W powiecie

Gorzyce. Młodzi i utalentowani otrzymali stypendia

Gorzyce. Młodzi i utalentowani otrzymali stypendia

Jakub Banaś, Emilia Bryła, Emilia Dąbek, Weronika Kowalczuk, Karol Łysiak, Aleksander Matyka, Aleksandra Roszuk, Kamila Skwara, Sylwia Stala i Ksawery Świergul to laureaci drugiej edycji Funduszu Stypendialnego „Młodzi Zdolni”.

Dziesięcioro mieszkańców gminy Gorzyce, których osiągnięcia m.in. naukowe, sportowe i muzyczne zostały docenione przez kapitułę otrzymało po 1500 złotych jednorazowego stypendium. Pieniądze przeznaczą na rozwijanie swoich pasji. Okazją do uhonorowania młodzieży była wczorajsza uroczysta sesja rady gminy z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Stypendia wręczyli – wójt Leszek Surdy, przewodniczący rady gminy Krzysztof Maruszak, przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Młodzieży „Sami dla siebie” Sylwester Kotwica i Katarzyna Stępień oraz prezes Federal Mogul Adam Krępa.

– Ta nagroda to szczególne wyróżnienie za wasze wyniki. Tak wspaniałe osiągnięcia wymagają wielu wyrzeczeń nie tylko od was ale i rodziców. Chylę czoła przed nauczycielami i rodzicami, którzy was wspierają – mówił do laureatów i gości wójt Leszek Surdy.

Fundusz stypendialny powstał z inicjatywy wójta gminy Gorzyce oraz dyrektorów i nauczycieli gorzyckich szkół a także dzięki sponsorom – Fundacji „Ukryte Talenty” prowadzonej przez Annę i Grzegorza Stulgisów, firmom Alumetal i Federal Mogul.

Wioletta Wojtkowiak

Poznajcie stypedyndystów:

Jakub Banaś jest uczniem klasy trzeciej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gorzycach. Był trzykrotnie finalistą Kuratoryjnego Konkursu z matematyki, a w tym roku szkolnym uzyskał tytuł laureata, uczestniczył w Olimpiadzie Matematycznej Juniorów 2016/2017, zajął I miejsce w powiatowym konkursie „Matematyczne Duety”. Uważa, że „matematyka jest bardzo ciekawa, bo to nauka abstrakcyjna. Świat matematyki potrafi zadziwić swojego gościa niejednym intrygującym zagadnieniem. Badanie tego świata jest trudnym, ale przyjemnym zajęciem, które daje dużą satysfakcję i rozwija sprawność myślenia”. Poza matematyką sporo czasu poświęca czytaniu literatury pięknej, poznając przy tym twórców z różnych czasów i krajów. Oczywiście nie zapomina o korzystaniu ze świeżego powietrza i innych dobrodziejstw natury. Lubi spacerować, a szczególnie chodzić po górach.

Emilia Bryła jest uczennicą drugiej klasy gimnazjum w Zespole Szkół we Wrzawach. Jej pasją jest muzyka. Uczęszcza na lekcje śpiewu do Domu Kultury w Sokolnikach, gdzie rozwija swoje wokalne umiejętności pod okiem Krzysztofa Kapały. Śpiewa jako solistka, oraz w zespole wokalnym Primo i chórze. Zdobywa liczne nagrody jako solistka, najważniejsze z nich to: wyróżnienia w Wojewódzkim Przeglądzie „O Gęsie Pióro”, wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, I miejsce w konkursie „Śpiewajmy Kolędy i Pastorałki”. Emilka liczne nagrody zdobyła również z zespołem Primo, m.in. Grand Prix w Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, Złotą Różę Małego Księcia na Festiwalu Piosenki Katarzyny Sobczyk oraz I miejsce w konkursie „Śpiewamy Przeboje Naszych Rodziców”. Jej plany na kolejny rok to dalszy rozwój wokalny oraz rozpoczęcie gry na keyboardzie.

Emilia Dąbek jest uczennicą klasy trzeciej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gorzycach. Jej pasją jest sport, szczególnie lekkoatletyka – biegi. Lubi podróże, wycieczki górskie i rowerowe, kocha zwierzęta. W zeszłym roku otrzymała stypendium specjalne z Funduszu „Młodzi Zdolni”, co jak sama podkreśla pomogło jej w rozwoju sportowym. Najważniejsze sukcesy Emilii to pierwsze miejsca na mistrzostwach województwa w biegu na 100 m i w biegu na 300 m, pierwsze miejsca na tych samych dystansach w międzywojewódzkich mistrzostwach w Krakowie. Jednak największym sukcesem jest srebrny medal na Mistrzostwach Polski Młodzików na dystansie 100 m. Emilka nie tylko pracowała na własne sukcesy, reprezentowała również swoją szkołę w zawodach sportowych, chętnie uczestniczy też w biegach masowych o charakterze patriotycznym, takich jak: Bieg Wilczym Tropem, Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Niepodległości. Emilka nie tylko biega, znajduje również czas na aktywne działanie w szkolnym Kole Wolontariatu. Jej celem sportowym na najbliższe miesiące jest zakwalifikowanie się na Mistrzostwa Polski i osiągnięcie tam jak najlepszych wyników. Dalej zamierza rozwijać się sportowo, ale pragnie też więcej pracy włożyć w naukę, bo jak sama mówi: „wyniki osiągnięte w liceum będą decydowały o jej przyszłości.”

Weronika Kowalczuk jest uczennicą pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego im.Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. Jej wielką pasją jest muzyka i śpiew. To z nimi wiąże swoją przyszłość. Weronika jest wokalistką w zespole instrumentalno-wokalnym Requiet. Uczęszcza na zajęcia wokalne i zespołowe w Domu Kultury w Sokolnikach, gdzie pracuje pod kierunkiem pana Krzysztofa Kapały. Od roku gra w Gorzyckiej Orkiestrze Dętej na flecie poprzecznym. W ubiegłym roku szkolnym zakończyła swoją edukację w Państwowej Szkole Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli. Najważniejsze osiągnięcia Weroniki w roku 2016/2017 to: 3 miejsce w Finale 21 Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces” w Tarnobrzegu, 1 miejsce w Finale Konkursu Regionalnego „Śpiewajmy Kolędy i Pastorałki”, 2 miejsce w finale XVI edycji Konkursu Piosenki Angielskiej, Wyróżnienie w V Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Głogowie Małopolskim, 1 miejsce wraz z zespołem „Primo” w Konkursie „Śpiewamy Przeboje Naszych Rodziców” w Nowej Dębie, 3 miejsce wraz z zespołem Requiet w XI Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej. W najbliższym czasie Weronikę czeka występ w finale 22 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”, który odbędzie się 21 czerwca.

Karol Łysiak jest uczniem klasy VI Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Mielcu. Rok 2016 był szczególnym rokiem, ponieważ Karol otrzymał powołania na wszystkie konsultacje i zgrupowania kadry Podkarpacia. Udział w tych rozgrywkach był na tyle udany, iż w maju otrzymał powołanie od Zbigniewa Bońka na zgrupowanie Letniej Akademii Młodych Orłów w Gniewinie, gdzie przez tydzień kształcił się pod okiem trenerów młodzieżowych reprezentacji Polski m.in. Marcina Dorny i Bartłomieja Zalewskiego. Był wśród 40 zawodników Zimowej Akademii Młodych Orłów w Bydgoszczy. Letnia i Zimowa Akademia Młodych Orłów to sztandarowy projekt PZPN, zwany młodą Reprezentacją Polski monitorujący najlepszych zawodników z całego kraju. Ostatni rok to również powołanie do Reprezentacji Polish Soccer Skills, obóz w Cetniewie, obóz w Barcelonie. Karol to nie tylko wspaniały sportowiec ale również bardzo dobry uczeń, osiągnął średnią ocen 5,3, reprezentował szkołę w konkursach matematycznych.

Aleksander Matyka jest uczniem klasy VI Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach. Jego pasją jest astronomia, matematyka, przyroda, lubi wędrówki po górach, a ostatnio odkrył w sobie talent muzyczny. Rok szkolny 2016/2017 był dla Olka pełen sukcesów. Został podwójnym laureatem w przedmiotowych konkursach kuratoryjnych: z przyrody i matematyki, był laureatem konkursów matematycznych „Albus”, „Pingwin”, „Panda”, zajął 3 miejsce w Regionalnym Konkursie Ekologicznym „Przyjaciel Przyrody”. Do konkursów przygotowywały Olka panie Katarzyna Szeląg i Lucyna Pacura. Olek pracuje również samodzielnie pochłaniając wiele książek, szczególnie z astronomii. Jego mottem są słowa Alberta Einsteina „Ucz się z dnia wczorajszego, żyj dniem dzisiejszym, pokładaj nadzieje w tym co jutro i nigdy nie przestawaj zadawać pytań.”
Olek uczy się również grać na gitarze pod okiem Krzysztofa Kapały w Domu Kultury w Sokolnikach. Jest członkiem działającego tam od niespełna roku zespołu muzycznego „SKY”, który odniósł już pierwszy sukces, nagrodę w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szkolnych „O Gęsie Pióro”. Olek udziela się także w Kole Gospodyń Wiejskich w Gorzycach.
Aleksandra Roszuk jest uczennicą I klasy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gorzycach. Ola jest bardzo utalentowana plastycznie, ma na koncie wiele sukcesów artystycznych, zajmuje wysokie miejsca w gminnych, powiatowych i ogólnopolskich konkursach plastycznych, m.in. I miejsce w Dekanalnym Konkursie Plastycznym „Na drodze do świętości”, I nagroda w powiatowym konkursie plastycznym „Świat w kolorach tęczy”, wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Boże narodzenie na świecie”. Interesuje się sztuką, tańcem współczesnym oraz historią II wojny światowej. Jako wzorowa uczennica każdego roku ma bardzo wysoką średnią ocen, bierze udział w konkursach przedmiotowych i uczestniczy w życiu szkoły. Rozwija swoje pasje i zainteresowania związane ze sztuką oraz historią Europy poprzez zwiedzanie i poznawanie kultury różnych krajów. Dzięki stypendium będzie mogła uczestniczyć w zajęciach na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Kamila Skwara jest uczennicą klasy VI Szkoły Podstawowej Nr 3 w Tarnobrzegu o profilu pływackim. Jest świetną uczennicą osiągającą bardzo dobre wyniki w nauce, ale jej „życie” to sport a przede wszystkim pływanie. Należy do Uczniowskiego Klubu Pływackiego „Delfin” Tarnobrzeg i trenuje „pod okiem” trenerów Angeliki Michalik i Krzysztofa Dydo. Za dotychczasowe osiągnięcia w pływaniu została powołana decyzją Polskiego Okręgowego Związku Pływackiego w skład Kadry Młodzików Województwa Podkarpackiego na rok 2017. Kamila jest również reprezentantką szkoły w zawodach sportowych z piłki siatkowej, koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej, lekkoatletyki, unihokeja i pływania na szczeblu wojewódzkim.

Sylwia Stala jest uczennicą klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Trześni. Jej pasją jest tenis stołowy, lubi również jeździć rowerem. Dużą część swojego czasu poświęca na doskonalenie umiejętności w swojej ukochanej dyscyplinie, trenuje, wyjeżdża na zawody. Jej najważniejsze sukcesy to 1 miejsce na Mistrzostwach Polski w województwie świętokrzyskim, III miejsce w wojewódzkich zawodach „Grand Prix Wąchocka”, I miejsca w kolejnych Wojewódzkich Turniejach Kwalifikacyjnych, III miejsce w Międzynarodowym Turnieju im. Franciszka Wardęgi. Pieniądze ze stypendium Sylwia przeznaczy na dalszy rozwój sportowy.

Ksawery Świerguljest uczniem klasy IV Szkoły podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach. Wykazuje uzdolnienia z przedmiotów ścisłych jak i humanistycznych, ma wysoką średnią. Oprócz nauki interesuje się sportem i muzyką. Od piątego roku życia trenuje karate w Gorzyckim Klubie Karate Kyokusin. Dzięki wytrwałej i ciężkiej pracy posiada niebieski pas – stopień 8.2 kyu i odnosi sukcesy na turniejach karate. Jednocześnie od piątego roku życia uczęszcza na zajęcia muzyczne w klasie keyboardu do Środowiskowego Domu Kultury w Gorzycach. Ksawery od 2017 roku pobiera indywidualne lekcje nauki gry na keyboardzie. Za pieniądze ze stypendium pragnie wyjechać na letni obóz sprawnościowy z karate, aby rozszerzać swoje umiejętności techniczne oraz zakupić potrzebne wyposażenie z zakresu karate. Jego marzeniem jest zdobycie klasy mistrzowskiej w karate.

(oprac. UG Gorzyce)

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021