W powiecie

Dotacje na kościoły, nie dla szkoły. Starostwo: To smutne

Dotacje na kościoły, nie dla szkoły. Starostwo: To smutne

Zabytkowy budynek internatu szkolnego w Grębowie przegrał z parafiami rywalizację o dofinansowanie prac konserwatorskich. Zarząd województwa podkarpackiego poskąpił 28 tysięcy złotych na remont elewacji pałacu. Podobnie było w ubiegłym roku.

W pałacu Dolańskich pochodzącym z pierwszej połowy XIX wieku mieści się internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Liczący prawie 200 lat obiekt zaadaptowany jest do potrzeb dzieci i młodzieży przebywających tu na stałe i jak każdy zabytkowy budynek wymaga prac konserwatorskich oraz remontów.

DSC_4877

– Cały czas etapami, na miarę możliwości budżetu powiatu, poprawiamy stan pałacowych obiektów, które wymagają kompleksowego remontu. Zleciliśmy wykonanie profesjonalnej dokumentacji.Naprawiliśmy dach, wymieniliśmy stolarkę. Teraz chcieliśmy skupić prace na zabezpieczeniu gzymsów, bo są niebezpieczne i na pomalowaniu odstraszającej elewacji – wymienia wicestarosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra.
Na te prace władze starostwa miały nadzieję otrzymać 50 procent dofinansowania od zarządu województwa podkarpackiego z puli przeznaczonej na roboty konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przy zabytkach. Pieniędzy nie będzie, bo wniosek formalnie zakwalifikowany do rozpatrzenia nie zyskał akceptacji marszałkowskiej komisji. I to kolejny raz.

– W ubiegłym roku remont pałacu też nie znalazł się na liście rankingowej. Za to komisja rozdzielająca dotacje wsparła wyłącznie potrzeby parafii, remonty kościołów, nagrobków itp. To smutne, bo kwota 28,6 tys. zł nie była wielka i znów pominięto potrzeby placówki, która opiekuje się niepełnosprawnymi dziećmi – z żalem kwituje Krzysztof Pitra. Starostwo wciąż szuka źródeł finansowania zabytku, w którym chce stworzyć część muzealną.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia B. Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Boisko z nową instalacją do nawadniania

rta24.eu3 marca 2021
policja baranów

Nowy Kierownik Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu3 marca 2021

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Remont wieży strażackiej w Dąbrowicy

rta24.eu2 marca 2021

Nietrzeźwa seniorka spała przy drodze

rta24.eu2 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Pamieć o Żołnierzach Wyklętych

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Uwaga! Szkolenie żołnierzy WOT na terenie gminy Nowa Dęba

rta24.eu25 lutego 2021