W Tarnobrzegu

Gorzkie wnioski po głosowaniu na budżet obywatelski

Gorzkie wnioski po głosowaniu na budżet obywatelski

Kontrowersje budzi zwycięstwo projektu ogólnomiejskiego autorstwa radnego Waldemara Szwedo. Nie tylko dlatego, że zasiadał w komisji decydującej o tym, które wnioski do budżetu obywatelskiego poddać pod głosowanie.

Inicjatywa budowy chodnika ze ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Litewskiej i Bema wygrała większością głosów. To oznacza, że na projekt zgłoszony przez przewodniczącego zarządu osiedla Waldemara Szwedo głosowali nie tylko mieszkańcy Sobowa. Jednak wielu czytelników obraziło się na taki wynik głosowania. Uważają oni, że zwycięski projekt wcale nie powinien znaleźć się w gronie projektów ogólnomiejskich, lecz osiedlowych bo dotyczy tylko części miasta i będzie służył tylko jej małej społeczności. Posunięcie było sprytne, bo sobowianie doskonale wiedzieli, że za 100 tysięcy, a na tyle maksymalnie mógł opiewać projekt osiedlowy nie da się tej inwestycji przeprowadzić. Na dodatek będzie to dopiero jej pierwszy etap, czyli ostateczny koszt będzie wyższy niż 400 tysięcy. Dla wielu to doskonały argument, żeby projekt odrzucić, bo jest zbyt drogi.

Radni zgłosili projekty, a potem je…opiniowali

Po drugie – wnioskodawcy nie powinni oceniać swoich projektów. Tak się złożyło, że w ośmioosobowej w komisji rozstrzygającej o losie złożonych wniosków, zgodnie z regulaminem BO zasiadło m.in. trzech radnych z komisji techniczno-inwestycyjnej. Oprócz jej przewodniczącego Robert Popka byli to Waldemar Szwedo i Łukasz Nowak, także autor jednego z projektów. Na nim jednak nie skupiła się złość internautów. Pewnie byłoby inaczej, gdyby to jego projekt wygrał. Tak czy inaczej, praca autorów projektów w komisji opiniującej wnioski nie jest w porządku i do takiej sytuacji nikt nie powinien dopuścić.

Najpierw chodniki a potem coś ekstra

Pojawiają się zarzuty co do zakresu składanych projektów i tego, że ich autorom brak wyobraźni bo tak przyziemne inwestycje jak chodniki, drogi, ścieżki rowerowe czy szalety powinna fundować gmina i czy nie byłoby lepiej postawić na bardziej oryginalne pomysły? Wyniki głosowania pokazują dobitnie, gdzie mieliśmy te przyszłościowe miejskie projekty, jak chociażby wody siarczkowe. Ale co zrobić, skoro w wielu miejscach miasta wciąż doskwiera brak chodników, dróg, oświetlenia. Mieć pretensje do ludzi o to, że nie mogąc się latami doczekać infrastruktury i biorą sprawy w swoje ręce ? Obrażać się na mieszkańców Sobowa, że akurat chcieli ścieżki, bo chcą poczuć się bezpieczniej nie ma sensu. Można zmienić regulamin BO.

Przemeldujmy mieszkańców Sobowa

Mieszkańcy centrum miasta muszą przeboleć, że osiedle Sobów to też jest Tarnobrzeg. Ponad 70 procentowa frekwencja dowodzi, jak bardzo zintegrowana i zdeterminowana jest ta osiedlowa społeczność. Dlatego wyniki głosowania są jakie są. Wielka szkoda, że sobowianie nie mogli się przemeldować na Przywiśle, gdzie na budżet obywatelski nie zagłosowało tylko ponad 2 procent uprawnionych. Kto zawinił ? A może promocja Budżetu Obywatelskiego była za słaba, a może mieszkańców to po prostu nie obchodzi. Nie sposób zgodzić się z radnym Witoldem Zychem, który sądzi, że miejski projekt Sobowa odebrał szanse na wygraną jego projektowi wód siarczkowych. Czyżby? Może mieć pretensje do mieszkańców Tarnobrzega. Tych, którzy zamiast głosować zostali w domu.

Wioletta Wojtkowiak

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Wypadek kolejowy na tarnobrzeskim osiedlu. Policja poszukuje świadków

rta24.eu24 września 2021

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021