W Tarnobrzegu

Jakie błędy najczęściej popełniamy rozliczając pita?

Jakie błędy najczęściej popełniamy rozliczając pita?

Rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej jest jednym z najważniejszych, formalnych obowiązków każdego czynnego podatnika w Polsce. Najpopularniejsze deklaracje podatkowe składa się do końca kwietnia każdego roku, za poprzedni rok podatkowy. Wielu podatników jest jednak zobowiązanych do składania innych, równie popularnych deklaracji podatkowych np. styczniu każdego roku (PIT-28). Ze względu na wielość formularzy i druków oraz na ich poziom skomplikowania, a także z innych powodów, w składanych PIT zdarza się wiele błędów i pomyłek. Czy faktycznie druki księgowe są aż tak trudne do wypełnienia? Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Pośpiech i brak skrupulatności

Niestety jak co roku, należy zauważyć, że nadal zdarza się bardzo wiele błędów i pomyłek, wynikających z braku odpowiedniej skrupulatności, przy wypełnianiu formularza podatkowego. Podatnicy mylą się wprowadzając swoje dane, nie czytają formularza ze zrozumieniem, a nawet potrafią zapomnieć o złożeniu odpowiednich podpisów. W każdym przypadku warto więc rekomendować spokojne przeczytanie poleceń formularza, przed jego wypełnieniem. Większość osób widziała już druki i może im się wydawać, że znają je na pamięć. Jest to jednak złudne i może prowadzić do pomyłek. W każdym przypadku zwracajmy uwagę na każde słowo, na przykład – nie myląc miejsca zamieszkania, od miejsca zameldowania.

Puste miejsca do uzupełnienia 

Formularz powinien być wypełniony w całości. Oznacza to, że wszystkie wymagane i obowiązkowe pola muszą zostać wypełnione. Nie należy więc przy pracy zostawiać sobie czegoś „na potem”, bo bardzo często zdarza się, że podatnicy wysyłają częściowo niepełne formularze PIT. Dotyczy to zarówno nieuzupełnionych informacji finansowych jak i innych. Dlatego rekomendować należy, szczególnie osobom wypełniającym deklaracje w sposób tradycyjny (papierowy), ponowne sprawdzenie całego dokumentu od początku, włącznie z koniecznością zaznaczenia niektórych pól formularza oraz obowiązkiem wprowadzenia prawidłowych danych identyfikacyjnych.

Podsumowanie i rekomendacje

Jak widać z powyższego – większość pomyłek i błędów nie wynika z trudności jakie przysparzają nam druki podatkowe. Gdyby tak było, zareagować powinien ustawodawca, zmieniając formularze na dużo prostsze. Jednak analiza popełnianych błędów wskazuje, że najpopularniejsze z nich wynikają z braku skrupulatności podatników lub też pośpiechu. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie odwlekać przygotowania własnego PIT do ostatniej chwili i zarezerwować sobie na pracę odpowiednią ilość czasu. Ponadto, warto korzystać z rozwiązań, takich jak na przykład wstępnie wypełniony PIT, który pozwoli uniknąć błędów w przepisywaniu danych bądź e-PIT, który w wersji elektronicznej także zabezpieczony jest przed popełnieniem błędu. Dla osób nie znających się zupełnie na kwestiach finansowych i podatkowych pomocne mogą być natomiast specjalne programy księgowe do wypełniania deklaracji i e-deklaracji (na przykład e-pity). Pomogą one nie tylko wypełnić dokument, ale nawet wybrać odpowiedni formularz. Mitem jest, że zostały one stworzone wyłącznie dla dużych firm czy profesjonalistów – wiele skierowanych jest właśnie do użytkowników zupełnie początkujących.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Pijany kierowca tico jechał ulicami miasta

rta24.eu23 lipca 2021

Potrącenie rowerzysty przy pomniku Świętego Jana Pawła II w Tarnobrzegu

rta24.eu22 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021

Dyskutowali o zintegrowanym planowaniu

rta24.eu20 lipca 2021

Tarnobrzeg. Złóż wniosek o kartę abonamentową

rta24.eu16 lipca 2021

Podsumowanie policyjnej akcji “Prędkość”

rta24.eu9 lipca 2021