W powiecie

Gminy Gorzyce i Nowogrodziec łączą korzenie i współpraca

Gminy Gorzyce i Nowogrodziec łączą korzenie i współpraca

Samorządowcy z Nowogrodźca i Gorzyc będą realizować wspólne projekty, podejmować działania promocyjne i zgłębiać dzieje dwóch gmin, których mieszkańcy mają wspólnych przodków.

Wolę partnerskiej współpracy w zakresie rozwoju gospodarczego, rolniczego, społecznego, kulturalnego, sportowego, edukacyjnego oraz bezpieczeństwa publicznego przypieczętowała umowa, jaką podpisali w miniony piątek wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy oraz burmistrz Nowogrodźca Robert Marek Relich.Towarzyszyli mu: przewodnicząca rady miejskiej Antonina Szelechowicz, przewodniczący komisji rozwoju gospodarczego i budżetu Kazimierz Czerniak oraz przewodniczący komisji oświaty i spraw społecznych Stanisław Łaniocha.

Dla członków obu delegacji było to szczególne wydarzenie. Wśród gości byli potomkowie mieszkańców Trześni, którzy od 1890 roku, podobnie jak wielu z dawnej Galicji, emigrowali do Bośni, a po wojnie światowej osiedlili się m.in. w Nowogrodźcu w dzisiejszym województwie dolnośląskim i wciąż tam mieszkają.

W piątek goście odwiedzili firmy Alumetal i Federal Mogul, wzięli też udział w uroczystej kolacji przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich Sokolanki i obejrzeli ich widowisko „Czary, mary i uroki lasowiackie”. Późnym popołudniem delegację samorządową uzupełnił zespół „Gościszowianki” z Nowogrodźca. W sobotę artyści zaprezentowali się na scenie podczas Święta Czereśni w Trześni, wykonując nie tylko pieśni polskie ale i te w języku serbskim.

Szczególnym akcentem wizyty była niedzielna msza św. w trześniowskim kościele. – Tam właśnie ówczesny proboszcz żegnał tych, co zdecydowali się opuścić Trześń i wyemigrować na tereny Bośni, czyli dzisiejszych potomków mieszkańców Nowogrodźca – mówi Monika Zając z Urzędu Gminy w Gorzycach. Na pamiątkę tego wydarzenia goście otrzymali od wójta Leszka Surdego pamiątkowe obrazy przedstawiające anioły trześniowskie. Nawiązują one do polichromii zdobiących ściany kościoła w Trześni.

Wioletta Wojtkowiak

Zdjęcia Monika Zając/Urząd Gminy w Gorzycach

3

08

14

2

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Spotkanie tradycji z nowoczesnością w baranowskim zamku

rta24.eu3 sierpnia 2021

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021