W Tarnobrzegu

Dwunastu radnych za oświatową rewolucją. Nikt nie jest zadowolony

Dwunastu radnych za oświatową rewolucją. Nikt nie jest zadowolony

Po kilkugodzinnej dyskusji na wczorajszej sesji Rada Miasta Tarnobrzega przegłosowała uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego.

Przewiduje ona włączenie z dniem 1 września 2017 roku Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Jachowicza do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Alfreda Freyera, Gimnazjum nr 2 im. Jana Słomki do Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika, Gimnazjum nr 3 im. Porucznika Józefa Sarny do Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka.

Ponadto włączenie Gimnazjum Specjalnego w Zespole Szkół Specjalnych do Szkoły Podstawowej Specjalnej w Zespole Szkół Specjalnych oraz włączenie Gimnazjum dla Dorosłych w Zespole Szkół przy ul. Adama Mickiewicza 86 do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Kopernika 49.

Na mocy ustawy nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi z wymienionych placówek staną się pracownikami szkół, w których skład wchodzi gimnazjum.

Co teraz ? Kurator w ciągu 21 dni oceni projekt

Zaproponowane rozwiązania oceni teraz kurator oświaty. Musi wydać opinię w ciągu 21 dni od dnia otrzymania uchwały w sprawie projektu. Opinia ta będzie wiążąca i nie będzie przysługiwało na nią zażalenie. Po otrzymaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty tarnobrzescy radni będą mieć czas do 31 marca na podjęcie uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

Bez przerwania obrad, bez prezydenta i bez zmian

Głosowanie poprzedził rozwlekła, pełna kłótni i przytyków osobistych debata, a z mównicy często padało pytanie: Gdzie jest prezydent ? Przewodniczący rady miasta Kamil Kalinka kwestionował powód nieobecności Grzegorza Kiełba na sesji. On też zgłosił wniosek o przerwanie obrad do 1 marca, żeby omówić nowe propozycje zmian w sieci. Nie zyskał jednak poparcia większości radnych.

Do pretensji o kształt projektu, późne nad nim konsultacje odnosiła się naczelnik wydziału oświaty Jolanta Kociuba. Na sam koniec o plusach i minusach proponowanych zmian mówił Andrzej Rzeszut z firmy Wulkan, która opracowała koncepcję zmian w miejskiej sieci szkół.

Nowe pomysły: „Czwórka” do gimnazjum nr 3 i powrót podstawówki nr 1

Dyskusję rozpoczęła radna PiS Anna Pekar chcąc wykazać, że projekt uchwały można wciąż zmodyfikować. Prosiła w imieniu rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 4, aby dzieci uczyły się w budynku Gimnazjum nr 3 a nie nr 2. Nie forsowała już przekształcenia Gimnazjum nr 3 w liceum, bo w przypadku niewystarczającej liczby uczniów zapisanych do nowej szkoły średniej jej nauczyciele mogliby szybko stracić pracę.

Wspomniał o tym później Andrzej Rzeszut, argumentując, dlaczego pomysł z liceum odrzucono: – Prawo zapewnia ochronę i pierwszeństwo przy zatrudnieniu w nowych podstawówkach pracownikom wygaszanych gimnazjów. Nauczyciele liceum, którzy stracą pracę są na końcu kolejki w zatrudnieniu.

Nadzieję na zmianę sytuacji mieli też nauczyciele Gimnazjum nr 1, którzy wcześniej skierowali do prezydenta i radnych list. Proszą w nim o utworzenie na bazie gimnazjum przy ul. Jachowicza nowej szkoły podstawowej nr 1 i przeprowadzenie we wrześniu naboru do klasy pierwszej, czwartej i siódmej.

Od Andrzeja Rzeszuta usłyszeli, że to nie jest dobry moment na decydowanie o powołaniu nowej szkoły. Zmiana ustroju szkolnego pozwala teraz tylko na operacje związane z gimnazjami. Ponadto w Tarnobrzegu jest już za dużo szkół podstawowych więc wynik naboru do klasy pierwszej stoi pod znakiem zapytania.
Ustawa pozwala wprawdzie, pod pewnymi warunkami, nabór do klasy czwartej i administracyjne przeniesienie oddziału klasy siódmej, co wiązałoby się z zabraniem oddziału z innej szkoły. Jednak finał przekształcenia może być taki, że po odejściu gimnazjalistów, dla nauczycieli zabraknie godzin i stracą pracę.

TAK GŁOSOWALI RADNI

– Uchwała nie jest idealna, ma dużo wad, ale nic lepszego dzisiaj nie wymyślimy – skwitował radny Dariusz Kołek tuż przed głosowaniem. – Nikt z nas nie jest zadowolony.
Dodał, że podniesie rękę „za”, bo przekonała go do tego twarda rzeczywistość i zła sytuacja oświaty w mieście: – Jeśli to się zmieni, możemy pomyśleć nad tym, żeby powstało liceum i nowa podstawówka.
Za uchwałą głosowali: Dariusz Bożek, Bożena Kapuściak, Dariusz Kołek, Marian Kołodziej, Halina Mudrecka, Mariusz Myszkowski, Leszek Ogorzałek, Waldemar Stępak, Waldemar Szwedo, Stanisław Uziel, Marian Zioło, Witold Zych.
Przeciw: Jan Dziubiński, Norbert Mastalerz, Sławomir Partyka, Anna Pekar.
Wstrzymali się: Kamil Kalinka, Barbara Kłeczek, Łukasz Nowak, Robert Popek, Wiktor Stasiak.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021