku gdy jesteśmy świadkiem zatrucia tlenkiem węgla pamiętajmy o otwarciu okien i powiadomieniu służb. Możemy też spróbować udzielić pierwszej pomocy, ale bardzo ważne jest, abyśmy nie narażali swojego zdrowia i życia – mówił mł. kpt. Łukasz Trela.

O tym jak dbać o przewody kominowe, jak często należy wykonywać przeglądy opowiadał Piotr Czepiel z Korporacji Kominiarzy Polskich Stowarzyszenia Zawodowego oddział w Tarnobrzegu. – Czyszczenie przewodów kominowych od urządzeń opalanych węglem i drewnem powinno odbywać się co 3 miesiące, zaś gazem – dwa razy w roku, w przypadku wentylacji – raz do roku. Przegląd kominiarski powinien odbywać się raz w roku i nie wolno tego lekceważyć. Urządzenia grzewcze, a przede wszystkim urządzenia gazowe powinny być kontrolowane przez fachowców również raz do roku. To pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Należy pamiętać, że w przypadku zagrożenia, nie posiadanie stosownych przeglądów może zwolnić ubezpieczyciela z wypłacenia odszkodowania – przestrzegał Piotr Czepiel.

W spotkaniu uczestniczyli głównie seniorzy. Policjanci z Komisariatu Policji w Gorzycach i Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu przestrzegali osoby starsze przed sytuacjami prowokowanymi przez sprawców, których celem jest wyłudzenie pieniędzy czy innych kosztowności.

Podczas spotkania wójt Leszek Surdy rozdał czujki czadu i dymu. Otrzymało je 10 mieszkańców, którzy udzielili poprawnych odpowiedzi na pytania zadawane przez przedstawicieli straży oraz Korporacji Kominiarzy Polskich. Czujki zostały sfinansowane z budżetu gminy Gorzyce.

Źródło/ UG Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Uwaga! Szkolenie żołnierzy WOT na terenie gminy Nowa Dęba

rta24.eu25 lutego 2021

Poziom wód na rzekach powiatu tarnobrzeskiego

rta24.eu24 lutego 2021

Uratowana czapla w Alfredówce

rta24.eu24 lutego 2021

Małgorzata Jonaszek-Dul w gronie 9 osób z całego świata

rta24.eu23 lutego 2021

“Zakręcona akcja” pod OSP Grębów

rta24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021

DEZAMET wsparł ZS 2 w Nowej Dębie

rta24.eu16 lutego 2021

Pożar domu jednorodzinnego w Gągolinie! Wsparcie z Tarnobrzega

rta24.eu12 lutego 2021