W Tarnobrzegu

Dyskutowali o doświadczeniach i wyzwaniach w rodzinnej pieczy zastępczej

Dyskutowali o doświadczeniach i wyzwaniach w rodzinnej pieczy zastępczej

Przedstawiciele miejskich ośrodków pomocy społecznej, pomocy rodzinie i powiatowych centrów pomocy rodzinie z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz małopolskiego spotkali się w miniony piątek w PWSZ im. prof. St. Tarnowskiego na konferencji poświęconej „Rodzinnej Pieczy Zastępczej – wyzwania i doświadczenia”. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także rodzin zastępczych i to nie tylko z Tarnobrzega. Organizatorem konferencji był Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.

– Jest nam niezmiernie miło, że tak licznie inne ośrodki przyjęły nasze zaproszenie i dzięki temu możemy wymienić się doświadczeniami w kwestii rodzinnej pieczy zastępczej. Jest to temat niezwykle ważny i bliski sercu każdego z nas, ponieważ dotyczy naszych najmłodszych podopiecznych, którym chcielibyśmy nieba uchylić, bo wiemy ile nieraz musieli znieść w swym młodym życiu. Z myślą o nas wszystkich zaprosiliśmy do udziału w konferencji w roli prelegentów osoby, które mają tak bogate doświadczenie, że jestem pewna, że dzisiejsze spotkanie będzie dla nas niezwykle cenną lekcją – mówiła podczas konferencji Elżbieta Miernik-Krukurka, dyrektor tarnobrzeskiego MOPR.

Podczas konferencji głos zabrali przedstawiciele wszystkich stron związanych z funkcjonowaniem rodzinnej pieczy zastępczej. Na początku o realizacji Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w roku 2016/2017 w świetle danych statystycznych mówiła Katarzyna Napiórkowska – Naczelnik Wydziału Wspierania Rodziny, Pieczy Zastępczej i Adopcji w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Maria Dekert – psychoterapeuta, interwent kryzysowy, była Dyrektor Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej poruszyła za to niezwykle ważny temat traumy i przywiązania u dzieci. Waldemar Wilk – pedagog, psychoterapeuta, a przede wszystkim wieloletni rodzic zawodowy mówił natomiast o obecność rodziców biologicznych w życiu dziecka umieszczonego w rodzinnej pieczy zastępczej.

– Prelegentów zapraszaliśmy tak, aby uczestnicy konferencji mieli całościowy obraz funkcjonowania rodzinnej pieczy zastępczej zarówno ze strony sądu, koordynatora czy chociażby rodzica zastępczego zarówno zawodowego, jak i spokrewnionego – dodaje dyrektor Krukurka.

Joanna Luberadzka – Gruca – Prezes Fundacji Przyjaciółka mówiła m. in. o obrazie zmian w pieczy zastępczej w analizach ilościowych i jakościowych. Natomiast Ziemowit Czech – Prezes Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu omówił przykłady orzekania o rodzinach zastępczych w praktyce Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu.

O doświadczeniach w pracy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej mówiła Monika Buryło – koordynator ds. rodzinnej pieczy zastępczej MOPR Tarnobrzeg. – Koordynatorzy są częścią zespołu. To ludzie, którzy z racji wykonywanego zawodu stoją najbliżej rodziny, a więc jednocześnie najbliżej ludzkich trosk i problemów, ale też radości i osiągnięć, które składają się na tę pracę. Praca koordynatora, to praca przede wszystkim w środowisku rodziny zastępczej. To wspólnie rozwiązywanie problemów i kryzysów, to stawianie sobie celów, to dążenie do ich rozwiązania – mówiła Monika Buryło.

Małgorzata Orłowska, która jest mamą zastępczą dla dwójki dzieci mówiła za to o swoich przeżyciach i odczuciach, jakie towarzyszą jej na co dzień w tej trudnej roli. Za to o modelu współpracy rodzin zastępczych z organizatorem wspomniała Jadwiga Jagieło – była Przewodnicząca Kolacji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Prezes Fundacji Wielkie Serce.

Konferencję zorganizowano w ramach projektu „Rodzina Brzmi Dumnie” dofinansowanego ze środków Fundacji EY. Była to pierwsza taka konferencja zorganizowana przez tarnobrzeski Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak, Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Starosta Tarnobrzeski – Paweł Bartoszek oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega – Grzegorz Kiełb.

Źródło: MOPR Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Tarnobrzegu

Tarnobrzeg gotowy na punkty szczepień powszechnych

rta24.eu21 kwietnia 2021

Złamał obowiązek izolacji poszedł kupić alkohol

rta24.eu19 kwietnia 2021

Rozmawiali o możliwości budowy sali sportowej.

rta24.eu15 kwietnia 2021

Krok do kariery – ciekawe warsztaty rozwijające zainteresowania w „Rolniku”

rta24.eu15 kwietnia 2021

Poldery tematem rozmów samorządu z Wodami Polskimi

rta24.eu14 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021

Ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych

rta24.eu12 kwietnia 2021

Sprawdź kiedy i gdzie odbierzesz swoje maseczki

rta24.eu8 kwietnia 2021

Dni teatru i wyobraźni już w ten weekend

rta24.eu8 kwietnia 2021