W Tarnobrzegu

Czy Tarnobrzeg dogoni Mielec?

Czy Tarnobrzeg dogoni Mielec?

RÓŻNICE, DYSTANS I PODOBIEŃSTWA

Porównywaliśmy już wskaźniki rozwoju Tarnobrzega z Sandomierzem i Stalową Wolą. W Tarnobrzegu przynajmniej w pewnych kręgach porównywanie ze Stalową Wolą budzi różne emocje. Jednych denerwuje, dla innych jestargumentem do robienia wyrzutów lokalnej władzy, że zostajemy w tyle i że władze Tarnobrzega mogłyby się bardziej starać. Dokonajmy takiego porównania z Mielcem. W Tarnobrzegu Mielec to chyba jeszcze bardziej niż Stalowa Wola przykład miasta, któremu udało się przezwyciężyć głęboki kryzys gospodarczy i które w pełni wykorzystało szansę, jaką było powstanie specjalnej strefy ekonomicznej. Tarnobrzeg też ma SSE, ale w odróżnieniu od Mielca nie jest uważany za przykład udanej transformacji gospodarczej. Jak to wygląda na podstawie rankingów „Wspólnoty”?

KTO BOGATSZY?

W rankingu Tarnobrzeg z kwotą 3532 zł. na mieszkańca nominalnie wypada lepiej od Mielca. Mielec z kwotą 2805 zł. na mieszkańca zajmuje 44 pozycję wśród 267 sklasyfikowanych miast i wyprzedza Stalową Wolę. Jednak podobnie jak w przypadku Stalowej Woli trzeba wziąć pod uwagę różnice w statusie obu miast. Tarnobrzeg, to miasto na prawach powiatu i z tego tytułu ma większe wpływy z budżetu państwa, co znacząco wpływa na wielkość budżetu miasta. Dodajmy, że gdyby analizować miejsce obydwu miast w rankingach lat ubiegłych, to Mielec systematycznie pnie się do góry, a Tarnobrzeg nieznacznie spada w rankingu.

KTO WIĘCEJ INWESTUJE?

Wydawałoby się, że Mielec niewątpliwie rozwijający się gospodarczo, powinien również przewodzić w wielkości nakładów na infrastrukturę techniczną. I w tej kategorii niespodzianka. Z nakładami na mieszkańca w wysokości 323 zł. na mieszkańca, Mielec zajmuje 133 miejsce wśród 267 sklasyfikowanych miast. Z tej kwoty 199 zł. to środki własne. W tej kategorii miejsce w środku  stawki wszystkich miast nie budzi respektu. Tarnobrzeg wypada zdecydowanie lepiej, bo z wydatkami 486 zł. na mieszkańca zajmuje 39 miejsce wśród 48 miast na prawach powiatu. Dodajmy, że z tej kwoty 187 zł. to środki z budżetu Tarnobrzegu. Po tym zestawieniu widać, że rozwój infrastruktury technicznej w Mielcu realizuje nie miasto, a SSE.

KTO WIĘCEJ POZYSKUJE?

W powyższym zestawieniu częściowo widać już, które miasto jest sprawniejsze w pozyskiwaniu środków z zewnątrz. Jak to wygląda w rankingu „Wspólnoty”? Tarnobrzeg w latach 2004 – 2014 pozyskał 3263 zł. na mieszkańca, co plasuje go na 15 miejscu wśród miast na prawach powiatu. Z kolei Mielec z kwotą 1136 zł. na mieszkańca zajmuje 140 miejsce wśród miast powiatowych. Wyraźnie widać, że w tej kategorii Tarnobrzeg bije Mielec na głowę. To niewątpliwy powód do satysfakcji.

KTO MNIEJ POŻYCZA?

Niestety, ta satysfakcja zdecydowanie maleje w porównaniu wielkości zadłużenia obu miast. Tarnobrzeg z zadłużeniem na poziomie 51% wielkości budżetu za 2014 rok zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu, czyli jest jednym z najbardziej zadłużonych miast wśród miast na prawach powiatu. Mielec w tej kategorii znajduje się dosłownie na przeciwległym biegunie. Z prawie zerowym zadłużeniem na rok 2014, Mielec zajmuje 264 miejsce na 267 sklasyfikowanych miast powiatowych. Trzeba jasno stwierdzić, że Mielec to jedno z najmniej zadłużonych miast w Polsce. Na przyszłość to jego jaskrawa przewaga nad Tarnobrzegiem.

WNIOSKI

Podsumowując przedstawione dane, to widać, że sytuacja finansowa Mielca jest lepsza, mimo tego, że Tarnobrzeg ma wyższe przychody. Decyduje o tym wielkość zadłużenia. Na przyszłość, to ten wskaźnik będzie miał bardzo duży wpływ na możliwości inwestycyjne obu miast. Mielec ma tu ogromną rezerwę. Dotychczas Mielec nie zadłużał się, ale i przez to mało korzystał ze środków UE. Widać to wyraźnie po wielkości nakładów na infrastrukturę techniczną. Trzeba przyznać, że w tej mierze Tarnobrzeg lepiej starał się wykorzystać czas. Jednak wszystkie omówione dane pokazują, że to Mielec ma lepszą pozycję wyjściową na najbliższą perspektywę finansową z UE.
Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021