W powiecie

Dotacje na kościoły, nie dla szkoły. Starostwo: To smutne

Dotacje na kościoły, nie dla szkoły. Starostwo: To smutne

Zabytkowy budynek internatu szkolnego w Grębowie przegrał z parafiami rywalizację o dofinansowanie prac konserwatorskich. Zarząd województwa podkarpackiego poskąpił 28 tysięcy złotych na remont elewacji pałacu. Podobnie było w ubiegłym roku.

W pałacu Dolańskich pochodzącym z pierwszej połowy XIX wieku mieści się internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Liczący prawie 200 lat obiekt zaadaptowany jest do potrzeb dzieci i młodzieży przebywających tu na stałe i jak każdy zabytkowy budynek wymaga prac konserwatorskich oraz remontów.

DSC_4877

– Cały czas etapami, na miarę możliwości budżetu powiatu, poprawiamy stan pałacowych obiektów, które wymagają kompleksowego remontu. Zleciliśmy wykonanie profesjonalnej dokumentacji.Naprawiliśmy dach, wymieniliśmy stolarkę. Teraz chcieliśmy skupić prace na zabezpieczeniu gzymsów, bo są niebezpieczne i na pomalowaniu odstraszającej elewacji – wymienia wicestarosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra.
Na te prace władze starostwa miały nadzieję otrzymać 50 procent dofinansowania od zarządu województwa podkarpackiego z puli przeznaczonej na roboty konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przy zabytkach. Pieniędzy nie będzie, bo wniosek formalnie zakwalifikowany do rozpatrzenia nie zyskał akceptacji marszałkowskiej komisji. I to kolejny raz.

– W ubiegłym roku remont pałacu też nie znalazł się na liście rankingowej. Za to komisja rozdzielająca dotacje wsparła wyłącznie potrzeby parafii, remonty kościołów, nagrobków itp. To smutne, bo kwota 28,6 tys. zł nie była wielka i znów pominięto potrzeby placówki, która opiekuje się niepełnosprawnymi dziećmi – z żalem kwituje Krzysztof Pitra. Starostwo wciąż szuka źródeł finansowania zabytku, w którym chce stworzyć część muzealną.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia B. Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Uczcili pamięć Kawalerzystów

rta24.eu21 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Pożar aut ciężarowych w Baranowie Sandomierskim.

rta24.eu15 września 2021

Ulice Zastawie i Szkolna po remoncie

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Potracenie rowerzysty w Nowej Dębie

rta24.eu8 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Kolejna dostawa amunicji dla wojska z DEZAMET S.A.

rta24.eu3 września 2021