W Tarnobrzegu

Jakie błędy najczęściej popełniamy rozliczając pita?

Jakie błędy najczęściej popełniamy rozliczając pita?

Rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej jest jednym z najważniejszych, formalnych obowiązków każdego czynnego podatnika w Polsce. Najpopularniejsze deklaracje podatkowe składa się do końca kwietnia każdego roku, za poprzedni rok podatkowy. Wielu podatników jest jednak zobowiązanych do składania innych, równie popularnych deklaracji podatkowych np. styczniu każdego roku (PIT-28). Ze względu na wielość formularzy i druków oraz na ich poziom skomplikowania, a także z innych powodów, w składanych PIT zdarza się wiele błędów i pomyłek. Czy faktycznie druki księgowe są aż tak trudne do wypełnienia? Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Pośpiech i brak skrupulatności

Niestety jak co roku, należy zauważyć, że nadal zdarza się bardzo wiele błędów i pomyłek, wynikających z braku odpowiedniej skrupulatności, przy wypełnianiu formularza podatkowego. Podatnicy mylą się wprowadzając swoje dane, nie czytają formularza ze zrozumieniem, a nawet potrafią zapomnieć o złożeniu odpowiednich podpisów. W każdym przypadku warto więc rekomendować spokojne przeczytanie poleceń formularza, przed jego wypełnieniem. Większość osób widziała już druki i może im się wydawać, że znają je na pamięć. Jest to jednak złudne i może prowadzić do pomyłek. W każdym przypadku zwracajmy uwagę na każde słowo, na przykład – nie myląc miejsca zamieszkania, od miejsca zameldowania.

Puste miejsca do uzupełnienia 

Formularz powinien być wypełniony w całości. Oznacza to, że wszystkie wymagane i obowiązkowe pola muszą zostać wypełnione. Nie należy więc przy pracy zostawiać sobie czegoś „na potem”, bo bardzo często zdarza się, że podatnicy wysyłają częściowo niepełne formularze PIT. Dotyczy to zarówno nieuzupełnionych informacji finansowych jak i innych. Dlatego rekomendować należy, szczególnie osobom wypełniającym deklaracje w sposób tradycyjny (papierowy), ponowne sprawdzenie całego dokumentu od początku, włącznie z koniecznością zaznaczenia niektórych pól formularza oraz obowiązkiem wprowadzenia prawidłowych danych identyfikacyjnych.

Podsumowanie i rekomendacje

Jak widać z powyższego – większość pomyłek i błędów nie wynika z trudności jakie przysparzają nam druki podatkowe. Gdyby tak było, zareagować powinien ustawodawca, zmieniając formularze na dużo prostsze. Jednak analiza popełnianych błędów wskazuje, że najpopularniejsze z nich wynikają z braku skrupulatności podatników lub też pośpiechu. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie odwlekać przygotowania własnego PIT do ostatniej chwili i zarezerwować sobie na pracę odpowiednią ilość czasu. Ponadto, warto korzystać z rozwiązań, takich jak na przykład wstępnie wypełniony PIT, który pozwoli uniknąć błędów w przepisywaniu danych bądź e-PIT, który w wersji elektronicznej także zabezpieczony jest przed popełnieniem błędu. Dla osób nie znających się zupełnie na kwestiach finansowych i podatkowych pomocne mogą być natomiast specjalne programy księgowe do wypełniania deklaracji i e-deklaracji (na przykład e-pity). Pomogą one nie tylko wypełnić dokument, ale nawet wybrać odpowiedni formularz. Mitem jest, że zostały one stworzone wyłącznie dla dużych firm czy profesjonalistów – wiele skierowanych jest właśnie do użytkowników zupełnie początkujących.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Lokalna aplikacja mobilna Tu Tarnobrzeg wystartowała

rta24.eu18 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021

Pomoc dla Tomka zawodnika piłki siatkowej

rta24.eu17 lutego 2021
Zwierzyniec tbg fot

Jest porozumienie w sprawie Zwierzyńca

rta24.eu17 lutego 2021

Inicjatywy lokalne na start !

rta24.eu15 lutego 2021

Pożar domu jednorodzinnego w Gągolinie! Wsparcie z Tarnobrzega

rta24.eu12 lutego 2021