W Tarnobrzegu

Inspekcja Pracy kontroluje szpital w Tarnobrzegu ! Bo dyrektor zerwał porozumienie

Inspekcja Pracy kontroluje szpital w Tarnobrzegu ! Bo dyrektor zerwał porozumienie

Inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie prowadzą kontrolę w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu. Sprawdzają prawidłowość wypłaty wynagrodzeń oraz realizację przez pracodawcę porozumienia dotyczącego wzrostu wynagrodzeń pracowników szpitala. 

1-_DSC0009

– Czynności kontrolne są nadal w toku – potwierdziła dla rta24.eu Monika Bereś, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie.
Inspekcję pracy poprosili o interwencję przedstawiciele pięciu związków zawodowych reprezentujących m.in pielęgniarki, położne, ratowników medycznych i techników elektroradiologii. Rozgoryczeni ludzie czują się oszukani, bo dyrektor placówki od kwietnia 2015 miał wypłacać pensje zasadnicze podwyższone o 200 złotych. Podwyżki te miały wejść w życie w kwietniu, co Wiktor Stasiak zagwarantował załodze w podpisanym z nią 1 września 2014 roku porozumieniu.
Dyrektor wypowiedział to porozumienie pisemnie pięciu związkom zawodowym, które reprezentowały personel. Spór przeniósł się na salę sądową. Pracownicy poszli do sądu z indywidualnymi roszczeniami o podwyżkę płacy zasadniczej. O swoje płace zdecydowało się walczyć około 650 osób z niższego i średniego personelu.

Protest w szpitalu 4 fot BMysliwiec

Sąd nakazał wypłacić podwyżki

W grudniu ubiegłego roku przed sądem pracy zapadło 15 wyroków, którym nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Sąd orzekł, że pracownikom należy się wypłata dwustuzłotowej podwyżki wraz z odsetkami i kosztami sądowymi. Można więc przyjąć, że wypowiedzenie warunków porozumienia sąd uznał za nieskuteczne.
– Porozumienie zawarte między dyrektorem a załogą wciąż obowiązuje, tylko dyrektor go nie realizuje – mówią związkowcy.

Przed kolejnymi rozprawami wyznaczomi na 14, 19 i 21 stycznia tego roku kolejni pracownicy znajdywali na swoich kontach bankowych wypłacone przez szpital należne kwoty z odsetkami. Są to roszczenia za trzy miesiące, to jest za kwiecień, maj i czerwiec, pomniejszone o podatki. Teraz do sądu wpływają kolejne pozwy, dotyczące wypłat za okres od lipca 2015 do lutego 2016 roku.
Osobne pisma pracownicy składają też do dyrekcji szpitala. Nie satysfakcjonują ich wypłaty po 200 złotych. – Przecież podwyżka wpłynęła na wysokość pensji zasadniczej, od której nalicza się dodatki. Jest ich kilka m.in za staż i za urlop. Nikt nie nalicza nam wyższych dodatków. Jesteśmy więc poszkodowani – argumentują pracownicy.

1-1-DSC_0082 (2)

Przed wyborami byliśmy ważni, teraz nie ?

Pracownicy skarżą się, że od stycznia dyrektor zaczął wręczać 700 pracownikom wypowiedzenia warunków płacy. Boją się tego, bo przepisy prawa pracy mówią jasno, że jeśli ktoś nie przyjmie nowych warunków proponowanych przez pracodawcę po trzech miesiącach może zostać na lodzie, bez pracy. Osobna sprawa sądowa będzie dotyczyć teraz tego, czy dyrektor mógł tak postąpić.

– Taki z naszego dyrektora „dobry człowiek” ? Takie właśnie hasło miał w kampani wyborczej, gdy walczył o urząd prezydenta miasta – przypominają związkowcy.
Dyrektor Wiktor Stasiak mówił nam, że brak podwyżek nie wynika z jego złej woli a stąd, że sytuacja finansowa szpitala jest bardzo zła. Straty za ubiegły rok wyniosły 11 milionów zł. Tymczasem wartość punktu za procedury medyczne nie wzrosła od 5 lat. Zaś jego start w wyborach nie miał z porozumieniem nic wspólnego.

Związkowcy twierdzą inaczej. – Przy podpisywaniu porozumienia sytuacja też nie była lepsza, szpital też miał długi. Po prostu takie były okoliczności, trwała kampania wyborcza. Przed wyborami byliśmy ważni i stąd to porozumienie – uważają pracownicy.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021