kultura i rozrywka

Jose Torres i bębniarski rekord Guinnessa

Jose Torres i bębniarski rekord Guinnessa

Już dziś rezerwujcie 23 i 24 lipca na pobyt nad Jeziorem Tarnobrzeskim, gdzie odbędzie się S16, czyli Festival Siarki, Ognia i Bębnów. Bicie rekordu w łańcuchu osób grających jednocześnie na bębnach, koncerty i warsztaty gry prowadzone przez artystów to zaledwie ułamek przygotowanych atrakcji.

Nasz portal jest patronem medialnym Festivalu S-16, którego ukoronowaniem będą występy: najlepszej basistki polskiej młodego pokolenia Kingi Głyk oraz mistrzowskiego trio – światowej klasy pianisty Leszka Możdżera, basisty Dietera Ilga oraz perkusisty Erica Allena. Na wszystkie koncerty i pokazy wstęp wolny.

konc

Tę zapowiedź poświęcimy bębnom i muzyce etnicznej, jaka będzie nadawać rytm imprezie. Do Tarnobrzega przyjadą najlepsi ! Festiwal w sobotę 23 lipca otworzy „Siarkodrom”, czyli korowód bębniących ludzi, który przemieści się z centrum miasta nad jezioro. Zapowiada się siarczyście!

Tego dnia na scenie wystąpi wiele grup z szeroko rozumianego nurtu etno, z bębnami w roli głównej: Słoma/ D’roots Brothers, Studium Instrumentów Etnicznych, Moribayassa i Amadou Fola, Drum Work, Sango, Foliba, Cbb Ensemble, Tiriba i inni. Zagra także Reagge Tabu. Nie zabraknie też kubańskich dźwięków od Jose Torres i Havana Dreams i brazylijskich od Sereia De Varsovia.

Każdy gość wydarzenia będzie mógł wziąć udział w wielu warsztatach bębniarskich dla początkujących i zaawansowanych, warsztatach śpiewu intuicyjnego i pieśni etnicznych, w kiermaszu instrumentów wszelakich, warsztatach rytmiczno-bębniarskich dla dzieci rozbudowanych m.in. o malowanie ciała w etno wzory, robienie eko instrumentów. Nie zabraknie także warsztatów tańca afrykańskiego z akompaniamentem bębnów na żywo.
W niedzielę 24 lipca o godz. 17 planowane jest bicie Rekordu Guinnessa w łańcuchu osób grających jednocześnie na bębnach rękami. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych ze swoimi instrumentami.
Strona festivalu http://www.s16.tarnobrzeg.pl Wydarzenie możecie śledzić także na facebooku. Znajdziecie tu informacje o programie, dojeździe, noclegach i polu namiotowym.

S16-POSTER-PAT-A1_3M

Oni zagrają na bębnach i w rytmie etno na S-16:

JOSE TORRES

Artysta pochodzący z Kuby, wirtuoz instrumentów perkusyjnych od wielu lat zamieszkały na stałe w Polsce. Założyciel pierwszej w Polsce orkiestry salsowej „Jose Torres y Salsa Tropical”. Występując od ponad 25 lat na polskiej scenie muzycznej współpracował z wieloma gwiazdami estrady m.in. Marylą Rodowicz, Kayah, Ewą Bem. Koncertował i nagrywał również z czołówką muzyków jazzowych: Tomaszem Stańko, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem. Od ponad 25 lat zajmuje pierwsze miejsce w ankiecie na najpopularniejszego muzyka roku w kategorii „instrumenty perkusyjne”, którą corocznie organizuje najstarsze i najbardziej renomowane czasopismo muzyczne „Jazz Forum”.

SANTAGO

www.folibamanagement.com
Grupa prezentuje muzykę i taniec wpisujące się w nurt World Music – Muzyka Świata. Idea przyświecająca działaniom twórczym to prezentacja elementów tradycji wszystkich kontynentów kuli ziemskiej jako zintegrowanej wspólnoty. Artyści biorący udział w przedsięwzięciu to globtroterzy chłonący kulturę świata, uczący się gry od mistrzów z Afryki, Ameryki, Azji, Australii i Europy. Dzięki tym doświadczeniom oryginalne instrumenty z odległych zakątków globu mogą zabrzmieć wspólnie. Program koncertowy prezentuje muzykę autorską, do której powstania przyczyniła się inspirująca różnorodność muzycznych kultur świata.

CBB ENSEMBLE

citybumbum.pl/zespol
Zespół CBB Ensemble jest nierozerwalnie związany z pierwszą w Polsce szkołą muzyki i tańca Afryki Zachodniej, City Bum Bum, założoną w 2003 r. przez Wojtka Pęczka. Sekretem długowieczności grupy jest bez wątpienia miłość muzyki w najczystszej postaci. Każdy koncert zespołu to wulkan energii i pozytywnego przesłania tolerancji i szacunku do kultur świata; to barwne i nieprzewidywalne show, w czasie którego rytm łączy muzyków i widownię, czyniąc ludzi i muzykę jednością. CBB Ensemble. Starożytne dźwięki przyszłości. Do słuchania. Do tańczenia. Bez początku. Bez końca.

TIRIBA

http://www.pracowniabebnow.pl
Zespół Tiriba powstał w 2007r. W Jeleniej Górze z inicjatywy Mariusz Raźnego. Po wielu przekształceniach osiągnął dzisiejszą formę. Grupa wykonuje muzykę inspirowaną tradycyjnymi rytmami z Afryki Zachodniej. Instrumentarium zespołu to: basowe bębny „dundun”, solowe bębny „djembe”, oraz grzechotki „djabara”. Ważnym elementem występów jest niezwykle energetyczny taniec Afro. Kolorowe stroje, żywiołowe rytmy i egzotyczny taniec przenoszą słuchaczy w świat tradycyjnych rytmów z Gwinei i Mali. Współpracują również z muzykami i tancerzami pochodzącymi z Afryki Zachodniej.

MORIBAYASSA

www.moribayassa.com
Moribayassa & Amadou Fola to grupa artystów, których połączyło zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki. Wspólna pasja stała się fundamentem wspaniałej przyjaźni, będącej źródłem radości ze wspólnego muzykowania oraz pozytywnej atmosfery na koncertach. Zespół wręcz zaraża pokładami pozytywnej energii. Żywiołowa, transowa muzyka bębnów oraz ekspresyjny taniec tworzą z każdego widowiska pełną wrażeń podróż do źródeł rytmu. Repertuar zespołu stanowią rytmy i melodie ludów Malinke oraz Susu, zamieszkujących tereny odległych Gwinei i Mali.

DRUM WORK

www.drumwork.com.pl
Drum Work oferuje najwyższej jakości koncerty etnicznej muzyki perkusyjnej.
Oprócz występów organizują warsztaty muzyczne, team building’owe, lekcje tańca z akompaniamentem bębnów, śpiewu oraz animację uczestników imprezy. Zespół złożony jest z profesjonalnych multiperkusistów, którzy na swoim koncie mają współpracę z gwiazdami estrady oraz niezliczone koncerty w całej Polsce oraz Niemczech, Estonii, Holandii, Szwecji, Hiszpanii i Maroko.

TABU

www.tabu.band.pl
Tabu to śląski zespół stworzony w 2003 roku. Od tego czasu zagrał ponad pół tysiąca koncertów, wygrał najważniejsze nagrody na muzycznych festiwalach i nagrał 4 studyjne albumy. Zespół został również 2 razy zaproszony do znanej polskiej trasy „Punky Reggae Live”. Najnowszy album „Meteory” został wydany w 2015 roku. Muzyka Tabu to głównie reggae z energią i mocno słyszalną sekcją dętą. Usłyszycie tu również świetnie zagrane roots reggae i ska.

FOLIBA

www.foliba.pl
Zespół Foliba powstał w 2005 roku z inicjatywy Łukasza Dembińskiego. Wykonuje aranżacje muzyczne inspirowane tradycyjną muzyką pochodzącą z krajów Afryki Zachodniej. W jego skład wchodzi pięć osób, pasjonatów kultury Afryki Zachodniej oraz muzyki perkusyjnej. Członkowie zespołu podróżują do krajów takich jak: Gwinea, Mali, Burkina Faso, Senegal, Gambia by uczyć się gry na tradycyjnych instrumentach oraz tańca, u źródeł od najlepszych muzyków i tancerzy. Jednocześnie prowadzą liczne warsztaty bębniarskie i taneczne w Polsce i za granicą. Zespół regularnie koncertuje, ma za sobą ponad 300 występów w Polsce i za granicą. Wystąpił na wielu scenach z muzykami i tancerzami rodem z Afryki, takimi jak: Tahirou Djembe Ouedraogo (Burkina Faso), Thomas Guei (Wybrzeże Kości Słoniowej), Bouba Kuyateh (Gambia), Adama Dembele (Wybrzeże Kości Słoniowej), Seckou Keita (Senegal), Landing Mane (Senegal), Bouba Diakite (Gwinea) , Andy Camara (Gwinea), Ablaye Badji (Senegal).

SŁOMA & D’ROOTS BROTHERS

www.facebook.com/slomabebny
Jerzy ”Słoma” Słomiński; muzyk, wytwórca bębnów, autor tekstów, projektant i budowniczy oryginalnych przestrzeni życiowych. Uznawany jest za prekursora polskiego bębniarstwa. Od ponad 30 lat współtworzy alternatywną scenę muzyczną.Współpracował między innym z; Osjanem, Brygadą Kryzys, Izraelem,Orkiestrą Razem, Jackiem Kleyffem i Orkiestrą Na Zdrowie, Antoniną Krzysztoń. Swój autorski program realizował z zespołami Bębnoluby a później Przedwietrze. Działania muzyczne realizuje obecnie z zespołem D’Roots Brothers, który wyrósł na gruncie poprzednich projektów (Bębnoluby, Przedwietrze) a którego fundament rytmiczny tworzą synowie Słomy, Jonasz i Daniel Słomińscy. Słoma na stałe współpracuje także z Jackiem Kleyffem oraz chórem Łontanara, prowadzi też warsztaty gry na bębnach.

STUDIUM INSTRUMENTÓW ETNICZNYCH

www.psychofolk.pl
Studium Instrumentów Etnicznych – zespół, który powstał 12.04.2012 roku, w Skarżysku – Kamiennej.Założycielem i liderem jest Piotr „Stiff” Stefański. Grupa to kilkanaście osób w różnym wieku, wykonujących muzykę określaną nazwą psychofolk, przy użyciu instrumentów etnicznych z całego świata, (głównie bębnów afrykańskich, które są znakiem rozpoznawczym zespołu). Swoją stylistyką nawiązuje również do folkloru Gór Świętokrzyskich. Wszystko to okraszone jest lirycznymi, niebanalnymi tekstami.

RICKY LION

www.ricky-lion.com
Ricky Lion występuje z zespołem Bongo Bongo. Nazwa ta wywodzi się z języka lingala, która oznacza – mózg stworzony do grania na bębnach. Muzyka zespołu czerpie korzenie z muzyki tradycyjnej, ale w połączeniu z elementami współczesnych aranżacji powstała jedyna w swoim rodzaju rumba afrykańska. Grupa gra także: zouk, soukous, kimbodila, reggae.
Zespół używa strojów i instrumentów tradycyjnych takich jak: konga, djembe, kisakasaka, ngongi, filimbi oraz dodatkowo oczywiście instrumenty współczesne – perkusja, gitara basowa, gitara elektryczna i akustyczna, keybo.
Kompozytorem, wokalistą i liderem zespołu jest Ricky Lion, który urodził się w Likasi w Kongo.

SEREIA DE VARSOVIA

www.facebook.com/SereiaDeVarsovia
Sereja dżi varsovia czyli Warszawska Syrenka to grupa perkusyjna grająca gorące brazylijskie rytmy, z akcentem na energetyczną Sambę Batucadę, skoczny Samba-Funk, bujające Samba Reggae i wiele, wiele innych. Sereia de Varsóvia to również szkoła samby, która prowadzi regularne zajęcia gry na sambowych instrumentach i zaraża wszystkich dookoła swoją pasją Samby.
Członków Sereii połączyło zamiłowanie do Samby oraz Brazylii. Dla nich Samba to nie tylko muzyka, czy taniec, a filozofia życia, która opiera się na ogromnej energii oraz radości. To właśnie tą energią zarażają oni swoich słuchaczy, za każdym razem wciągając ich w wir samby.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

Znamy wyniki „Złotej Szpili” – Ogólnopolskiego Turnieju Satyry im. Ignacego Krasickiego

rta24.eu22 października 2021

Podsumowanie sezonu lotowego

rta24.eu22 października 2021

„Poseł czy kominiarz” – najnowsza premiera Teatru Czwartek

rta24.eu22 października 2021