W Tarnobrzegu

Dyskutowali o zintegrowanym planowaniu

Dyskutowali o zintegrowanym planowaniu

O korzyściach ze zintegrowanego planowania rozwoju na wszystkich szczeblach samorządu dyskutowano w piątek, 16 lipca, w Kolbuszowej. Samorząd Tarnobrzega reprezentował prezydent miasta Dariusz Bożek.

Na zaproszenie Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Związku Miast Polskich samorządowcy z Podkarpacia uczestniczyli  w konferencji „Zintegrowane planowanie rozwoju – szansa dla samorządów”, która odbyła się w piątek, 16 lipca w Kolbuszowej. Tarnobrzeg reprezentował prezydent miasta Dariusz Bożek oraz naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Tarnobrzega Joanna Kozub.

Tematyka konferencji adresowana była głównie do tych miast i miejskich obszarów funkcjonalnych, które będą lub planują być objęte zintegrowanymi inwestycjami terytorialnymi, a także samorządów tworzących obszary funkcjonalne, które planują skorzystać z innych instrumentów terytorialnych lub opracować wspólnie strategię ponadlokalną. Była to znakomita okazja m.in. do ukazania, że zintegrowane planowanie rozwoju niesie wiele korzyści i szans, ale stanowi także wyzwanie, gdyż wymaga dalszej profesjonalizacji zarządzania rozwojem. Mowa więc była m.in. o tym, jak ważne jest systemowe wspieranie samorządów na tej ścieżce zarówno ze szczebla krajowego, jak i regionalnego, a także systematyczna wymiana doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy samorządami, które proces ten już rozpoczęły.

Aktualnie w dwóch rządowych resortach trwają prace nad rekomendacją metodyki budowania strategii ponadlokalnych i instrumentów terytorialnych (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) oraz reformą planowania przestrzennego (Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii). W piątkowej konferencji udział wzięła m.in. Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, była to więc znakomita okazja do uzyskania z pierwszej ręki wiedzy na temat tego, jak będą wyglądały planowane zmiany. W dyskusjach zarząd województwa podkarpackiego reprezentował marszałek Władysław Ortyl, w konferencji uczestniczyła też wicemarszałek Ewa Draus. Wśród prelegentów zasiedli także przedstawiciele Związku Miast Polskich z dyrektorem Biura Andrzejem Porawskim na czele. Od strony naukowych badań i opracowań zagadnienie ponadlokalnych strategii  przedstawiali pracownicy naukowi Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Obszerna relacja i fotorelacja z konferencji na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego:

https://www.podkarpackie.pl/index.php/107-aktualnosci/8421-planujemy-w-sposob-zintegrowany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. A. Magda Biuro Prasowe UMWP

 

 

 

 

 

 

Źródło U.M. Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021