
Na pokopalnianej zwałce w Dąbrowicy w gminie Baranów Sandomierski powstanie ośrodek radiolokacyjny Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo ruchu lotniczego w południowo-wschodniej części kraju.
Jak informuje PAŻP, ośrodek będzie wyposażony w radar wtórny MSSR Mode S (Monopulse Secondary Surveillance Radar), który jest standardem w cywilnej kontroli ruchu lotniczego. Działa we współpracy z transponderami umieszczonymi na pokładach samolotów. Radar wysyła impulsy z zapytaniem, na które “odpowiada” transponder wysyłając kod identyfikujący samolot, wysokość statku powietrznego, jego prędkość oraz wiele innych informacji dla celów wykonywania kontroli ruchu lotniczego. Dane z radarów przekazywane są do systemu operacyjnego Pegasus_21, tworzącego zobrazowanie sytuacji ruchowej w polskiej przestrzeni powietrznej, na którym pracują kontrolerzy ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaplanowała budowę czterech takich obiektów na terenie kraju. Dwa powstaną na Podkarpaciu – w podrzeszowskiej Stobiernej i na wzniesieniu w Dąbrowicy. Urządzenia mają rozpocząć pracę w IV kwartale 2018 roku. Wartość inwestycji to ponad 46 mln złotych.
W Dąbrowicy ma stanąć betonowa wieża o wysokości 35 metrów wraz z kopułą na szczycie, na której zostanie zamontowana obrotowa antena radaru oraz antena radioliniowa. Na wykupionej od gminy działce o powierzchni 30 arów ma stanąć także agregat prądotwórczy z kontenerem energetycznym oraz kontener radiowy, w którym znajdą się urządzenia nadawczo-odbiorcze.
Przypomnijmy, że w 2015 roku przeciwko planom budowy stacji radiolokacyjnej protestowali mieszańcy Dąbrowicy i podtarnobrzeskiego Chmielowa. Dziś inwestycja nie budzi już powszechnego niepokoju, bo eksperci zaręczyli, że jest bezpieczna. Budowa ośrodka była w zasadzie przesądzona. Inwestycje celu publicznego forsowane w drodze tzw. specustawy mogą powstawać bez zgody mieszkańców.
Wioletta Wojtkowiak
Fot. PAŻP
Facebook
RSS