W Tarnobrzegu

Janina Stadnik laureatką nagrody im. dr. Michała Marczaka

Janina Stadnik laureatką nagrody im. dr. Michała Marczaka

Regionalistka, autorka wielu publikacji na temat małej ojczyzny, podkreśla, że praca, której się poświęciła jest także jej pasją. Nie ukrywała wzruszenia, kiedy dotarła do niej wiadomość o decyzji kapituły.

Nagrodę za wybitne osiągnięcia w regionalistyce dr Janina Stadnik odebrała wczoraj na Zamku Tarnowskich z rąk starosty tarnobrzeskiego Pawła Bartoszka. Jest on współfundatorem wyróżnienia przyznawanego z inicjatywy Tadeusza Zycha, dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega i prezesa Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego.

Janina Stadnik urodziła się w Miętnem w gminie Grębów. Studiowała filologię polską i etnografię na Uniwersytecie Wrocławskim. Dyplom uzyskała broniąc pracy magisterskiej na temat słownika gwary Grębowa. Po studiach swoje zainteresowania skierowała ku onomastyce publikując wiele prac.Toponimia dawnego powiatu tarnobrzeskiego była tematem jej pracy doktorskiej. Jej prace o tematyce regionalnej zostały dostrzeżone i docenione Medalem Franciszka Kotuli oraz medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Janina Stadnik przez wiele lat była nauczycielką w Zespole Szkół Zawodowych oraz pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Wyższej Szkole Humanistyczno – Przyrodniczej w Sandomierzu. Jest członkiem Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego. Swoje prace publikuje w „Zeszytach Sandomierskich”, „Tarnobrzeskich Zeszytach Historycznych” a także w „Głosie Gminy Grębów”.

Nagrodę, której patronem jest Michał Marczak, wybitny badacz dziejów powiatu tarnobrzeskiego, historyk, bibliotekarz-archiwista, opiekun zbiorów Tarnowskich w Dzikowie przyznano po raz trzeci. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu znanego barda Jerzego Mamcarza.

1-_dsc9414

1-_dsc9415

1-_dsc9419

1-_dsc9424

1-_dsc9427

1-_dsc9440

ww

Fot. B.Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021