W Tarnobrzegu

Ilu nauczycieli straci pracę w związku z reformą oświaty?

Ilu nauczycieli straci pracę w związku z reformą oświaty?

Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty nie potwierdza danych podawanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego dotyczących zwolnień nauczycieli na Podkarpaciu w związku z reformą oświatową. Wg związku pracę ma stracić blisko pół tysiąca osób.   

Jak podawała rzeszowska Gazeta Wyborcza cytując Stanisława Kłaka, prezesa Okręgu Podkarpackiego ZNP, w nowym roku szkolnym pracę ma stracić 482 nauczycieli na Podkarpaciu. Tak mówił prezes podczas konferencji prasowej, która odbyła się w pierwszej połowie lipca.

W związku z tym, że ZNP podnosi w mediach ten temat, Podkarpackie Kuratorium Oświaty sprawdzało jak rzeczywiście wygląda ta sytuacja. Pytało w organach prowadzących szkół, o których mówi ZNP, jak wygląda sytuacja w związku z zatrudnieniem nauczycieli.

– ZNP mówi, że w Tarnobrzegu jest zwolnionych  27 nauczycieli, a ograniczenia etatu dotyczą 67. Okazuje się, że ani nie ma zwolnień, ani ograniczeń etatów, chyba, że dotyczą one dwóch pracowników administracji. W Stalowej Woli miało być zwolnionych 11 nauczycieli, a ograniczony etat miało mieć 25. Miasto nie potwierdza takich informacji – mówiła podczas konferencji prasowej w Stalowej Woli Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty.
Zaznaczała, że  przejścia na emeryturę, to nie są zwolnienia związane z reformą. Podobnie sprawa wygląda z nauczycielami, którzy mieli umowy na czas określonym do końca czerwca czy do końca sierpnia.

– Nauczyciele są zatrudniani na podstawie różnych umów. Kontraktowi i stażyści nie mają zagwarantowanego etatu, tak jak nauczyciele minowani i dyplomowani – wyjaśniała.
Kurator przytaczała też dane podawane przez ZNP dotyczące zwolnień nauczycieli w szkołach ponadgimnazjalnych w Rzeszowie. – To nie są szkoły, które są dotknięte reformą edukacji. Nie ma reformy w liceach – mówiła. Zaznaczała, że redukcje etatów w tych placówkach wynikają z faktu, że nie było było naboru do tych szkół. Tłumaczyła, że gdy prześledziła dane podawane przez ZNP, to wynikało z nich, że zwolnienia nie są związane z reformą edukacji, ze zmianą struktury szkolnictwa.  Zaznaczała również, że są miasta, w których nauczyciele są poszukiwani, jak np. w Przemyślu.

Małgorzata Rauch zaznaczała, że kuratorium nie ma danych dotyczących zwolnień, gdyż nie zajmuje się sprawami  kadrowymi. – Ponieważ jesteśmy zmuszeni do tego, to uruchomimy na naszej stronie internetowej ankietę do organów prowadzących, by mieć pełen obraz z jakiego powodu nauczyciele odchodzą, czy to przechodzą na emeryturę, czy też kończy im się umowa. Dla nas najważniejszym źródłem informacji jest System Informacji Oświatowej, który uzupełniają dyrektorzy, jeśli chodzi o nowe zatrudnienie i zmiany w zatrudnieniu, do 30 września. Obecnie ruch kadrowy jest jeszcze płynny. Zatem te dane będą dla nas wiarygodne.  Jeśli pan prezes Kłak dziś  mówi, że 1627 osób na Podkarpaciu ma niepełne etaty, to znaczy, że się poprawiło, dzięki reformie minister Anny Zalewskiej. Nasze dane za ubiegły rok szkolny pokazują, że  na niepełnych etatach było 7 tys. nauczycieli – stwierdza.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021

Uczniowie z Prymasówki po praktykach w Maladze

rta24.eu20 października 2021

Lista projektów dopuszczonych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego

rta24.eu20 października 2021

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021