W Tarnobrzegu

Czytaliśmy „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza

Czytaliśmy „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza

W sobotę, na skwerze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej tarnobrzeżanie zasiedli do wspólnej lektury „Quo Vadis”. Fragmenty powieści czytało ponad 30 osób, w tym prezydent miasta Grzegorz Kiełb, radni, nauczyciele, dziennikarze i miłośnicy literatury.

Kilka osób m.in radna Anna Pekar miało ze sobą własne egzemplarze książki, które można było opatrzyć pamiątkową pieczęcią wydaną z okazji edycji Narodowego Czytania „Quo Vadis”. Lekturze przysłuchiwali się mieszkańcy przechodzący obok biblioteki.

Oprócz głośnego czytania, bibliotekarze przygotowali też inne atrakcje. Imprezie towarzyszył kiermasz książek za cegiełkę. Za jedyne dwa złote można było wybrać interesujące pozycje z wyprzedawanego księgozbioru. Dla dzieci przygotowano zajęcia plastyczne.

Akcja czytania wybitnych dzieł jest organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 roku. Tegoroczną lekturę „Quo Vadis” wybrali internauci. – To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Powieść historyczna Henryka Sienkiewicza została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Zdjęcia Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021