W Tarnobrzegu

“Ekskluzywne ceny” w szalecie miejskim

“Ekskluzywne ceny” w szalecie miejskim

Tarnobrzeg to chyba najszczęśliwsze miasto w Polsce. Można wyciągnąć taki wniosek po dyskusji o odpłatności za korzystanie z miejskiego szaletu. Ta sztandarowa inwestycja mijającej kadencji samorządu ma zostać jutro otwarta.

Nie wiadomo jak uroczyście ma się to stać ani nie wiadomo dlaczego akurat na 1 maja ją zaplanowano. Biorąc pod uwagę rangę jaką nadano temu szaletowi można by się spodziewać, że otworzy go przynajmniej jakiś minister, a poświęci biskup. I tu kolejne pytanie. Czy rzeczywiście szalet zostanie poświęcony? W internecie pokazują jak ksiądz święci szambo no to czemu nie miejski szalet? Ostatecznie to prawdopodobnie kwestia ceny, a nie teologii. Będzie to jednak problem dla obecnego p.o. prezydenta, bo PiS święci wszystko, co wybuduje. Ciekawe dodatkowo czy szalet przystroją we flagi państwowe? Ostatecznie jak święto, to święto.

Wobec tych wszystkich okoliczności bardziej zrozumiały robi się spór o odpłatność za korzystanie z tego przybytku. Trzeba przyznać, że sprawa jest nie prosta i do słusznego rozstrzygnięcia wymaga kanclerskich głów naszych czcigodnych samorządowców. No bo tak; korzystać za darmo raczej nie można, ponieważ w oczywisty sposób obniżałoby to rangę tak sztandarowej inwestycji. W tak prestiżowych sporach względy finansowe zazwyczaj idą na bok, a i planując tę inwestycję raczej nie zakładano, że się kiedykolwiek zwróci.

Skoro w grę wchodzą autorytet lokalnej władzy i prestiż Tarnobrzega, to ile powinno kosztować jednorazowe zrobienie siusiu i kupki? A może bardziej stosowne byłoby rozdzielenie tych czynności i oddzielna opłata? I nad tym pochylili się nasi troskliwi radni. Przy okazji wyszedł na tym tle poważny spór o prawa człowieka. Pan radny Zych, na którego w takich sporach można niezawodnie liczyć, jak męska szowinistyczna … zaproponował, żeby mężczyźni mogli sikać do pisuarów za darmo. To oczywista dyskryminacja kobiet.

Chociaż z drugiej strony w internecie można kupić przyrząd, który umożliwia paniom sikanie na stojąco. To może zakupić trochę takich urządzeń i udostępniać paniom i wtedy równość szans zapewniona. Sądzimy, że przynajmniej tarnobrzeskie feministki powinny poprzeć ten postulat, bo jak wiadomo one sikanie na siedząco uważają za niczym nie uzasadniona dyskryminację. Poza tym naszym zdaniem nie może być tak, żeby wszyscy korzystali ze sztandarowej inwestycji na tych samych zasadach. Proponujemy nieco zmodyfikować wniosek radnego Zycha i wprowadzić nieodpłatne sikanie do pisuarów dla członków PiS-u. Przynajmniej w tym będzie się pokrywać nazywanie ich pisuarami.Na pewno nie będzie problemu z wydaniem stosownego aktu prawnego ze strony p.o. prezydenta. Dla bardziej dociekliwych dlaczego akurat członkowie PiS-u mają mieć za darmo odpowiadamy, że im to się należy jak roczna nagroda ministrom.

A teraz istota sprawy, czyli cena. Otóż naszym zdaniem 2 złote za jednorazowe skorzystanie to megalomania. Nawet jeżeli uznamy, że szalet to sprawa dla władzy prestiżowa, to dwa złote jest przesadą. Dwa złote płaci się za skorzystanie z takiego przybytku w centrum Warszawy, w przejściu pod rondem Dmowskiego. Oczywiście mamy świadomość, że siarkowy gród tylko trochę ustępuje Warszawie, ale jednak co stolica, to stolica i niech państwo radni nie szaleją.

Wydaje nam się, że cena jeden złoty siedemdziesiąt pięć groszy byłaby najbardziej stosowna i najbardziej sprawiedliwa, żeby nie powiedzieć, że byłaby to cena godna. W przeciwnym wypadku do tarnobrzeskiego szaletu trzeba odnieść fraszkę Jana Kochanowskiego, którą już chyba raz cytowaliśmy. Dla dobra sprawy na koniec zacytujmy ją jeszcze raz; Dałem szeląg u wychodu (dawny szalet) za pół zjadłem jaję, drożej sram niż jadam, złe to obyczaje.

Grzegorz Poniedzielski

 

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021