W Tarnobrzegu

Galicyjska żółć na TDK. Tak było na początku

Galicyjska żółć na TDK. Tak było na początku

Elewacja i wnętrza zabytkowej części Tarnobrzeskiego Domu Kultury odzyskały już blask. Zakończył się właśnie remont budynku wzniesionego w latach 1910-1911 z inicjatywy Towarzystwa Kasynowego Urzędniczego. 

Od tamtej pory gmach nie przechodził tak kompleksowego remontu. Przy modernizacji obejmującej m.in. małą scenę, hol, sale prób, pomieszczenia biurowe i sanitariaty wymieniono także urządzenia audiowizualne. Nowością w sali kameralnej jest ekran do projekcji filmów, oczekujące na montaż organy piszczałkowe, klimatyzacja, a na zewnątrz ruchome zadaszenie patio, wyłożonego kostką granitową. Galeria zyskała profesjonalne oświetlenie wystawiennicze wraz z gablotami wystawowymi. Dyrektor TDK Piotr Markut cieszy się, że dzięki zmianom instytucja wzbogaci swoją ofertę dla mieszkańców.

Konserwatorzy zdecydowali o przywróceniu budynkowi pierwotnego wyglądu elewacji, która zaskakuje kolorystyką. – Ten jaskrawy kolor to żółć galicyjska, bardzo popularnie stosowana na początku dwudziestego wieku, jej ślady zachowały się pod warstwami kolejnych farb, na tym budynku. Odtworzyliśmy ją – mówi Dominik Komada, kierownik tarnobrzeskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.
Wnętrz i otoczenia TDK pilnuje monitoring a budynek został oświetlony. Na północnej ścianie zamontowano 11 opraw iluminacyjnych, wewnętrzny parking oświetlają dwie latarnie, Przebudowane zostało także ogrodzenie z automatycznie otwieraną bramą.

Koszt remontu wyniósł blisko 2,5 mln zł. 85 procent kwoty miasto pozyskało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Wioletta Wojtkowiak

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Budowa obwodnicy Tarnobrzega oficjalnie rozpoczęta

rta24.eu5 marca 2021

Wirtualne Dni Otwarte PUZ 8-12 marca

rta24.eu5 marca 2021

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021