
,b>Tarnobrzeżanie obejrzeli przedpremierową projekcję filmu długo wyczekiwanego, którego historia powstawania tak naprawdę nadaje się na osobny film. Historia Roja w reżyserii Jerzego Zalewskiego po pięciu latach doczekała się ekranizacji.
Tarnobrzeg był jednym z ośmiu miast, gdzie w niedzielę odbyła się przedpremiera filmu. Przed pokazem z widzami spotkał się doktor Mirosław Surdej z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Historia Roja jest pierwszym w historii polskiej kinematografii filmem poświęconym Żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych. Opowiada historię Mieczysława Dziemieszkiewicza – żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, odznaczonego pośmiertnie w 2007 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Jerzy Zalewski, autor filmu i odtwórca roli Roja wpadł na pomysł nakręcenia filmu w 2004 roku po spotkaniu z Janem Białostockim, wnukiem Ignacego Oziewicza, pierwszego komendanta Narodowych Sił Zbrojnych. Białostocki w hołdzie dziadkowi w latach 1998-2003 zebrał zrealizowane amatorsko świadectwa żołnierzy NSZ i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Kilkuletnie obcowanie z zarejestrowanymi przez Białostockiego postaciami, archiwami i dokumentami dotyczącymi NSZ i NZW zaowocowało powstaniem projektu serialu pt. Żołnierze wyklęci oraz scenariuszem filmu fabularnego pt. Historia Roja.
Od 2011 roku wersję roboczą filmu można było oglądać tylko na specjalnych pokazach organizowanych przez twórców. Dlaczego ? Jerzy Zalewski tak pisał na stronie ratujmyroja.pl „Pierwszej wersji montażowej filmu nie zaakceptowała TVP, zresztą do dziś nie zaakceptowała żadnej wersji. Pretekst – długość filmu (w funkcjonującej od 1,5 roku wersji film jest dłuższy o 14 minut od szacunkowego zapisu w umowie). Właściwy powód – cenzura zastosowana wobec przesłania filmu i Żołnierzy Wyklętych przez ludzi kreujących media publiczne przez ostatnich 25 lat i dłużej.”
Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec
Facebook
RSS