W powiecie

Dzień otwarty WTZ w Gorzycach

Dzień otwarty WTZ w Gorzycach

Warsztaty Terapii Zajęciowej symbolicznie otworzyły drzwi, by zaproszonym gościom pokazać jak wygląda codzienna praca i przygotowywania osób niepełnosprawnych do radzenia w życiu codziennym.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Gorzycach powstał w połowie grudnia 2006 roku. Na zajęcia uczęszcza tu 35 podopiecznych z terenu Gorzyce Zaleszan i Grębowa.

Warsztat realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Podopieczni przebywają na warsztatach od poniedziałku do piątku. Swoje umiejętności mogą doskonalić pod opieką instruktorów terapii zajęciowej w tematycznych pracowniach: gospodarstwa domowego, ceramicznej, rękodzielniczo-krawieckiej, poligraficzno-komputerowej, witrażu, stolarsko-ramiarskiej.

– Zajęcia mają na celu rozwijanie kompetencji społecznych i zawodowych, dzięki którym nasi podopieczni lepiej radzą sobie w codziennym funkcjonowaniu. Kompetencje społeczne warunkują pozytywne relacje z innymi ludźmi, zaś uzyskanie nawet prostych umiejętności zawodowych stwarza szansę na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej -opowiada Anna Walas, kierownik gorzyckich WTZ
Ponadto uczestnicy mogą liczyć na codzienną opiekę psychologa i rehabilitanta.

Wielu podopiecznych gorzyckich warsztatów może poszczycić się ogromnymi zdolnościami artystycznymi. To spod rąk niepełnosprawnych uczestników wychodzą m.in. „Trześniowskie Anioły”, przepiękne ceramiki, malunki, czy też urocze przytulanki i poduszki. Swoje talenty podopieczni mają okazję prezentować na licznych przeglądach, ale także podczas imprez własnych Podkarpacki Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych, Piknik Sportowo-Rekreacyjny, Turniej Tańca Dla Osób Niepełnosprawnych.

Artystyczne dzieła zaś można nabyć w Galerii Regionalnego Produktu lub podczas okolicznościowych kiermaszy. Cały dochód ze sprzedaży produktów przekazywany jest na organizację wycieczek i wyjazdów integracyjnych.
„Dni otwarte”, które zorganizował gorzycki Warsztat skierowane były głównie do przedstawicieli samorządów, instytucji zajmujących się opieką nad osobami niepełnosprawnymi, ale przede wszystkim rodzinom i potencjalnym uczestnikom, którzy mogliby korzystać z codziennych zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej.

– Celem „Dni otwartych” było stworzenie możliwości poznania zasad funkcjonowania Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz rozwijanie współpracy z instytucjami i placówkami w zakresie wspierania osób niepełnosprawnych – mówi Anna Walas.

Uczestnikiem Warsztatu może zostać osoba niepełnosprawna, która ukończyła 18 rok życia i posiada Orzeczenie o Stopniu Niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

źródło: UM Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021