W powiecie

Dotacje na kościoły, nie dla szkoły. Starostwo: To smutne

Dotacje na kościoły, nie dla szkoły. Starostwo: To smutne

Zabytkowy budynek internatu szkolnego w Grębowie przegrał z parafiami rywalizację o dofinansowanie prac konserwatorskich. Zarząd województwa podkarpackiego poskąpił 28 tysięcy złotych na remont elewacji pałacu. Podobnie było w ubiegłym roku.

W pałacu Dolańskich pochodzącym z pierwszej połowy XIX wieku mieści się internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Liczący prawie 200 lat obiekt zaadaptowany jest do potrzeb dzieci i młodzieży przebywających tu na stałe i jak każdy zabytkowy budynek wymaga prac konserwatorskich oraz remontów.

DSC_4877

– Cały czas etapami, na miarę możliwości budżetu powiatu, poprawiamy stan pałacowych obiektów, które wymagają kompleksowego remontu. Zleciliśmy wykonanie profesjonalnej dokumentacji.Naprawiliśmy dach, wymieniliśmy stolarkę. Teraz chcieliśmy skupić prace na zabezpieczeniu gzymsów, bo są niebezpieczne i na pomalowaniu odstraszającej elewacji – wymienia wicestarosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra.
Na te prace władze starostwa miały nadzieję otrzymać 50 procent dofinansowania od zarządu województwa podkarpackiego z puli przeznaczonej na roboty konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przy zabytkach. Pieniędzy nie będzie, bo wniosek formalnie zakwalifikowany do rozpatrzenia nie zyskał akceptacji marszałkowskiej komisji. I to kolejny raz.

– W ubiegłym roku remont pałacu też nie znalazł się na liście rankingowej. Za to komisja rozdzielająca dotacje wsparła wyłącznie potrzeby parafii, remonty kościołów, nagrobków itp. To smutne, bo kwota 28,6 tys. zł nie była wielka i znów pominięto potrzeby placówki, która opiekuje się niepełnosprawnymi dziećmi – z żalem kwituje Krzysztof Pitra. Starostwo wciąż szuka źródeł finansowania zabytku, w którym chce stworzyć część muzealną.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia B. Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Noc Muzeów na Zamku w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu13 maja 2021

Wypalając trawy stwarzasz zagrożenie i spalasz to co w niej żyje !!!

rta24.eu11 maja 2021

VI edycja porządków na Wiśle i Sanie

rta24.eu11 maja 2021

Łączymy siły, aby zagospodarować zdegradowane przestrzenie

rta24.eu6 maja 2021

Wypełnij ankietę i miej wpływ na rozwój Gminy Gorzyce

rta24.eu6 maja 2021

Akcja edukacyjna Głosu Seniora

rta24.eu6 maja 2021

Dzień Strażaka

rta24.eu4 maja 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rta24.eu29 kwietnia 2021

Czujność sąsiada uratowała życie mężczyźnie

rta24.eu29 kwietnia 2021