wydarzenia

Ginekolodzy skazani za śmierć noworodka. Nie zrobili cesarki

Ginekolodzy skazani za śmierć noworodka. Nie zrobili cesarki

Prokurator Rejonowy w Tarnobrzegu zaskarżył wyrok dla ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala powiatowego w Mielcu i innego lekarza tego oddziału. Dla Dariusza K. domaga się zakazu wykonywania zawodu lekarza.

– Ordynator Dariusz K. i lekarz Marek P. zostali oskarżeni przez Prokuraturę Rejonową w Tarnobrzegu o popełnienie przestępstwa polegającego na niedopełnieniu przez nich obowiązku opieki nad pacjentką i jej mającym się narodzić, zdolnym do życia pozałonowego dzieckiem – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu Andrzej Dubiel.

Do tej tragedii doszło w maju 2011 roku na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala w Mielcu. Zaniepokojona opóźniającym się porodem ciężarna prosiła lekarzy o cesarskie cięcie. Lekarze odmówili i przez kolejne dni próbowali wywoła poród, ale na próżno.

Z oskarżenia wynika, że pomimo makrosomii płodu (dziecko ważyło ponad 5 kg – red.) i tachykardii w zapisie KTG, co wskazywało na zagrożenie płodu, „zaniechali w odpowiednim czasie, dającym dziecku możliwość przeżycia, rozwiązania ciąży cięciem cesarskim, przez co w konsekwencji nieumyślnie spowodowali śmierć noworodka”. Cesarkę wykonano dopiero, gdy matce odeszły zielone wody płodowe. Chłopczyk nie przeżył.

Sąd Rejonowy w Mielcu skazał Dariusza K. na 2 lata pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na 4 lata, grzywnę w wysokości 20 tys. zł orzekł też zakaz obejmowania stanowiska ordynatora na 7 lat i zapłatę pokrzywdzonym 50 tys. zł zadośćuczynienia.

Marek P. został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, grzywnę w wysokości 8 tys. zł i zapłatę zadośćuczynienia w wysokości 20 tys. zł.

Prokurator ocenił ten wyrok jako niesłuszny i zaskarżył go.

– Prokurator wnosi o zmianę wyroku m.in. poprzez orzeczenie wobec Dariusza K. środka karnego w postaci zakazu wykonywania zawodu lekarza przez 5 lat w miejsce orzeczonego zakazu obejmowania stanowiska ordynatora przez 7 lat – dodaje prokurator Andrzej Dubiel.

Apelację rozpozna wkrótce Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu.

Wioletta Wojtkowiak

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w wydarzenia

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Ośmiu kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021