W Tarnobrzegu

Dzieci z tarnobrzeskiego przedszkola zwyciężyły w konkursie Eko Odkrywcy

Dzieci z tarnobrzeskiego przedszkola zwyciężyły w konkursie Eko Odkrywcy

Zakończyła się czwarta edycja konkursu Eko Odkrywcy, w której wzięło udział blisko 170 placówek edukacyjnych z całej Polski. W gronie zwycięzców znalazły się dzieci z Tarnobrzega. Zostały nagrodzone za projekt „W Eko Niezapominajce – jak w bajce”, którego celem jest promowanie pozytywnych, proekologicznych zachowań i upowszechnianie dobrych praktyk służących ochronie środowiska.

projekt-w-eko-niezapominajce-jak-w-bajce

W czwartej edycji Eko Odkrywców dzieci z Przedszkola nr 4 „Niezapominajka” w Tarnobrzegu rywalizowały z blisko 170 zespołami z całej Polski. Opracowany przez młodych ekologów projekt „W Eko Niezapominajce – jak w bajce” został doceniony przez komisję konkursową i trafi do finałowej dwudziestki. Podbił też serca internautów, którzy od 1 do 15 grudnia mogli głosować na swoich faworytów. Dzięki zdobytemu dofinansowaniu w wysokości 3 tys. zł już wkrótce dzieci będą mogły wcielić swój pomysł w życie.

Konkurs Eko Odkrywcy to inicjatywa adresowana do dzieci i młodzieży z całej Polski. Już od czterech lat wydarzenie promuje praktyczne zdobywanie wiedzy ekologicznej i pomaga kształtować właściwe postawy wobec przyrody. Planując projekty młodzi ekolodzy przeprowadzają eksperymenty i doświadczenia, konstruują prototypy przyjaznych środowisku urządzeń i organizują liczne zajęcia terenowe. Zwycięzcy mogą samodzielnie zrealizować swoje ekologiczne pomysły, udowadniając sobie i otoczeniu, że dbanie o środowisko może by fascynującym doświadczeniem.

– Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA pyta wszystkich kandydatów do pracy o ich zabawy z okresu dzieciństwa, ponieważ istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy nimi a umiejętnością rozwiązywania problemów – mówi Rafał Kosik, ambasador konkursu Eko Odkrywcy 4 – Jestem pewien, że udział w tym konkursie zaprocentuje w przyszłości. Takie ćwiczenie z wyobraźni rozwija ciekawość świata, kształtuje kreatywność i inspiruje do działania – dodaje Kosik.

Stałym elementem konkursu jest przyznanie nagrody dodatkowej w postaci grupowego wyjazdu na zieloną szkołę o wartości 20 tys. zł. To specjalne wyróżnienie trafia do autorów najciekawszego i najbardziej innowacyjnego projektu. W tym roku zdobyli ją uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła” w Opolu za pracę zatytułowaną „Future Designers”. Projekt zakłada badanie możliwości wykorzystania źródeł energii odnawialnej w powiązaniu z robotyką. Komisja konkursowa wyróżniła też trzy kolejne projekty: „Nasza Ziemia – Nasza sprawa, czyli jak sztuczne drzewa mogą zmniejszyć globalne ocieplenie”, „Odkrywamy przyrodę w wielkim mieście” oraz „Kochajmy ptaki”. Ich autorzy będą mogli odwiedzić Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

przedszkole-niezapominajka

Lista zwycięzców Konkursu Eko Odkrywcy 4:

Grupa Młodsza

1. „Eko Einsteini” (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jerzego Michejdy w Ustroniu)
2. „W Eko Niezapominajce – jak w bajce” (Przedszkole nr 4 „Niezapominajka” w Tarnobrzegu)
3. „Co stuka w ziemi, pluska w wodzie, szumi w powietrzu?” (Niepubliczny Punkt Przedszkolny Tęcza w Dąbrowie)
4. „Nie wypalaj traw – przecież nie zabija się życia” (Zespół Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach)
5. „Ekosemaforki w trosce o swoje zdrowie – ekologiczna hodowla warzyw i owoców” (Publiczne Przedszkole nr 7 „Pod Zielonym Semaforem” w Zduńskiej Woli).
Grupa Starsza

1. „Future Designers” (Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Nasza Szkoła” w Opolu
2. „GIM10 METEO” (Gimnazjum nr 10 im. I. J. Paderewskiego w Gliwicach)
3. „Nie byłoby nas, gdyby nie las” (Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów I Armii Wojska Polskiego w Cedyni)
4. „O2żni strażnicy atmosfery” (Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza nr 4 w Elblągu)
5. „Nasza Ziemia – Nasza Sprawa, czyli jak sztuczne drzewa mogą zmniejszyć globalne ocieplenie” (Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim)

Ze wszystkimi nagrodzonymi projektami można zapoznać się na oficjalnej stronie konkursu, pod adresem www.ekoodkrywcy.pl. Organizatorami konkursu Eko Odkrywcy 4 są Henkel (właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia. Ambasadorem konkursu jest Rafał Kosik, jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy dla dzieci i młodzieży, autor bestsellerowej serii książek „Felix, Net i Nika”.

źródło: Eko Odkrywcy

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021