W Tarnobrzegu

Gdzie się podziały majątki radnych i władzy ?

Gdzie się podziały majątki radnych i władzy ?

Chcesz wiedzieć, ile zarobili w ubiegłym roku najważniejsi urzędnicy i radni Tarnobrzega? Masz do tego prawo, ale nie dowiesz się, bo w Internecie wciąż nie ma ich oświadczeń majątkowych. 

Osoby pełniące funkcje publiczne powinny złożyć oświadczenia na temat swojego stanu posiadania i zarobków do 30 kwietnia. Zlekceważenie tego terminu np. przez radnego poskutkowałoby utratą mandatu. W Tarnobrzegu, jak słyszymy w Biurze Rady Miasta nikt nie spóźnił się ze złożeniem oświadczenia.

Niezwłocznie, czyli kiedy ?

Oświadczenia stają się jawne w momencie złożenia, ale jeśli ktoś szybko chce poznać ich treść musi pofatygować się do urzędu i wystąpić o udostępnienie informacji publicznej. Bo chociaż jest już 15 czerwca próżno szukać dokumentów na stronie Urzędu Miasta w Biuletynie Informacji Publicznej. Podobnie jest w innych, mniejszych gminach np. w Nowej Dębie.

Wprawdzie przepisy nakazują publikować oświadczenia majątkowe niezwłocznie, co oznacza po prostu bez zbędnej zwłoki. Zwykle jest to kilkanaście dni, ale praktyka pokazuje, że samorządy powiatu tarnobrzeskiego nie spieszą się z tym obowiązkiem i każą mieszkańcom czekać miesiącami.

Tłumaczą się weryfikacją

Kary za przeciąganie terminu nie ma, bo przepisy go nie określają. Zniecierpliwionym urzędnicy tłumaczą się różnie np. urlopami pracowników odpowiedzialnych za skanowanie oświadczeń i zamieszczeniem ich na stronie.
W biurze tarnobrzeskiej rady miasta słyszymy, że oświadczeń radnych można się spodziewać na BIP w połowie lipca, bo przechodzą one weryfikację w urzędzie skarbowym. Może ktoś wpisał o jedno zero za dużo bez pokrycia ?

Teraz oczywiście dokumenty są do wglądu, ale tylko na miejscu. Jednak opieszałość w publikowaniu oświadczeń nikomu nie jest na rękę a pustka w Internecie jest polem do spekulacji i kąśliwych sugestii, że ci na stanowiskach specjalnie o tym zapomnieli, a może mają coś do ukrycia. W końcu nie tylko urzędu skarbowego, ale i społecznej kontroli powinni się obawiać. Wyborcy też weryfikują swój wybór. Choć oczywiście są i tacy, których to nie obchodzi.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Lokalna aplikacja mobilna Tu Tarnobrzeg wystartowała

rta24.eu18 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021

Pomoc dla Tomka zawodnika piłki siatkowej

rta24.eu17 lutego 2021