W Tarnobrzegu

Galeria Regionalnego Produktu

Galeria Regionalnego Produktu

Gmina Gorzyce promuje się tym, co ma najlepszego – dziełami lokalnych artystów i produktami ziemi gorzyckiej. Po to powstała Galeria Regionalnego Produktu. Pierwszy taki punkt otwarto dzisiaj w „Pensjonacie pod Pieprzówkami” w Zalesiu Gorzyckim.

– Wiele osób przyjezdnych, turystów pyta o lokalne produkty, dlatego tworzymy takie miejsca we współpracy z podmiotami gospodarczymi. Dzięki temu zainteresowani mogą nabyć pamiątki regionalne, a miejsca gdzie są, czy będą przyszłościowo tworzone takie punkty zyskają nową atrakcyjną formę – mówi Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.

Można tu zakupić pamiątki, produkty lokalne, w tym fasolę wrzawską i jej przetwory. Obejrzeć i nabyć wyroby lokalnych artystów m.in. Kingi Roszuk, Jana Puka, Wiesława Grocholi oraz wielu innych. Są tu m.in. gwizdki i serca przygotowane przez znanego rzeźbiarza Jana Puka, woreczki z tymiankiem z gospodarstwa rolnego państwa Kiliańskich z Sokolnik, fasola wrzawska, dzwonki z gliny oraz trześniowskie anioły przygotowane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Trześniowskie Anioły nawiązują do polichromii, które zdobią kościół w Trześni. Wśród malowideł wykonanych na ścianach świątyni – jest jedna znacząca, przedstawiająca aniołów stróżów chroniących osoby stojące przy brzegu Trześniówki. Każdy z aniołów wykonanych ze szkła został dodatkowo opatrzony stosownym słowem. Tutejsi mieszkańcy wierzą w swoje anioły, w ich ochronną moc, a dawne opowieści i obecne świadectwa każą ufać i prosić o pomoc Aniołów Stróżów.

Wśród promocyjnych, artystycznych giftów są również podkowy z herbem gminy wykonane przez kowala Wiesława Grocholę.
– Każdy kto przeprowadzi się do naszej gminy, ale także założy tu swoją firmę otrzyma od nas podkowę na szczęście. Gmina ze względu na swoje różne walory jest dobrym miejscem do inwestowania oraz zamieszkania – przekonuje wójt. Ideą Galerii Regionalnego Produktu jest promocja twórczości artystycznej – stąd w miejscach gdzie powstaną takie punkty będą organizowane cykliczne spotkania z artystami.

W przyszłości Galeria zapełni się przedmiotami pochodzącymi od artystów czy producentów z Sandomierza, Tarnobrzega, Baranowa Sandomierskiego oraz innych. Miasta te postawiły bowiem na wspólną promocję i współpracę w zakresie obsługi ruchu turystycznego.

Kolejny punkt Galerii Regionalnego Produktu powstanie w Karczmie Jandura.

Zdjęcia Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Wypadek kolejowy na tarnobrzeskim osiedlu. Policja poszukuje świadków

rta24.eu24 września 2021

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021