W Tarnobrzegu

Janina Stadnik laureatką nagrody im. dr. Michała Marczaka

Janina Stadnik laureatką nagrody im. dr. Michała Marczaka

Regionalistka, autorka wielu publikacji na temat małej ojczyzny, podkreśla, że praca, której się poświęciła jest także jej pasją. Nie ukrywała wzruszenia, kiedy dotarła do niej wiadomość o decyzji kapituły.

Nagrodę za wybitne osiągnięcia w regionalistyce dr Janina Stadnik odebrała wczoraj na Zamku Tarnowskich z rąk starosty tarnobrzeskiego Pawła Bartoszka. Jest on współfundatorem wyróżnienia przyznawanego z inicjatywy Tadeusza Zycha, dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega i prezesa Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego.

Janina Stadnik urodziła się w Miętnem w gminie Grębów. Studiowała filologię polską i etnografię na Uniwersytecie Wrocławskim. Dyplom uzyskała broniąc pracy magisterskiej na temat słownika gwary Grębowa. Po studiach swoje zainteresowania skierowała ku onomastyce publikując wiele prac.Toponimia dawnego powiatu tarnobrzeskiego była tematem jej pracy doktorskiej. Jej prace o tematyce regionalnej zostały dostrzeżone i docenione Medalem Franciszka Kotuli oraz medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Janina Stadnik przez wiele lat była nauczycielką w Zespole Szkół Zawodowych oraz pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Wyższej Szkole Humanistyczno – Przyrodniczej w Sandomierzu. Jest członkiem Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego. Swoje prace publikuje w „Zeszytach Sandomierskich”, „Tarnobrzeskich Zeszytach Historycznych” a także w „Głosie Gminy Grębów”.

Nagrodę, której patronem jest Michał Marczak, wybitny badacz dziejów powiatu tarnobrzeskiego, historyk, bibliotekarz-archiwista, opiekun zbiorów Tarnowskich w Dzikowie przyznano po raz trzeci. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu znanego barda Jerzego Mamcarza.

1-_dsc9414

1-_dsc9415

1-_dsc9419

1-_dsc9424

1-_dsc9427

1-_dsc9440

ww

Fot. B.Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Wypadek kolejowy na tarnobrzeskim osiedlu. Policja poszukuje świadków

rta24.eu24 września 2021

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021