
Po kilkugodzinnej dyskusji na wczorajszej sesji Rada Miasta Tarnobrzega przegłosowała uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego.
Przewiduje ona włączenie z dniem 1 września 2017 roku Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Jachowicza do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Alfreda Freyera, Gimnazjum nr 2 im. Jana Słomki do Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika, Gimnazjum nr 3 im. Porucznika Józefa Sarny do Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka.
Ponadto włączenie Gimnazjum Specjalnego w Zespole Szkół Specjalnych do Szkoły Podstawowej Specjalnej w Zespole Szkół Specjalnych oraz włączenie Gimnazjum dla Dorosłych w Zespole Szkół przy ul. Adama Mickiewicza 86 do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Kopernika 49.
Na mocy ustawy nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi z wymienionych placówek staną się pracownikami szkół, w których skład wchodzi gimnazjum.
Co teraz ? Kurator w ciągu 21 dni oceni projekt
Zaproponowane rozwiązania oceni teraz kurator oświaty. Musi wydać opinię w ciągu 21 dni od dnia otrzymania uchwały w sprawie projektu. Opinia ta będzie wiążąca i nie będzie przysługiwało na nią zażalenie. Po otrzymaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty tarnobrzescy radni będą mieć czas do 31 marca na podjęcie uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.
Bez przerwania obrad, bez prezydenta i bez zmian
Głosowanie poprzedził rozwlekła, pełna kłótni i przytyków osobistych debata, a z mównicy często padało pytanie: Gdzie jest prezydent ? Przewodniczący rady miasta Kamil Kalinka kwestionował powód nieobecności Grzegorza Kiełba na sesji. On też zgłosił wniosek o przerwanie obrad do 1 marca, żeby omówić nowe propozycje zmian w sieci. Nie zyskał jednak poparcia większości radnych.
Do pretensji o kształt projektu, późne nad nim konsultacje odnosiła się naczelnik wydziału oświaty Jolanta Kociuba. Na sam koniec o plusach i minusach proponowanych zmian mówił Andrzej Rzeszut z firmy Wulkan, która opracowała koncepcję zmian w miejskiej sieci szkół.
Nowe pomysły: „Czwórka” do gimnazjum nr 3 i powrót podstawówki nr 1
Dyskusję rozpoczęła radna PiS Anna Pekar chcąc wykazać, że projekt uchwały można wciąż zmodyfikować. Prosiła w imieniu rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 4, aby dzieci uczyły się w budynku Gimnazjum nr 3 a nie nr 2. Nie forsowała już przekształcenia Gimnazjum nr 3 w liceum, bo w przypadku niewystarczającej liczby uczniów zapisanych do nowej szkoły średniej jej nauczyciele mogliby szybko stracić pracę.
Wspomniał o tym później Andrzej Rzeszut, argumentując, dlaczego pomysł z liceum odrzucono: – Prawo zapewnia ochronę i pierwszeństwo przy zatrudnieniu w nowych podstawówkach pracownikom wygaszanych gimnazjów. Nauczyciele liceum, którzy stracą pracę są na końcu kolejki w zatrudnieniu.
Nadzieję na zmianę sytuacji mieli też nauczyciele Gimnazjum nr 1, którzy wcześniej skierowali do prezydenta i radnych list. Proszą w nim o utworzenie na bazie gimnazjum przy ul. Jachowicza nowej szkoły podstawowej nr 1 i przeprowadzenie we wrześniu naboru do klasy pierwszej, czwartej i siódmej.
Od Andrzeja Rzeszuta usłyszeli, że to nie jest dobry moment na decydowanie o powołaniu nowej szkoły. Zmiana ustroju szkolnego pozwala teraz tylko na operacje związane z gimnazjami. Ponadto w Tarnobrzegu jest już za dużo szkół podstawowych więc wynik naboru do klasy pierwszej stoi pod znakiem zapytania.
Ustawa pozwala wprawdzie, pod pewnymi warunkami, nabór do klasy czwartej i administracyjne przeniesienie oddziału klasy siódmej, co wiązałoby się z zabraniem oddziału z innej szkoły. Jednak finał przekształcenia może być taki, że po odejściu gimnazjalistów, dla nauczycieli zabraknie godzin i stracą pracę.
TAK GŁOSOWALI RADNI
– Uchwała nie jest idealna, ma dużo wad, ale nic lepszego dzisiaj nie wymyślimy – skwitował radny Dariusz Kołek tuż przed głosowaniem. – Nikt z nas nie jest zadowolony.
Dodał, że podniesie rękę „za”, bo przekonała go do tego twarda rzeczywistość i zła sytuacja oświaty w mieście: – Jeśli to się zmieni, możemy pomyśleć nad tym, żeby powstało liceum i nowa podstawówka.
Za uchwałą głosowali: Dariusz Bożek, Bożena Kapuściak, Dariusz Kołek, Marian Kołodziej, Halina Mudrecka, Mariusz Myszkowski, Leszek Ogorzałek, Waldemar Stępak, Waldemar Szwedo, Stanisław Uziel, Marian Zioło, Witold Zych.
Przeciw: Jan Dziubiński, Norbert Mastalerz, Sławomir Partyka, Anna Pekar.
Wstrzymali się: Kamil Kalinka, Barbara Kłeczek, Łukasz Nowak, Robert Popek, Wiktor Stasiak.
Wioletta Wojtkowiak
Facebook
RSS