kultura i rozrywka

Festiwal zwinął żagle. Są kontrowersje

Festiwal zwinął żagle. Są kontrowersje

To nie „opór materii”, ale brak sponsorów, których pozyskać miała „Kotwica” na opłacenie wykonawców spowodował, że Festiwal „Nowy Brzeg-Nowa Fala” w Tarnobrzegu nie odbędzie się – tak wynika ze stanowiska prezydenta miasta.

Śwętowali-pod-żaglami

Dyskusję na portalu społecznościowym zapoczątkował swoim wpisem pomysłodawca i wieloletni organizator festiwalu Tadeusz Gospodarczyk publikując taki komunikat: „Po 9 latach organizacji szantowych imprez nad jeziorem z przykrością i osobistym smutkiem informuję, że kolejna edycja Festiwalu Nowy Brzeg-Nowa Fala nie odbędzie się w tym roku”.

Dalej można przeczytać, że „Tegoroczny opór materii okazał się już nie do pokonania, co nie znaczy, że jako pomysłodawca i dyrektor tego festiwalu składam broń – nie, wręcz przeciwnie. Wierząc w zasadność organizacji tej imprezy zrobię wszystko by po niedługim odpoczynku powróciła w należnym dla siebie czasie, wielkości i formie, tak jak to bywało na jej początkach. Bo przecież opór kiedyś minie”.

Miasto: Oporu nie było, była dotacja

Pod wpisem nie brakuje komentarzy rozżalonych miłośników żeglarskiej piosenki, którzy z niecierpliwością oczekiwali imprezy, gromadzącej co roku czołówkę zespołów szantowych.Komentarze nie uszły uwadze magistratu, ponieważ wiosną na organizację festiwalu Jacht Klub „Kotwica” otrzymał 10 tys. zł.

Dzisiaj prezydent Grzegorz Kiełb zabrał głos w sprawie oświadczając, że podjętą przez organizatora festiwalu decyzję przyjął z dużym żalem: „Jestem rozczarowany, ponieważ bardzo chcieliśmy współorganizować ten event. Jeszcze na początku tego roku ustaliliśmy zasady organizowania imprezy, która miała się odbyć pod jednym szyldem: Moto – Brzeg. Miała ona na celu połączyć w czasie jednego weekendu zlot motocyklowy (współorganizator: Moto Tarnobrzeg) i Festiwal „Nowy Brzeg, Nowa Fala”. Zasady też były jasno określone (przynajmniej mi tak się wtedy wydawało…), mianowicie Urząd Miasta zabezpiecza i płaci za część techniczną (scena, nagłośnienie, ochrona płotki itp.) natomiast współorganizatorzy zapewniają i opłacają wykonawców.

„Nie wycofałem się ze współorganizacji tego wydarzenia, pomimo ewidentnych problemów organizacyjnych współpartnerów oznaczających w konsekwencji rezygnację z organizowania zlotu przez Moto Tarnobrzeg oraz złożenie pisemnej informacji o zerowych funduszach na „NBNF” przez Stowarzyszenie Jacht Klub Kotwica. Dokładnie pod koniec czerwca otrzymaliśmy pismo, w którym Klub poinformował nas, że nie posiada na planowane działanie żadnych pieniędzy, ale równocześnie zakontraktował występy zespołów na kwotę 15 tys. zł…”

Festiwal odwołany bez konsultacji z urzędem

Prezydent twierdzi, że organizator festiwalu podjął decyzję o odwołaniu imprezy bez konsultacji z kimkolwiek z Urzędu Miasta. „Zespoły zostały odwołane zanim, po powrocie z urlopu, zdecydowałem się ostatecznie dodatkowo pokryć również część kosztów, które to, przypomnę, według, jak sądziłem wiążących ustaleń wstępnych miały zostać pokryte przez „drugą stronę”.Tak, dla dobra sprawy chciałem dopłacić i za występy. Dlatego, że bardzo chciałem, żeby ten festiwal dla mieszkańców Tarnobrzega ostatecznie się jednak odbył. Po przekazaniu tej informacji do Jacht Klubu Kotwica, otrzymałem w odpowiedzi taką, że zespoły zostały już odwołane. W tym miejscu należy więc już chyba tylko jedynie przypomnieć, że Stowarzyszenie Jacht Klub Kotwica nie przyjęło również kwoty 10 tys. zł, która została mu przyznana w konkursie dotacyjnym z zakresu kultury na organizację „NBNF” jeszcze wiosną tego roku…”

Wioletta Wojtkowiak
Fot. B. Myśliwiec

6 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

woda-wodociag-kran

Przerwa w dostawie wody

rta24.eu1 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Małgorzata Jonaszek-Dul w gronie 9 osób z całego świata

rta24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Rusza nasz V plebiscyt na najpopularniejszego sportowca, trenera oraz talent.

rta24.eu9 lutego 2021

Ponad 90 tysięcy z tarnobrzeskich puszek WOŚP, aukcje nadal trwają

rta24.eu1 lutego 2021

Boginie w Galerii TDK – wystawa prac Agaty Zarzyckiej

rta24.eu19 stycznia 2021

Przerwa w dostawie wody

rta24.eu11 stycznia 2021