
W sobotę, na skwerze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej tarnobrzeżanie zasiedli do wspólnej lektury „Quo Vadis”. Fragmenty powieści czytało ponad 30 osób, w tym prezydent miasta Grzegorz Kiełb, radni, nauczyciele, dziennikarze i miłośnicy literatury.
Kilka osób m.in radna Anna Pekar miało ze sobą własne egzemplarze książki, które można było opatrzyć pamiątkową pieczęcią wydaną z okazji edycji Narodowego Czytania „Quo Vadis”. Lekturze przysłuchiwali się mieszkańcy przechodzący obok biblioteki.
Oprócz głośnego czytania, bibliotekarze przygotowali też inne atrakcje. Imprezie towarzyszył kiermasz książek za cegiełkę. Za jedyne dwa złote można było wybrać interesujące pozycje z wyprzedawanego księgozbioru. Dla dzieci przygotowano zajęcia plastyczne.
Akcja czytania wybitnych dzieł jest organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 roku. Tegoroczną lekturę „Quo Vadis” wybrali internauci. – To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
Powieść historyczna Henryka Sienkiewicza została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.
Zdjęcia Wioletta Wojtkowiak
Facebook
RSS