W Tarnobrzegu

Doktor Lucas ratuje życie w Tarnobrzegu. „Nigdy się nie męczy”

Doktor Lucas ratuje życie w Tarnobrzegu. „Nigdy się nie męczy”

Karetkę wyposażoną w najnowszej generacji urządzenie do automatycznego masażu serca Lucas 3 oraz defibrylator Lifepak nazywany przez ratowników „przenośnym laboratorium” otrzymał Szpitalny Oddział Ratunkowy w Tarnobrzegu.

System automatycznej kompresji klatki piersiowej nazywany popularnie doktorem Lucasem to dla ratowników dodatkowa para rąk. W odróżnieniu od człowieka mechanizm nigdy się nie męczy i prawidłowo i w odpowiednim tempie uciska klatkę piersiową przy reanimacji.

– Praca z takim sprzętem była marzeniem – mówi Bogdan Madej, ratownik medyczny. – Gdy Lucas za nas pracuje, możemy wykonać szereg innych czynności u pacjenta: zaintubować go, podać leki czy transportować na noszach, nie martwiąc się o brak krążenia. Defibrylator zaś monitoruje pracę serca.

Kierownik SOR Marek Wasiuta dodaje,że dzięki bluetooth można odczytać i analizować przebieg akcji reanimacyjnej a wykres EKG z urządzenia wysłać od razu do ośrodka kardiologicznego, który zadecyduje, jaki zabieg u poszkodowanego będzie potrzebny. Pacjent prosto z miejsca wypadku pojedzie więc tam, gdzie otrzyma najlepszą pomoc.

Na wyposażeniu karetki jest też krzesełko na gąsienicach do transportu po schodach, zestawy do intubacji, kołnierze ortopeedyczne, pompy infuzyjne, lekarstwa i środki opatrunkowe.To trzeci ambulas w służbie tarnobrzeskiego pogotowia, ale pierwszy wyposażony w urządzenia z najwyższej półki. – Mają je tylko trzy ośrodki w Polsce – mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa Krzysztof Stolarski.

Jak przekazał dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Wiktor Stasiak, pojazd i sprzęt kosztowały w sumie ponad pół miliona złotych. Szpital stać było na zakup dzięki oszczędnościom i finansowemu wsparciu od wojewody podkarpackiego (300 tys. zł), dyrekcji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, firmy Fenix Metals.

Uroczyste przekazanie ambulansu i prezentacja sprzętu odbyła się dziś z udziałem wielu gości. Wśród nich byli m.in marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, sekretarz województwa Wiesław Majkut, prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb, wójt Gorzyc Leszek Surdy, burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur, dyrektor WORD Kamil Kalinka, kierownicy oddziałów i pracownicy szpitala. Ambulans poświęcił przeor klasztoru dominikanów ojciec Marek Grzelczak.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

_DSC7078 _DSC7089 _DSC7108 _DSC7122 _DSC7154
_DSC7166-001_DSC7199

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Pijana matka opiekowała się małymi dziećmi

rta24.eu7 września 2021