W Tarnobrzegu

Gdzie się podziały majątki radnych i władzy ?

Gdzie się podziały majątki radnych i władzy ?

Chcesz wiedzieć, ile zarobili w ubiegłym roku najważniejsi urzędnicy i radni Tarnobrzega? Masz do tego prawo, ale nie dowiesz się, bo w Internecie wciąż nie ma ich oświadczeń majątkowych. 

Osoby pełniące funkcje publiczne powinny złożyć oświadczenia na temat swojego stanu posiadania i zarobków do 30 kwietnia. Zlekceważenie tego terminu np. przez radnego poskutkowałoby utratą mandatu. W Tarnobrzegu, jak słyszymy w Biurze Rady Miasta nikt nie spóźnił się ze złożeniem oświadczenia.

Niezwłocznie, czyli kiedy ?

Oświadczenia stają się jawne w momencie złożenia, ale jeśli ktoś szybko chce poznać ich treść musi pofatygować się do urzędu i wystąpić o udostępnienie informacji publicznej. Bo chociaż jest już 15 czerwca próżno szukać dokumentów na stronie Urzędu Miasta w Biuletynie Informacji Publicznej. Podobnie jest w innych, mniejszych gminach np. w Nowej Dębie.

Wprawdzie przepisy nakazują publikować oświadczenia majątkowe niezwłocznie, co oznacza po prostu bez zbędnej zwłoki. Zwykle jest to kilkanaście dni, ale praktyka pokazuje, że samorządy powiatu tarnobrzeskiego nie spieszą się z tym obowiązkiem i każą mieszkańcom czekać miesiącami.

Tłumaczą się weryfikacją

Kary za przeciąganie terminu nie ma, bo przepisy go nie określają. Zniecierpliwionym urzędnicy tłumaczą się różnie np. urlopami pracowników odpowiedzialnych za skanowanie oświadczeń i zamieszczeniem ich na stronie.
W biurze tarnobrzeskiej rady miasta słyszymy, że oświadczeń radnych można się spodziewać na BIP w połowie lipca, bo przechodzą one weryfikację w urzędzie skarbowym. Może ktoś wpisał o jedno zero za dużo bez pokrycia ?

Teraz oczywiście dokumenty są do wglądu, ale tylko na miejscu. Jednak opieszałość w publikowaniu oświadczeń nikomu nie jest na rękę a pustka w Internecie jest polem do spekulacji i kąśliwych sugestii, że ci na stanowiskach specjalnie o tym zapomnieli, a może mają coś do ukrycia. W końcu nie tylko urzędu skarbowego, ale i społecznej kontroli powinni się obawiać. Wyborcy też weryfikują swój wybór. Choć oczywiście są i tacy, których to nie obchodzi.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Wypadek kolejowy na tarnobrzeskim osiedlu. Policja poszukuje świadków

rta24.eu24 września 2021

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021