W powiecie

IV Zjazd Starych Motocykli PRL w Grębowie

IV Zjazd Starych Motocykli PRL w Grębowie

W niedzielę 30 sierpnia na grębowskim placu targowym odbył się IV Zjazd Starych Motocykli PRL, którego inicjatorem było Stowarzyszenie Miłośników Starych Motocykli „Gazela” na czele z Prezesem Panem Zbigniewem Szewcem.

Wśród motocykli znalazły się prawdziwe unikaty na skalę światową, ale nie były one jedyną atrakcją, którą można było podziwiać. W tegorocznej edycji oprócz motocykli pojawiło się również 8 starych ciągników rolniczych i 10 zabytkowych samochodów (m. in. Polonez Borewicz, Fiat 126p, Fiat 125p, Volkswagen Garbus, Mercedes) , a nawet silnik spalinowy S320 z 1963 r.

Powitania zebranych dokonali: Wójta Gminy Grębów Kazimierz Skóra, Dyrektor Gminnego Centrum
w Grębowie Alicja Kubiak, Prezes Stowarzyszenia Starych Motocykli Zbigniew Szewc. Następnie proboszcz parafii  w Grębowie ks. Tomasza Kołodziej dokonał poświęcenia pojazdów.

Na zlocie pojawiły się jednoślady głównie z czasów PRL – produkcji polskiej oraz z bloku krajów socjalistycznych. Wśród wielu modeli znalazły się prawdziwe perły w tym maszyny przedwojenne oraz z lat 40. ubiegłego wieku. Nie zabrakło modeli takich jak: Harley Davidson WL, Panonia, SHL Gazela, Komar 232, WSK-a, MZ-a”, „Java”, czy „Junak”, który uważany jest za najcięższy motor, produkowany przez Szczecińską Fabrykę Motocykli.

Jednym z najstarszych motocykli był francuski Terrot z 1929 r. oraz wyprodukowany 50 lat temu
w Związku Radzieckim motocykl K 750. Jak można było się przekonać motocykliści to prawdziwi pasjonaci, co potwierdził to Pan Dominik Kowalczyk, który swoją WSK-ą 175 kobuz pokonał ok. 500 km, przyjeżdżając aż z Bydgoszczy. Natomiast wśród ciągników rolniczych zainteresowanie budził Zetor k-50 z 1959 r., Kramer z 1958 r. oraz Deutz D-40-S z 1962 r.

Wydarzenie obfitowało w różne atrakcje m.in.: konkursy, występ kapeli „Jaśki” dmuchany zamek dla dzieci i oczywiście prezentacje oraz pokazy jazdy motocyklowej. Była również możliwość przejażdżki zabytkowym motocyklem.

Na Zjedzie zagościli również przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu oraz Ogniwa Prewencji w Grębowie, którzy przeprowadzili konkursy z nagrodami. Najmłodsi uczestnicy wykazali się dużą sprawnością i wiedzą.

Pomysł na zorganizowanie zlotu motocykli zrodził się parę lat temu w gronie grębowskich właścicieli
i pasjonatów starej motoryzacji. Wydarzenie to z roku na rok ściąga coraz większą liczbę uczestników. Zgromadzenie tak wieli modeli w tym unikatów występujących w pojedynczych egzemplarzach, to także świetna lekcja z historii motoryzacji. Zjazdy motocykli to nie tylko prezentacja pojazdów, to także miejsce spotkań ludzi o podobnych zainteresowaniach, których włączy wspólna pasja.

Wójt Gminy Grębów zapowiedział, że jeśli unormuje się sytuacja dotycząca pandemii, kolejny V Zjazd Starych PRL zostanie zorganizowany z dużym rozmachem oraz bogatszym programem. Mamy nadzieję, że zloty motocyklowe przyciągną wielu zainteresowanych i staną się atrakcyjna wizytówką naszej gminy.

 

 

Źródło U.G. Grębów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Tymoteusz Malik ze Stali Nowa Dęba młodzieżowym wicemistrzem Polski

rta24.eu16 czerwca 2021

Planowane wyłączenia prądu

rta24.eu15 czerwca 2021

Szczepienia bez rejestracji w budynku starostwa

rta24.eu10 czerwca 2021

W Gorzycach dzień Dziecka się nie kończy

rta24.eu10 czerwca 2021

Zespół Jamniczanki zdobył nagrodę publiczności

rta24.eu9 czerwca 2021

Gminny konkurs recytatorski w Sokolnikach

rta24.eu9 czerwca 2021

Komunikat o utrudnieniach drogowych

rta24.eu9 czerwca 2021

Omal nie utonął w rowie, uratował go wójt Grębowa

rta24.eu5 czerwca 2021

Publikujemy portret pamięciowy mężczyzny, który składał dziecku niemoralne propozycje

rta24.eu1 czerwca 2021