W Tarnobrzegu

Galicyjska żółć na TDK. Tak było na początku

Galicyjska żółć na TDK. Tak było na początku

Elewacja i wnętrza zabytkowej części Tarnobrzeskiego Domu Kultury odzyskały już blask. Zakończył się właśnie remont budynku wzniesionego w latach 1910-1911 z inicjatywy Towarzystwa Kasynowego Urzędniczego. 

Od tamtej pory gmach nie przechodził tak kompleksowego remontu. Przy modernizacji obejmującej m.in. małą scenę, hol, sale prób, pomieszczenia biurowe i sanitariaty wymieniono także urządzenia audiowizualne. Nowością w sali kameralnej jest ekran do projekcji filmów, oczekujące na montaż organy piszczałkowe, klimatyzacja, a na zewnątrz ruchome zadaszenie patio, wyłożonego kostką granitową. Galeria zyskała profesjonalne oświetlenie wystawiennicze wraz z gablotami wystawowymi. Dyrektor TDK Piotr Markut cieszy się, że dzięki zmianom instytucja wzbogaci swoją ofertę dla mieszkańców.

Konserwatorzy zdecydowali o przywróceniu budynkowi pierwotnego wyglądu elewacji, która zaskakuje kolorystyką. – Ten jaskrawy kolor to żółć galicyjska, bardzo popularnie stosowana na początku dwudziestego wieku, jej ślady zachowały się pod warstwami kolejnych farb, na tym budynku. Odtworzyliśmy ją – mówi Dominik Komada, kierownik tarnobrzeskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.
Wnętrz i otoczenia TDK pilnuje monitoring a budynek został oświetlony. Na północnej ścianie zamontowano 11 opraw iluminacyjnych, wewnętrzny parking oświetlają dwie latarnie, Przebudowane zostało także ogrodzenie z automatycznie otwieraną bramą.

Koszt remontu wyniósł blisko 2,5 mln zł. 85 procent kwoty miasto pozyskało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Wioletta Wojtkowiak

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Pijany kierowca tico jechał ulicami miasta

rta24.eu23 lipca 2021

Potrącenie rowerzysty przy pomniku Świętego Jana Pawła II w Tarnobrzegu

rta24.eu22 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021