W Tarnobrzegu

Doktor Lucas ratuje życie w Tarnobrzegu. „Nigdy się nie męczy”

Doktor Lucas ratuje życie w Tarnobrzegu. „Nigdy się nie męczy”

Karetkę wyposażoną w najnowszej generacji urządzenie do automatycznego masażu serca Lucas 3 oraz defibrylator Lifepak nazywany przez ratowników „przenośnym laboratorium” otrzymał Szpitalny Oddział Ratunkowy w Tarnobrzegu.

System automatycznej kompresji klatki piersiowej nazywany popularnie doktorem Lucasem to dla ratowników dodatkowa para rąk. W odróżnieniu od człowieka mechanizm nigdy się nie męczy i prawidłowo i w odpowiednim tempie uciska klatkę piersiową przy reanimacji.

– Praca z takim sprzętem była marzeniem – mówi Bogdan Madej, ratownik medyczny. – Gdy Lucas za nas pracuje, możemy wykonać szereg innych czynności u pacjenta: zaintubować go, podać leki czy transportować na noszach, nie martwiąc się o brak krążenia. Defibrylator zaś monitoruje pracę serca.

Kierownik SOR Marek Wasiuta dodaje,że dzięki bluetooth można odczytać i analizować przebieg akcji reanimacyjnej a wykres EKG z urządzenia wysłać od razu do ośrodka kardiologicznego, który zadecyduje, jaki zabieg u poszkodowanego będzie potrzebny. Pacjent prosto z miejsca wypadku pojedzie więc tam, gdzie otrzyma najlepszą pomoc.

Na wyposażeniu karetki jest też krzesełko na gąsienicach do transportu po schodach, zestawy do intubacji, kołnierze ortopeedyczne, pompy infuzyjne, lekarstwa i środki opatrunkowe.To trzeci ambulas w służbie tarnobrzeskiego pogotowia, ale pierwszy wyposażony w urządzenia z najwyższej półki. – Mają je tylko trzy ośrodki w Polsce – mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa Krzysztof Stolarski.

Jak przekazał dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Wiktor Stasiak, pojazd i sprzęt kosztowały w sumie ponad pół miliona złotych. Szpital stać było na zakup dzięki oszczędnościom i finansowemu wsparciu od wojewody podkarpackiego (300 tys. zł), dyrekcji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, firmy Fenix Metals.

Uroczyste przekazanie ambulansu i prezentacja sprzętu odbyła się dziś z udziałem wielu gości. Wśród nich byli m.in marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, sekretarz województwa Wiesław Majkut, prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb, wójt Gorzyc Leszek Surdy, burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur, dyrektor WORD Kamil Kalinka, kierownicy oddziałów i pracownicy szpitala. Ambulans poświęcił przeor klasztoru dominikanów ojciec Marek Grzelczak.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

_DSC7078 _DSC7089 _DSC7108 _DSC7122 _DSC7154
_DSC7166-001_DSC7199

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Tarnobrzegu

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021