W Tarnobrzegu

EMOCJE DO OSTATNIEJ CHWILI

EMOCJE DO OSTATNIEJ CHWILI

Zakończyliśmy internetowy plebiscyt na prezydenta Tarnobrzega. Wygrał Dariusz Bożek, pokonując Elżbietę Miernik – Krukurkę przygniatającą większością. Wcześniej w półfinałach Bożek pokonał Kamila Kalinkę, a Miernik – Krukurka Bożenę Kapuściak. W plebiscycie zabrakło Witolda Zycha, ale uważamy, że w rozważaniach o tym, kto wygra wybory na prezydenta tego kandydata trzeba uwzględnić.

W Tarnobrzegu powstała wyjątkowa sytuacja. Chyba nigdy w bezpośrednich wyborach prezydencki stawka nie była tak wyrównana i nigdy aż tylu kandydatów realnie liczyło się do przejścia co najmniej do drugiej tury. A że druga tura będzie, to uważamy za przesądzone. A jeszcze kilka miesięcy temu niemal pewne było, że wybory na prezydenta rozegrają się między prezydentem Grzegorzem Kiełbem, a kandydatem PiS-u i raczej nie będzie drugiej tury.

DRUGA TURA NIEUCHRONNA
Naszym zdaniem piątkę kandydatów można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to dwoje kandydatów z mniejszymi szansami. Zaliczamy do nich Bożenę Kapuściak i Witolda Zycha. Mówi się, że Kapuściakowa popierana jest przez prezydenta Grzegorz Kiełba. Jeżeli tak, to powinna być kandydatką gniewu i protestu. Jednak nic takiego nie ma miejsca. Nie widać ani nie słychać, żeby jej narracja czymś się wyróżniała i żeby chciała skupiać wyborców wokół sprawy Kiełba jako skrzywdzonego przez PiS. Do pierwszej tury wyborów zostało już bardzo mało czasu i raczej sztab Kapuściakowej nie da rady wprowadzić elementów, które ożywiłyby jej kampanię. W tym stanie spraw jej wejście do drugiej tury byłoby niespodzianką, a nawet sensacją.
Ciekawą postacią jest Zych. Patrząc na jego narrację, to sytuuje się między PiS i Kalinką, a Bożkiem i Miernik – Krukurką. Wydaje się, że elektorat Zycha jest najbardziej inteligencki, ale co za tym idzie jednak nieliczny, ponieważ przecież wiele osób z tej grupy popiera i Bożka, i Miernik – Krukurkę. Czy zbierze bardziej rozgarnięty elektorat PiS-u? Być może. Podobnie jak Kapuściakowa raczej ma nieduże szanse na drugą turę, ale może stać się tym, który odbierze szansę na drugą turę Kalince.
A sam Kalinka? Mimo, że w naszym plebiscycie odpadł w półfinale, to realnie będzie raczej pewnym kandydatem na drugą turę. Mimo dużego niesmaku po sprawie Kiełba elektorat PiS jest nadal liczny, a dodatkowo Kalinka może liczyć na poparcie księży.
I wreszcie dwoje kandydatów odwołujących się prawie do tego samego elektoratu i z których jedno prawie na pewno znajdzie się w drugiej turze i głównie przez których druga tura będzie. Komitet Bożka jest bardziej zbliżony do struktur PO. Z kolei zaplecze Miernik – Krukurki to ludzie ideowo tożsami albo zbliżeni do PO, ale rozczarowani tym, co tarnobrzeska Platforma robiła w ostatnich latach. Czy w drugiej turze da się z tych elektoratów poskładać jeden, który da zwycięstwo? Uważamy to za dość prawdopodobne.

NAJCIEKAWSZE MOŻE BYĆ W PIERWSZEJ TURZE
Więc kto wejdzie do drugiej tury? I to może być najciekawsze. Pokazał to już półfinał naszego plebiscytu. Konkurencja między Bożkiem a Kalinką zgromadziła rekordową liczbę 700 głosów. I właśnie to czy Kalinka przejdzie, czy nie przejdzie do drugiej tury będzie najciekawsze w tych wyborach. W naszym plebiscycie nie przeszedł, ale jak będzie 21 października? Sądzimy, że jednak przejdzie. Gdyby stało się inaczej, to byłaby to bardziej niespodzianka niż sensacja. W Tarnobrzegu da się odczuć niechęć do PiS-u, ale chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć jej rozmiarów w wyborach samorządowych. O tym czy kandydat PiS-u przejdzie do drugiej rundy mogą właśnie zdecydować głosy, które padną na Zycha, a może na Kapuściakową. Załóżmy, że Kalinka przejdzie do drugiej tury, to kto będzie jego rywalem? I to jest najtrudniejsze pytanie w tych wyborach prezydenckich. Ktokolwiek z dwójki Bożek i Miernik – Krukurka znajdzie się w drugiej turze powinien pokonać Kalinkę, ale kto z nich wejdzie do drugiej tury? Choć w naszym plebiscycie w finale Bożek zmiażdżył rywalkę, ale w realu może to nie być takie oczywiste. Oboje prowadzą kampanię widoczną, ale mdłą i nadmiernie ugrzecznioną. W programach też się za bardzo nie różnią. Czy sytuacja zmusi ich do większej agresji? To chyba nie leży w naturze obojga. To dobrze dla ich rodzin, gorzej dla kampanii.

KTO WYGRA?
Naszym zdaniem w drugiej turze znajdzie się ktoś ze wspomnianej trójki. Za najmniej prawdopodobny uznajemy finał taki, jak w plebiscycie. Mimo wszystko kandydat PiS-u i ktoś z opozycji to chyba najbardziej prawdopodobny scenariusz. Czy będzie nim Elżbieta Miernik – Krukurka, czy Dariusz Bożek nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Marcin Swobodny 

5 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Pijany kierowca tico jechał ulicami miasta

rta24.eu23 lipca 2021

Potrącenie rowerzysty przy pomniku Świętego Jana Pawła II w Tarnobrzegu

rta24.eu22 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021