W Tarnobrzegu

Dyskutowali o doświadczeniach i wyzwaniach w rodzinnej pieczy zastępczej

Dyskutowali o doświadczeniach i wyzwaniach w rodzinnej pieczy zastępczej

Przedstawiciele miejskich ośrodków pomocy społecznej, pomocy rodzinie i powiatowych centrów pomocy rodzinie z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz małopolskiego spotkali się w miniony piątek w PWSZ im. prof. St. Tarnowskiego na konferencji poświęconej „Rodzinnej Pieczy Zastępczej – wyzwania i doświadczenia”. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także rodzin zastępczych i to nie tylko z Tarnobrzega. Organizatorem konferencji był Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.

– Jest nam niezmiernie miło, że tak licznie inne ośrodki przyjęły nasze zaproszenie i dzięki temu możemy wymienić się doświadczeniami w kwestii rodzinnej pieczy zastępczej. Jest to temat niezwykle ważny i bliski sercu każdego z nas, ponieważ dotyczy naszych najmłodszych podopiecznych, którym chcielibyśmy nieba uchylić, bo wiemy ile nieraz musieli znieść w swym młodym życiu. Z myślą o nas wszystkich zaprosiliśmy do udziału w konferencji w roli prelegentów osoby, które mają tak bogate doświadczenie, że jestem pewna, że dzisiejsze spotkanie będzie dla nas niezwykle cenną lekcją – mówiła podczas konferencji Elżbieta Miernik-Krukurka, dyrektor tarnobrzeskiego MOPR.

Podczas konferencji głos zabrali przedstawiciele wszystkich stron związanych z funkcjonowaniem rodzinnej pieczy zastępczej. Na początku o realizacji Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w roku 2016/2017 w świetle danych statystycznych mówiła Katarzyna Napiórkowska – Naczelnik Wydziału Wspierania Rodziny, Pieczy Zastępczej i Adopcji w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Maria Dekert – psychoterapeuta, interwent kryzysowy, była Dyrektor Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej poruszyła za to niezwykle ważny temat traumy i przywiązania u dzieci. Waldemar Wilk – pedagog, psychoterapeuta, a przede wszystkim wieloletni rodzic zawodowy mówił natomiast o obecność rodziców biologicznych w życiu dziecka umieszczonego w rodzinnej pieczy zastępczej.

– Prelegentów zapraszaliśmy tak, aby uczestnicy konferencji mieli całościowy obraz funkcjonowania rodzinnej pieczy zastępczej zarówno ze strony sądu, koordynatora czy chociażby rodzica zastępczego zarówno zawodowego, jak i spokrewnionego – dodaje dyrektor Krukurka.

Joanna Luberadzka – Gruca – Prezes Fundacji Przyjaciółka mówiła m. in. o obrazie zmian w pieczy zastępczej w analizach ilościowych i jakościowych. Natomiast Ziemowit Czech – Prezes Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu omówił przykłady orzekania o rodzinach zastępczych w praktyce Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu.

O doświadczeniach w pracy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej mówiła Monika Buryło – koordynator ds. rodzinnej pieczy zastępczej MOPR Tarnobrzeg. – Koordynatorzy są częścią zespołu. To ludzie, którzy z racji wykonywanego zawodu stoją najbliżej rodziny, a więc jednocześnie najbliżej ludzkich trosk i problemów, ale też radości i osiągnięć, które składają się na tę pracę. Praca koordynatora, to praca przede wszystkim w środowisku rodziny zastępczej. To wspólnie rozwiązywanie problemów i kryzysów, to stawianie sobie celów, to dążenie do ich rozwiązania – mówiła Monika Buryło.

Małgorzata Orłowska, która jest mamą zastępczą dla dwójki dzieci mówiła za to o swoich przeżyciach i odczuciach, jakie towarzyszą jej na co dzień w tej trudnej roli. Za to o modelu współpracy rodzin zastępczych z organizatorem wspomniała Jadwiga Jagieło – była Przewodnicząca Kolacji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Prezes Fundacji Wielkie Serce.

Konferencję zorganizowano w ramach projektu „Rodzina Brzmi Dumnie” dofinansowanego ze środków Fundacji EY. Była to pierwsza taka konferencja zorganizowana przez tarnobrzeski Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak, Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Starosta Tarnobrzeski – Paweł Bartoszek oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega – Grzegorz Kiełb.

Źródło: MOPR Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wyniki weryfikacji projektów złożonych do budżetu obywatelskiego

rta24.eu13 października 2021

„Rolnik” złotą szkołą NBP

rta24.eu8 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021

Tarnobrzescy Dominikanie zapraszają na kolejny koncert

rta24.eu7 października 2021

Utrudnienia w ruchu

rta24.eu6 października 2021

Święto Pieczonego Ziemniaka w Sobowie

rta24.eu6 października 2021

Tarnobrzeg z „Mistrzem” za rozbudowę Centrum Natura 2000

rta24.eu5 października 2021