W Tarnobrzegu

Janina Stadnik laureatką nagrody im. dr. Michała Marczaka

Janina Stadnik laureatką nagrody im. dr. Michała Marczaka

Regionalistka, autorka wielu publikacji na temat małej ojczyzny, podkreśla, że praca, której się poświęciła jest także jej pasją. Nie ukrywała wzruszenia, kiedy dotarła do niej wiadomość o decyzji kapituły.

Nagrodę za wybitne osiągnięcia w regionalistyce dr Janina Stadnik odebrała wczoraj na Zamku Tarnowskich z rąk starosty tarnobrzeskiego Pawła Bartoszka. Jest on współfundatorem wyróżnienia przyznawanego z inicjatywy Tadeusza Zycha, dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega i prezesa Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego.

Janina Stadnik urodziła się w Miętnem w gminie Grębów. Studiowała filologię polską i etnografię na Uniwersytecie Wrocławskim. Dyplom uzyskała broniąc pracy magisterskiej na temat słownika gwary Grębowa. Po studiach swoje zainteresowania skierowała ku onomastyce publikując wiele prac.Toponimia dawnego powiatu tarnobrzeskiego była tematem jej pracy doktorskiej. Jej prace o tematyce regionalnej zostały dostrzeżone i docenione Medalem Franciszka Kotuli oraz medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Janina Stadnik przez wiele lat była nauczycielką w Zespole Szkół Zawodowych oraz pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Wyższej Szkole Humanistyczno – Przyrodniczej w Sandomierzu. Jest członkiem Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego. Swoje prace publikuje w „Zeszytach Sandomierskich”, „Tarnobrzeskich Zeszytach Historycznych” a także w „Głosie Gminy Grębów”.

Nagrodę, której patronem jest Michał Marczak, wybitny badacz dziejów powiatu tarnobrzeskiego, historyk, bibliotekarz-archiwista, opiekun zbiorów Tarnowskich w Dzikowie przyznano po raz trzeci. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu znanego barda Jerzego Mamcarza.

1-_dsc9414

1-_dsc9415

1-_dsc9419

1-_dsc9424

1-_dsc9427

1-_dsc9440

ww

Fot. B.Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Drogi nad Jeziorem Tarnobrzeskim oddano do użytku

rta24.eu15 czerwca 2021

Prezydent podziękował seniorowi rodu Tarnowskich

rta24.eu15 czerwca 2021

Certyfikat Akredytacyjny dla Szpitala

rta24.eu15 czerwca 2021

Maleńczuk wystąpi w TDK-u

rta24.eu15 czerwca 2021

Planowane wyłączenia prądu

rta24.eu15 czerwca 2021

Przywrócone odwiedziny w tarnobrzeskim szpitalu

rta24.eu15 czerwca 2021

Szczepienia bez rejestracji w budynku starostwa

rta24.eu10 czerwca 2021

Konkurs na maskotkę „Przedsiębiorczy Wisłosanek” rozstrzygnięty

rta24.eu9 czerwca 2021

Zniesione czasowe ograniczenie w funkcjonowaniu urzędu

rta24.eu9 czerwca 2021