W powiecie

Dotacje na kościoły, nie dla szkoły. Starostwo: To smutne

Dotacje na kościoły, nie dla szkoły. Starostwo: To smutne

Zabytkowy budynek internatu szkolnego w Grębowie przegrał z parafiami rywalizację o dofinansowanie prac konserwatorskich. Zarząd województwa podkarpackiego poskąpił 28 tysięcy złotych na remont elewacji pałacu. Podobnie było w ubiegłym roku.

W pałacu Dolańskich pochodzącym z pierwszej połowy XIX wieku mieści się internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Liczący prawie 200 lat obiekt zaadaptowany jest do potrzeb dzieci i młodzieży przebywających tu na stałe i jak każdy zabytkowy budynek wymaga prac konserwatorskich oraz remontów.

DSC_4877

– Cały czas etapami, na miarę możliwości budżetu powiatu, poprawiamy stan pałacowych obiektów, które wymagają kompleksowego remontu. Zleciliśmy wykonanie profesjonalnej dokumentacji.Naprawiliśmy dach, wymieniliśmy stolarkę. Teraz chcieliśmy skupić prace na zabezpieczeniu gzymsów, bo są niebezpieczne i na pomalowaniu odstraszającej elewacji – wymienia wicestarosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra.
Na te prace władze starostwa miały nadzieję otrzymać 50 procent dofinansowania od zarządu województwa podkarpackiego z puli przeznaczonej na roboty konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przy zabytkach. Pieniędzy nie będzie, bo wniosek formalnie zakwalifikowany do rozpatrzenia nie zyskał akceptacji marszałkowskiej komisji. I to kolejny raz.

– W ubiegłym roku remont pałacu też nie znalazł się na liście rankingowej. Za to komisja rozdzielająca dotacje wsparła wyłącznie potrzeby parafii, remonty kościołów, nagrobków itp. To smutne, bo kwota 28,6 tys. zł nie była wielka i znów pominięto potrzeby placówki, która opiekuje się niepełnosprawnymi dziećmi – z żalem kwituje Krzysztof Pitra. Starostwo wciąż szuka źródeł finansowania zabytku, w którym chce stworzyć część muzealną.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia B. Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021