W Tarnobrzegu

Hej tam w dolinie kędy felgi i szyby się skrzą

Hej tam w dolinie kędy felgi i szyby się skrzą

Przemysł powiatu tarnobrzeskiego opiera się o Nową Dębę i Gorzyce. Dominują dwie firmy: Pilkington w Chmielowie w gminie Nowa Dęba i Federal Mogul w Gorzycach. Obie firmy to nowoczesne przedsiębiorstwa, inwestujące w rozwój i zwiększające produkcję. To dobre wiadomości dla obu samorządów. Pojawiają się również informacje o działaniach mających umocnić ich pozycję poprzez pozyskanie dużych pieniędzy na nowe technologie.

KIEDY DOLINA SAMOCHODOWA?

W województwie podkarpackim działa kilka dużych firm produkujących dla przemysłu samochodowego. Największe znajdują się właśnie w Gorzycach, Nowej Dębie i Stalowej Woli. Do tej pory te firmy nie koordynowały swoich działań ani tym bardziej nie realizowały wspólnych projektów. Taki pomysł pojawi się przy okazji nowej perspektywy finansowej z Unii Europejskiej. Wzorem Doliny Lotniczej powstał pomysł stworzenia Doliny Samochodowej. W miarę głośno było o tym w ubiegłym roku. Zapowiadano rychłe powstanie takiego klastra. Obecnie dziwnie jakby sprawa przycichła. Tymczasem w programie wice premiera Mateusza Morawieckiego kładzie się nacisk na powstawanie i rozwój takich instytucji jak klastry przemysłowe, które mają się stać podstawą reindustrializacji Polski. Być może problemem jest chęć stawiania w tym przypadku na polski kapitał. Jeżeli tak, to Dolina Samochodowa będzie miała problemy z dopływem środków z UE.

KTO JESZCZE W DOLINIE

Oprócz Pilkingtona i Federala Mogula podstawą klastra byłyby stalowowolskie firmy Uniwehls, Alutec i być może Ivamet. Wszystkie te firmy są ważnymi poddostawcami i produkują elementy zaawansowane technologicznie, ale nie zmienia to faktu, że są poddostawcami. Większość technologii pochodzi z zewnątrz i to może być podstawowy problem w rozwoju klastra. Dodatkowo w strategii rozwoju województwa stawia się na inteligentne specjalizacje ze wskazaniem na przemysł lotniczy. W wielu ośrodkach przemysłowych województwa wywołało to niezadowolenie, ponieważ przedsiębiorcy z innych branż uważają, że dolina lotnicza jest przereklamowana i nie ma aż tak dużego pozytywnego wpływu na gospodarkę województwa. Czy powstanie klastra samochodowego zmieni coś w tej strategii? W tej chwili trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Sporo będzie zależeć od nacisków politycznego lobby, ale najpierw firmy z branży samochodowej muszą takie lobby zbudować.

ROLA SAMORZĄDÓW

Być może duże firmy są na tyle silne, że znajdą wpływowych polityków, potrafiących zagwarantować klastrowi samochodowemu mocną pozycję w planach rozwoju nowych technologii w województwie. Nawet gdyby potrafiły to zrobić, to dla dobra sprawy w powstawanie klastra powinny włączyć się samorządy. Korzyści z tego mogą być obopólne. Dla przedsiębiorstw to zwiększenie szansy na skuteczne starania o zapewnienie klastrowi dostępu do finansów na rozwój nowych technologii. Dla samorządów sukces klastra, to nowe miejsca pracy, inwestycje i większe wpływy z podatków. Dla powiatu tarnobrzeskiego byłoby dobrze gdyby w prace nad powstaniem klastra włączyły się władze powiatu oraz gmin Nowa Dęba i Gorzyce.Patrząc na potencjał przemysłu samochodowego w powiecie tarnobrzeskim i stalowowolskim wydaje się zupełnie uzasadnionym żeby siedziba klastra znajdowała się w naszym regionie.

ZASTRZEŻENIA I PRZESZKODY

Powstanie klastra samochodowego ma nie tylko zalety. Jak już wspomniano, gospodarcza strategia obecnego rządu zakłada rozwój polskiego kapitału. Tymczasem wymienione wcześniej przedsiębiorstwa to w stu procentach kapitał zagraniczny. Powstaje pytanie jaki sens ma dostarczanie dużych pieniędzy zagranicznym firmom, które nowoczesne technologie tworzą nie w Polsce? Ma to również zastosowanie do firm z branży samochodowej spoza powiatu tarnobrzeskiego i Stalowej Woli. W
zdecydowanej większości są to firmy z kapitałem zagranicznym. Prawdopodobnie to będzie głównym problemem w działalności klastra.

Mimo różnych zastrzeżeń klaster samochodowy to szansa na przyspieszenie rozwoju gospodarczego powiatu tarnobrzeskiego. Dla samorządów to oprócz miejsc pracy, podatków szansa na pojawienie się nowych inwestorów w tym rozwój małych i średnich firm o kapitale polskim.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021