W Tarnobrzegu

Galicyjska żółć na TDK. Tak było na początku

Galicyjska żółć na TDK. Tak było na początku

Elewacja i wnętrza zabytkowej części Tarnobrzeskiego Domu Kultury odzyskały już blask. Zakończył się właśnie remont budynku wzniesionego w latach 1910-1911 z inicjatywy Towarzystwa Kasynowego Urzędniczego. 

Od tamtej pory gmach nie przechodził tak kompleksowego remontu. Przy modernizacji obejmującej m.in. małą scenę, hol, sale prób, pomieszczenia biurowe i sanitariaty wymieniono także urządzenia audiowizualne. Nowością w sali kameralnej jest ekran do projekcji filmów, oczekujące na montaż organy piszczałkowe, klimatyzacja, a na zewnątrz ruchome zadaszenie patio, wyłożonego kostką granitową. Galeria zyskała profesjonalne oświetlenie wystawiennicze wraz z gablotami wystawowymi. Dyrektor TDK Piotr Markut cieszy się, że dzięki zmianom instytucja wzbogaci swoją ofertę dla mieszkańców.

Konserwatorzy zdecydowali o przywróceniu budynkowi pierwotnego wyglądu elewacji, która zaskakuje kolorystyką. – Ten jaskrawy kolor to żółć galicyjska, bardzo popularnie stosowana na początku dwudziestego wieku, jej ślady zachowały się pod warstwami kolejnych farb, na tym budynku. Odtworzyliśmy ją – mówi Dominik Komada, kierownik tarnobrzeskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.
Wnętrz i otoczenia TDK pilnuje monitoring a budynek został oświetlony. Na północnej ścianie zamontowano 11 opraw iluminacyjnych, wewnętrzny parking oświetlają dwie latarnie, Przebudowane zostało także ogrodzenie z automatycznie otwieraną bramą.

Koszt remontu wyniósł blisko 2,5 mln zł. 85 procent kwoty miasto pozyskało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Wioletta Wojtkowiak

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wyniki weryfikacji projektów złożonych do budżetu obywatelskiego

rta24.eu13 października 2021

„Rolnik” złotą szkołą NBP

rta24.eu8 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021

Tarnobrzescy Dominikanie zapraszają na kolejny koncert

rta24.eu7 października 2021

Utrudnienia w ruchu

rta24.eu6 października 2021

Święto Pieczonego Ziemniaka w Sobowie

rta24.eu6 października 2021

Tarnobrzeg z „Mistrzem” za rozbudowę Centrum Natura 2000

rta24.eu5 października 2021