W powiecie

Czytają, projektują, piszą poezję w Baranowie Sandomierskim

Czytają, projektują, piszą poezję w Baranowie Sandomierskim

Najlepszy czytelnik, najładniejsza zakładka do książki i najpiękniejszy wiersz – baranowska biblioteka nagrodziła laureatów gminnych konkursów.

Co roku biblioteka działająca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury nagradza swoich najwierniejszych czytelników. W środowe popołudnie ogłoszono tych, którzy w 2017 r. odwiedzili baranowską książnicę i jej filie najczęściej. We wszystkich kategoriach bezkonkurencyjna była Emilia Bożek, uczennica Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy, która wypożyczyła 427 książek. Najmłodszą czytelniczką okazała się Ewa Cyganek, która mimo swoich zaledwie 3 lat wypożyczyła najwięcej książek i – jak zapewnia mama dziewczynki – wszystkie razem z nią przeczytała.

– Wśród najmłodszych czytelników najpopularniejszym gatunkiem literackim są oczywiście bajki, baśnie oraz lektury szkolne – mówi kierowniczka biblioteki Anna Grabowska. – Wśród dorosłych różnorodność jest już znacznie większa. Zwyciężają jednak pozycje obyczajowe i historyczne.

Ogłoszono także laureatów konkursu na najładniejszą zakładkę do książki pod nazwą „Z biegiem Wisły”. Konkurs bowiem był podsumowaniem obchodzonego w 2017 Rzeki Wisły. W kategorii przedszkolnej wygrał Kacper Smykla, wśród laureatów ze szkół podstawowych są: Karolina Sabat, Justyna Mazur, Bartłomiej Ślusarz. Najstarsza kategoria to klasa VII i gimnazjum, tutaj najlepsze zakładki wykonali: Martyna Brylska, Maria Pruś oraz Patrycja Sawa.

– Tegoroczne prace były naprawdę wyjątkowo różnorodne – mówi Anna Grabowska. – Zgłoszono aż 162 zakładki. Poziom był tak wysoki, że mieliśmy spory problem z wyborem tych najlepszych. Jak co roku nagrodą dla autorów jest zrealizowanie projektu, czyli profesjonalne wydrukowanie zakładki.

Na koniec ogłoszono laureatów konkursu poetyckiego „Życie wierszem pisane”. Zgłoszono 82 utwory. Po raz pierwszy w tym roku pojawiła się kategoria dla dorosłych, w której zwyciężył Marcin Raś za zestaw zgłoszonych konkursu wierszy. Drugie miejsce przyznano pani Alicji Saganiak, również za zestaw trzech wierszy. Wyróżnienia otrzymują Zofia Dobrowolska i Gabriela Swatek. W najmłodszej kategorii (klasy I-III szkoły podstawowej) zwyciężyła Milena Surowiec za wiersz „Beztroskie życie”. Wśród starszych klas szkoły podstawowej I miejsce zajęła Oliwia Kosior (wiersz „Życie”), II – Jagoda Gąsior („Męki poety”), III – Gabriela Hoszowska („Mój świat”). Trzecia kategoria to gimnazjum i tu najpiękniejszy zestaw wierszy napisała Maria Malinowska. Drugie miejsce zajęła Dominika Kosior za utwór „Ukryte uczucia”.

Dyrektor MGOK-u Renata Domka podkreśliła, że ten dzień wręczenia nagród także dla organizatorów to duża satysfakcja i radość.

– Cieszymy się, że tak wielu czytelników nas odwiedza i wciąż tak chętnie mieszkańcy odrywają się od smartfonów, telewizorów i codziennych spraw, by wziąć udział w naszych konkursach. W takich chwilach przypominamy sobie, po co to robimy, dla kogo pracujemy i jest to dla nas ogromna motywacja do dalszego działania. Mamy nadzieję, że po zakończeniu trwającego właśnie w bibliotece remontu, będziemy mogli działać jeszcze więcej i jeszcze częściej będziecie nas odwiedzać – mówiła dyrektorka.

Wręczenie nagród było także okazją do podziękowań dla opiekunów, nauczycieli, bibliotekarzy, którzy pomagają przy realizacji konkursów. O oprawę muzyczną zadbały młode wokalistki: Ola Stępień i Malwinka Smykla.
Pełne listy laureatów, a także nagrodzone wiersze można znaleźć na stronie MGOK-u www.kulturalia.pl. Zakładki do książek dostępne są bezpłatnie w bibliotece oraz filiach w Dąbrowicy, Suchorzowie i Woli Baranowskiej.
Zakup nagród został dofinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Źródło: MGOK Baranów Sandomierski
Fot. M. Mitka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021