W Tarnobrzegu

Czy Tarnobrzeg dogoni Mielec?

Czy Tarnobrzeg dogoni Mielec?

RÓŻNICE, DYSTANS I PODOBIEŃSTWA

Porównywaliśmy już wskaźniki rozwoju Tarnobrzega z Sandomierzem i Stalową Wolą. W Tarnobrzegu przynajmniej w pewnych kręgach porównywanie ze Stalową Wolą budzi różne emocje. Jednych denerwuje, dla innych jestargumentem do robienia wyrzutów lokalnej władzy, że zostajemy w tyle i że władze Tarnobrzega mogłyby się bardziej starać. Dokonajmy takiego porównania z Mielcem. W Tarnobrzegu Mielec to chyba jeszcze bardziej niż Stalowa Wola przykład miasta, któremu udało się przezwyciężyć głęboki kryzys gospodarczy i które w pełni wykorzystało szansę, jaką było powstanie specjalnej strefy ekonomicznej. Tarnobrzeg też ma SSE, ale w odróżnieniu od Mielca nie jest uważany za przykład udanej transformacji gospodarczej. Jak to wygląda na podstawie rankingów “Wspólnoty”?

KTO BOGATSZY?

W rankingu Tarnobrzeg z kwotą 3532 zł. na mieszkańca nominalnie wypada lepiej od Mielca. Mielec z kwotą 2805 zł. na mieszkańca zajmuje 44 pozycję wśród 267 sklasyfikowanych miast i wyprzedza Stalową Wolę. Jednak podobnie jak w przypadku Stalowej Woli trzeba wziąć pod uwagę różnice w statusie obu miast. Tarnobrzeg, to miasto na prawach powiatu i z tego tytułu ma większe wpływy z budżetu państwa, co znacząco wpływa na wielkość budżetu miasta. Dodajmy, że gdyby analizować miejsce obydwu miast w rankingach lat ubiegłych, to Mielec systematycznie pnie się do góry, a Tarnobrzeg nieznacznie spada w rankingu.

KTO WIĘCEJ INWESTUJE?

Wydawałoby się, że Mielec niewątpliwie rozwijający się gospodarczo, powinien również przewodzić w wielkości nakładów na infrastrukturę techniczną. I w tej kategorii niespodzianka. Z nakładami na mieszkańca w wysokości 323 zł. na mieszkańca, Mielec zajmuje 133 miejsce wśród 267 sklasyfikowanych miast. Z tej kwoty 199 zł. to środki własne. W tej kategorii miejsce w środku  stawki wszystkich miast nie budzi respektu. Tarnobrzeg wypada zdecydowanie lepiej, bo z wydatkami 486 zł. na mieszkańca zajmuje 39 miejsce wśród 48 miast na prawach powiatu. Dodajmy, że z tej kwoty 187 zł. to środki z budżetu Tarnobrzegu. Po tym zestawieniu widać, że rozwój infrastruktury technicznej w Mielcu realizuje nie miasto, a SSE.

KTO WIĘCEJ POZYSKUJE?

W powyższym zestawieniu częściowo widać już, które miasto jest sprawniejsze w pozyskiwaniu środków z zewnątrz. Jak to wygląda w rankingu “Wspólnoty”? Tarnobrzeg w latach 2004 – 2014 pozyskał 3263 zł. na mieszkańca, co plasuje go na 15 miejscu wśród miast na prawach powiatu. Z kolei Mielec z kwotą 1136 zł. na mieszkańca zajmuje 140 miejsce wśród miast powiatowych. Wyraźnie widać, że w tej kategorii Tarnobrzeg bije Mielec na głowę. To niewątpliwy powód do satysfakcji.

KTO MNIEJ POŻYCZA?

Niestety, ta satysfakcja zdecydowanie maleje w porównaniu wielkości zadłużenia obu miast. Tarnobrzeg z zadłużeniem na poziomie 51% wielkości budżetu za 2014 rok zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu, czyli jest jednym z najbardziej zadłużonych miast wśród miast na prawach powiatu. Mielec w tej kategorii znajduje się dosłownie na przeciwległym biegunie. Z prawie zerowym zadłużeniem na rok 2014, Mielec zajmuje 264 miejsce na 267 sklasyfikowanych miast powiatowych. Trzeba jasno stwierdzić, że Mielec to jedno z najmniej zadłużonych miast w Polsce. Na przyszłość to jego jaskrawa przewaga nad Tarnobrzegiem.

WNIOSKI

Podsumowując przedstawione dane, to widać, że sytuacja finansowa Mielca jest lepsza, mimo tego, że Tarnobrzeg ma wyższe przychody. Decyduje o tym wielkość zadłużenia. Na przyszłość, to ten wskaźnik będzie miał bardzo duży wpływ na możliwości inwestycyjne obu miast. Mielec ma tu ogromną rezerwę. Dotychczas Mielec nie zadłużał się, ale i przez to mało korzystał ze środków UE. Widać to wyraźnie po wielkości nakładów na infrastrukturę techniczną. Trzeba przyznać, że w tej mierze Tarnobrzeg lepiej starał się wykorzystać czas. Jednak wszystkie omówione dane pokazują, że to Mielec ma lepszą pozycję wyjściową na najbliższą perspektywę finansową z UE.
Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021