W powiecie

Gospodarka zaczyna się w szkole – Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Gospodarka zaczyna się w szkole – Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Nie tylko polityka energetyczna, międzynarodowa, możliwości inwestycyjne, kwestie bezpieczeństwa i zdrowia zdominowały tegoroczne Forum Ekonomiczne w Karpaczu. – Dlaczego o edukacji na Forum Ekonomicznym? Pandemia, która zasiała olbrzymi niepokój społeczny i gospodarczy skłoniła, by tym mocniej skupić się na temacie budowania silnej, ale i innowacyjnej gospodarki. Nie jest  niczym odkrywczym, że rozwój gospodarczy wymaga współpracy trzech sektorów, a mianowicie sektora przedsiębiorców i otoczenia biznesu, sektora instytutów badawczych, a także sektora szkół kształcących młodych ludzi w dziedzinach najbardziej przydatnych dla gospodarki – mówi Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega, który był jednym z panelistów dyskusji „System edukacji a rynek pracy. Szanse i wyzwania”.

O tym, czy system edukacji odpowiada potrzebom współczesnego rynku pracy, jakie zawody są zawodami przyszłości, a także jak dostosować system edukacji do realiów rynku pracy dyskutowali:  Wojciech Murdzek – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusz Bożek – prezydent Tarnobrzega Oktawia Gorzeńska – Akademii Przywództwa Edukacyjnego, Rafał Kosowski – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Krzysztof Inglot – Prezes Zarządu Personnel Services Sp. z o.o. Dyskusję moderował prof. dr hab. Marek Rocki  – Dyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH w Warszawie.

 

Wnioski, jakie nasuwają się po dyskusji? – Przed wszystkimi sporo pracy. Okazuje się, że znamy obszary, w które edukacja powinna pójść, ale trudno określić kierunki kształcenia, zawody przyszłości. Chociaż doświadczeni epidemią zdajemy sobie sprawę, że koniecznością są e-zawody – podsumowuje prezydent Bożek. Jak dodaje, wśród obszarów, które wskazywano, jako rozwojowe najczęściej padały:  opieka nad seniorami, medycyna, nowe technologie, odnawialne źródła energii,  ekonomia społeczna,  psychologia. –  Biorący udział w dyskusji byli zgodni, że edukacja powinna w równym stopniu skupiać się na przygotowaniu fachowców, jak i na kształceniu umiejętności rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia, kreatywność, zarządzanie ludźmi,  umiejętności współpracy,  podejmowania decyzji,  negocjacji, czy rozumienia. Doszliśmy do wniosku, że na rynku pracy brak jest liderów i to na ich kształcenie powinno się zwrócić szczególną uwagę – podkreśla prezydent Tarnobrzega.

 

Forum Ekonomiczne to najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowane od prawie trzech dekad, miejsce konstruktywnych dyskusji na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne. Tegoroczne forum, to około 150 wydarzeń i kilka tysięcy gości: głów państw, szefów rządów, polityków parlamentarnych i samorządowych, przedstawicieli świata biznesu, nauki i kultury. Forum Ekonomiczne to trzy niezwykle aktywne dni – sześć sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych, wykłady i warsztaty.

 

 

 

Źródło U.M. Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Oficjalne otwarcie Technicznego Ogrodu w Gorzycach już w niedziele

rta24.eu24 września 2020

W Baranowie powstanie pomnik Orła Piastowskiego

rta24.eu23 września 2020

Kolejna pomoc dla Domu Pomocy Społecznej

rta24.eu18 września 2020

Studiuj na WMT Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

rta24.eu17 września 2020

Starostwo obdarowało Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

rta24.eu17 września 2020

Koronawirus – Dom Dziecka pod nadzorem Sanepidu

rta24.eu17 września 2020

Zaginął 36-letni mieszkaniec Grębowa

rta24.eu16 września 2020

Mieszkańcy upamiętnią Ułanów

rta24.eu15 września 2020

Święto „Solidarności” w Nowej Dębie

rta24.eu15 września 2020