W Tarnobrzegu

Czytaliśmy „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza

Czytaliśmy „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza

W sobotę, na skwerze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej tarnobrzeżanie zasiedli do wspólnej lektury „Quo Vadis”. Fragmenty powieści czytało ponad 30 osób, w tym prezydent miasta Grzegorz Kiełb, radni, nauczyciele, dziennikarze i miłośnicy literatury.

Kilka osób m.in radna Anna Pekar miało ze sobą własne egzemplarze książki, które można było opatrzyć pamiątkową pieczęcią wydaną z okazji edycji Narodowego Czytania „Quo Vadis”. Lekturze przysłuchiwali się mieszkańcy przechodzący obok biblioteki.

Oprócz głośnego czytania, bibliotekarze przygotowali też inne atrakcje. Imprezie towarzyszył kiermasz książek za cegiełkę. Za jedyne dwa złote można było wybrać interesujące pozycje z wyprzedawanego księgozbioru. Dla dzieci przygotowano zajęcia plastyczne.

Akcja czytania wybitnych dzieł jest organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 roku. Tegoroczną lekturę „Quo Vadis” wybrali internauci. – To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Powieść historyczna Henryka Sienkiewicza została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Zdjęcia Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Pijana matka opiekowała się małymi dziećmi

rta24.eu7 września 2021