W Tarnobrzegu

Hej tam w dolinie kędy felgi i szyby się skrzą

Hej tam w dolinie kędy felgi i szyby się skrzą

Przemysł powiatu tarnobrzeskiego opiera się o Nową Dębę i Gorzyce. Dominują dwie firmy: Pilkington w Chmielowie w gminie Nowa Dęba i Federal Mogul w Gorzycach. Obie firmy to nowoczesne przedsiębiorstwa, inwestujące w rozwój i zwiększające produkcję. To dobre wiadomości dla obu samorządów. Pojawiają się również informacje o działaniach mających umocnić ich pozycję poprzez pozyskanie dużych pieniędzy na nowe technologie.

KIEDY DOLINA SAMOCHODOWA?

W województwie podkarpackim działa kilka dużych firm produkujących dla przemysłu samochodowego. Największe znajdują się właśnie w Gorzycach, Nowej Dębie i Stalowej Woli. Do tej pory te firmy nie koordynowały swoich działań ani tym bardziej nie realizowały wspólnych projektów. Taki pomysł pojawi się przy okazji nowej perspektywy finansowej z Unii Europejskiej. Wzorem Doliny Lotniczej powstał pomysł stworzenia Doliny Samochodowej. W miarę głośno było o tym w ubiegłym roku. Zapowiadano rychłe powstanie takiego klastra. Obecnie dziwnie jakby sprawa przycichła. Tymczasem w programie wice premiera Mateusza Morawieckiego kładzie się nacisk na powstawanie i rozwój takich instytucji jak klastry przemysłowe, które mają się stać podstawą reindustrializacji Polski. Być może problemem jest chęć stawiania w tym przypadku na polski kapitał. Jeżeli tak, to Dolina Samochodowa będzie miała problemy z dopływem środków z UE.

KTO JESZCZE W DOLINIE

Oprócz Pilkingtona i Federala Mogula podstawą klastra byłyby stalowowolskie firmy Uniwehls, Alutec i być może Ivamet. Wszystkie te firmy są ważnymi poddostawcami i produkują elementy zaawansowane technologicznie, ale nie zmienia to faktu, że są poddostawcami. Większość technologii pochodzi z zewnątrz i to może być podstawowy problem w rozwoju klastra. Dodatkowo w strategii rozwoju województwa stawia się na inteligentne specjalizacje ze wskazaniem na przemysł lotniczy. W wielu ośrodkach przemysłowych województwa wywołało to niezadowolenie, ponieważ przedsiębiorcy z innych branż uważają, że dolina lotnicza jest przereklamowana i nie ma aż tak dużego pozytywnego wpływu na gospodarkę województwa. Czy powstanie klastra samochodowego zmieni coś w tej strategii? W tej chwili trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Sporo będzie zależeć od nacisków politycznego lobby, ale najpierw firmy z branży samochodowej muszą takie lobby zbudować.

ROLA SAMORZĄDÓW

Być może duże firmy są na tyle silne, że znajdą wpływowych polityków, potrafiących zagwarantować klastrowi samochodowemu mocną pozycję w planach rozwoju nowych technologii w województwie. Nawet gdyby potrafiły to zrobić, to dla dobra sprawy w powstawanie klastra powinny włączyć się samorządy. Korzyści z tego mogą być obopólne. Dla przedsiębiorstw to zwiększenie szansy na skuteczne starania o zapewnienie klastrowi dostępu do finansów na rozwój nowych technologii. Dla samorządów sukces klastra, to nowe miejsca pracy, inwestycje i większe wpływy z podatków. Dla powiatu tarnobrzeskiego byłoby dobrze gdyby w prace nad powstaniem klastra włączyły się władze powiatu oraz gmin Nowa Dęba i Gorzyce.Patrząc na potencjał przemysłu samochodowego w powiecie tarnobrzeskim i stalowowolskim wydaje się zupełnie uzasadnionym żeby siedziba klastra znajdowała się w naszym regionie.

ZASTRZEŻENIA I PRZESZKODY

Powstanie klastra samochodowego ma nie tylko zalety. Jak już wspomniano, gospodarcza strategia obecnego rządu zakłada rozwój polskiego kapitału. Tymczasem wymienione wcześniej przedsiębiorstwa to w stu procentach kapitał zagraniczny. Powstaje pytanie jaki sens ma dostarczanie dużych pieniędzy zagranicznym firmom, które nowoczesne technologie tworzą nie w Polsce? Ma to również zastosowanie do firm z branży samochodowej spoza powiatu tarnobrzeskiego i Stalowej Woli. W
zdecydowanej większości są to firmy z kapitałem zagranicznym. Prawdopodobnie to będzie głównym problemem w działalności klastra.

Mimo różnych zastrzeżeń klaster samochodowy to szansa na przyspieszenie rozwoju gospodarczego powiatu tarnobrzeskiego. Dla samorządów to oprócz miejsc pracy, podatków szansa na pojawienie się nowych inwestorów w tym rozwój małych i średnich firm o kapitale polskim.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021