W powiecie

Dziecko w Folklorze – ruszają zgłoszenia

Dziecko w Folklorze – ruszają zgłoszenia

Folklor jest fajny! Udowadniają to co roku organizatorzy wyjątkowego festiwalu „Dziecko w Folkorze” w Baranowie Sandomierskim. Rusza jubileuszowa 25. edycja.

Jest to najbardziej kolorowy, radosny i rozmuzykowany festiwal dziecięcy w kraju. Od ponad ćwierć wieku do Baranowa Sandomierskiego przybywają mali śpiewacy, instrumentaliści, tancerze z całej Polski. W tym roku, 17 czerwca odbędzie się już 25. edycja tego konkursu. Z okazji jubileuszu będzie miała wyjątkowo uroczystą oprawę. Ponadto festiwal odbędzie się na terenie baranowskiego zamku. Organizator, czyli Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim właśnie ogłosił nabór. Regulamin jest już dostępny na stronie internetowej placówki www.kulturalia.pl. Zgłoszenia można wysyłać do końca maja.

Niezmiennie głównym celem organizatorów festiwalu jest ochrona i popularyzacja zanikających gatunków folkloru związanego z tematyką dziecięcą, odkrywanie jego bogactwa, a także rozwijanie tożsamości narodowej związanej z lokalnym regionalizmem. Uczestnicy festiwalu udowadniają, że jest to niezwykle cenne dziedzictwo kulturalne, które należy pielęgnować, zaciekawiać nim innych i zachęcać do poznawania go. A oprócz tego jest to po prostu świetna zabawa, integracja i ciekawe doświadczenie, zarówno dla uczestników, jak i widzów, którzy co roku zachwycają się barwnymi strojami, wspaniałymi melodiami i kunsztem artystycznym występujących.

Konkurs jest bardzo zróżnicowany pod względem artystycznym, bo regulamin przewiduje udział w wielu kategoriach. Są to: grupy śpiewacze, soliści, grupy obrzędowe, instrumentaliści, zespoły taneczne. Uczestnicy występować będą przed komisją konkursową, w skład której wchodzą etnografowie. Zwycięzcy otrzymają nagrodę pieniężną, a także statuetkę – drewnianego Ptoka-Klepoka, przygotowanego ręcznie specjalnie na tę okazję. Co roku te statuetki przybierają inne barwy.

Oprócz przesłuchań konkursowych odbędą się ciekawe warsztaty, pokazy i występy. Działać także będzie otwarta scena plenerowa, gdzie przez cały dzień muzykować będą wszyscy chętni. Organizatorzy zapowiadają także liczne niespodzianki, zarówno dla uczestników, jak i widzów.

XXV Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” odbędzie się 17 czerwca w Baranowie Sandomierskim. Zgłoszenia do 1 czerwca.

Organizacja festiwalu została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: MGOK Baranów Sandomierski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021

Zajęcia z pasją w GOK Gorzyce

rta24.eu8 października 2021

Prace remontowe w gminie Gorzyce

rta24.eu7 października 2021

Ola Łuc Brązową Medalistką Mistrzostw Polski

rta24.eu6 października 2021

Przerwa w dostawie wody na terenie miasta i gminy Nowa Dęba

rta24.eu6 października 2021

Zakończenie sporu sądowego z byłym pracownikiem Spółki

rta24.eu4 października 2021

Wyrok prawomocny- proboszcz skazany za pedofilie

rta24.eu28 września 2021

Baranów Sandomierski-ruszają kolejne inwestycje

rta24.eu28 września 2021