
Warto wybrać się do Zamku Tarnowskich w Dzikowie, gdzie w niedzielę otwarto wystawę „Górnictwo w dawnej Polsce”.
– Prezentując cztery największe i najsławniejsze ośrodki dawnego górnictwa polskiego chcemy przypomnieć, że tradycje wydobywania siarki, w które tak znacząco wpisał się Tarnobrzeg w drugiej połowie XX wieku, mają już sześć wieków – zaprasza zwiedzających dr Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.
Górnictwo to najstarsza gałąź przemysłu na ziemiach polskich. Pierwsze kopalnie – krzemienia – funkcjonowały już w okresie neolitu. W następnych epokach, wraz z rozwojem cywilizacyjnym, pojawiały się nowe jego rodzaje. Największy rozgłos zyskały kopalnie soli w Bochni i Wieliczce oraz ołowiu i srebra w Olkuszu nie tylko z racji kilku wieków ich nieprzerwanej działalności, ale też skali wydobycia, stosowanej techniki górniczej, jak i znaczących dochodów jakie zasilały ówczesny skarb państwa – królewski skarbiec. Z dzierżaw kopalni tworzyły się magnackie fortuny, bogaciły i rozwijały miasta górnicze.
Otwarciu wystawy towarzyszył występ Zespołu Artystycznego ze Szkoły Podstawowej nr 43 w Krakowie – Swoszowicach, założonej w 1882 roku przez ostatnich górników siarkowych w Swoszowicach i działającej nieprzerwanie do dziś.
Wystawa czynna do 10 kwietnia, od wtorku do niedzieli w godzinach pracy muzeum.
Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec
Facebook
RSS