W Tarnobrzegu

Czytaliśmy „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza

Czytaliśmy „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza

W sobotę, na skwerze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej tarnobrzeżanie zasiedli do wspólnej lektury „Quo Vadis”. Fragmenty powieści czytało ponad 30 osób, w tym prezydent miasta Grzegorz Kiełb, radni, nauczyciele, dziennikarze i miłośnicy literatury.

Kilka osób m.in radna Anna Pekar miało ze sobą własne egzemplarze książki, które można było opatrzyć pamiątkową pieczęcią wydaną z okazji edycji Narodowego Czytania „Quo Vadis”. Lekturze przysłuchiwali się mieszkańcy przechodzący obok biblioteki.

Oprócz głośnego czytania, bibliotekarze przygotowali też inne atrakcje. Imprezie towarzyszył kiermasz książek za cegiełkę. Za jedyne dwa złote można było wybrać interesujące pozycje z wyprzedawanego księgozbioru. Dla dzieci przygotowano zajęcia plastyczne.

Akcja czytania wybitnych dzieł jest organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 roku. Tegoroczną lekturę „Quo Vadis” wybrali internauci. – To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Powieść historyczna Henryka Sienkiewicza została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Zdjęcia Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Cena za odprowadzanie wód opadowych w Tarnobrzegu nie wzrośnie!

rta24.eu13 maja 2021

Projekt #PoznajMYTarnobrzeg w Dzień Dobry TVN

rta24.eu12 maja 2021

Ruszają doraźne naprawy dróg

rta24.eu12 maja 2021

Odbierz swoje maseczki- Rusza drugi etap dystrybucji

rta24.eu12 maja 2021

Wypalając trawy stwarzasz zagrożenie i spalasz to co w niej żyje !!!

rta24.eu11 maja 2021

Uciekał przed policjantami drogówki, bo spanikował

rta24.eu10 maja 2021

Tarnobrzescy Policjanci oddali hołd zmarłemu aspirantowi

rta24.eu10 maja 2021

Znów trysną fontanny

rta24.eu10 maja 2021

Namalowali pastelami świat abstrakcji

rta24.eu8 maja 2021