W powiecie

Jubileusz 45-lecia Orkiestry Dętej w Gorzycach

Jubileusz 45-lecia Orkiestry Dętej w Gorzycach

Jubileusz 45-lecia obchodzi w tym roku Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach. To jedna z niewielu orkiestr w regionie działająca prawie pół wieku.

Najpierw była „zakładowa”, a potem „gminna”. Gorzycka orkiestra dęta od 45 lat swoim występami podnosi rangę uroczystości i ważnych wydarzeń, bierze udział w licznych przeglądach, konkursach i koncertach. – Jest w orkiestrach dętych jakaś siła, a w naszej szczególnie – chwali Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce. – Od zawsze jestem wielkim fanem naszej orkiestry. Jak oni potrafią grać – mówi z dumą wójt gminy.

najpierw była „zakładowa”

Oficjalny rok powołania orkiestry to 1975, prace organizacyjne przy stworzeniu zespołu muzyków rozpoczęły się jednak rok wcześniej. Orkiestra Dęta w Gorzycach powstała w Zakładowym Domu Kultury przy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Gorzyce i działała pod nazwą Zakładowa Orkiestra Dęta w Gorzycach. Pomysłodawcą i założycielem organizacji był muzyk, multiinstrumentalista Jan Urbanyj, którego wszyscy zwali Leszkiem. To on tchnął ducha i nadał ton orkiestrze. Na początku grali w niej pracownicy Zakładu, z czasem zespół otworzył się również na nowych członków. Urbanyj kształcił również dzieci i młodzież.

muzykę słyszał wszędzie

Mówiliśmy do niego panie profesorze, wynikało to chyba z ogromnego szacunku, jakim go darzyliśmy – wspomina obecny kapelmistrz Krzysztof Kapała, który mając zaledwie 11 lat zaczynał grę na instrumentach pod okiem Jana Leszka Urbanyjego. – To był niesamowity człowiek, on muzykę słyszał wszędzie, zapisywał ręcznie na pięciolinii dźwięki, które graliśmy. Potrafił też dostrzec talenty i szlifował je jak najlepsze diamenty. Dzięki systematycznej pracy i wytrwałości kapelmistrza, z roku na rok orkiestra rozwijała się.

Wysoki poziom muzyczny dostrzegano na konkursach i przeglądach, w których orkiestra brała udział m.in. konkursach piosenki harcerskiej, Międzywojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Rzeszowie, czy konfrontacjach orkiestr dętych województwa tarnobrzeskiego organizowanych z okazji Dnia Zwycięstwa oraz wielu innych.

na 1 Maja i w kościele

Zespół muzyków zgodnie z pierwotnym założeniem uczestniczył w uroczystościach zakładowych, w tym pogrzebach pracowników zakładu. Uświetniał swoimi występami obchody wszystkich świąt, lokalnych, kościelnych i państwowych. W kalendarzu orkiestry gościły wówczas wydarzenia takie jak: pasterka, procesja w dzień Bożego Ciała, Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Wojska Polskiego, ale też nieco archaiczne ze względu na zmiany ustrojowe i społeczne jakie zaszły po 89’ roku tj. obchody Święta Pracy – 1 Maja, Dzień Zwycięstwa, rocznica Rewolucji Październikowej itp.

zmiany, zmiany, zmiany

Początek lat 90-tych i zachodzące zmiany odbiły się również na działalności orkiestry. W 1990 roku wciąż pogarszająca się sytuacja finansowa Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Gorzyce zmusiła władze zakładu do przekazania Zakładowego Domu Kultury, a tym samym orkiestry pod zarząd samorządu gminy Gorzyce. 1 grudnia 1990 roku Zakładowy Dom Kultury WSK Gorzyce oficjalnie zmienił nazwę na Gminny Ośrodek Kultury, od 1 stycznia 1991 roku Zakładowa Orkiestra Dęta – stała się Orkiestrą Dętą Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach.

W 1993 roku swoją „muzyczną perełkę” ze względu na zły stan zdrowia zmuszony był opuścić Jan Leszek Urbanyj. Opiekę nad orkiestrą przejął Adam Minior, który jest członkiem orkiestry od chwili jej założenia po dziś dzień. To on po wielu zawirowaniach organizacyjnych przywrócił systematyczne próby i spotkania zespołu.

W 1997 roku stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury obejmuje Mieczysław Jakubowski, który przejmuje pieczę nad Orkiestrą Dętą. Cztery lata działalności pod batutą Mieczysława Jakubowskiego przywracają zespołowi dawny blichtr. Jakubowski rozbudowuje repertuar oraz stawia przed zespołem nowe wyzwania.

W 2002 roku pałeczkę przejmuje Krzysztof Kapała, który orkiestrą nieprzerwanie kieruje po dziś dzień.

 

orkiestrowa moc

Pod batutą Krzysztofa Kapały orkiestra w swoim repertuarze ma ponad 150 utworów. Są wśród nich marsze, piosenki patriotyczne, religijne, w tym kolędy oraz utwory rozrywkowe. Orkiestra może się poszczycić wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Trzeba przyznać, że gorzycka orkiestra miała zawsze dobrą rękę do kierujących zespołem muzyków – wspomina Bogdan Karp, wieloletni pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach.

– Każdy z kapelmistrzów to fachowiec, który w swojej pracy odznaczał się bardzo dużym profesjonalizmem. Oni po prostu wszyscy znali się i znają na swojej robocie – podsumowuje.

– Pod dyrekcją Krzysztofa Kapały orkiestra nałożyła sobie pewne ramy działalności polegające na systematyczności i pewnym rygorze, dzięki temu udało się osiągnąć bardzo wysoki poziom muzyczny – to bezwzględnie zasługa kapelmistrza i całego zespołu muzyków – zaznacza Piotr Duma, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach.

– Trzeba być dobrym nauczycielem i być bardzo konsekwentnym w działaniu, aby prowadzić zespół przez 18 lat nie tracąc nic na jakości. Krzysztof Kapała to wymagający fachowiec, to bardzo zdolny muzyk – ocenia Adam Minior, jeden z najstarszych stażem członków orkiestry.

 

zasłużyli na nagrody

W tym roku Orkiestra Dęta GOK Gorzyce obchodzi swój jubileusz. Jest to okazja do przyznania odznaczeń i specjalnych wyróżnień. W minioną niedzielę najstarsi stażem muzycy Adam Minior i Eugeniusz Glac otrzymali Złotą Odznakę Honorową z Wieńcem Laurowym.

Złotymi odznakami nagrodzeni zostali Kamil Leśniowski, Jacek Polek, Waldemar Pikus i Stanisław Śpiewak.

Srebrne odznaczenie trafiło do rąk Aleksandry Skawińskiej, zaś odznaki brązowe otrzymali Weronika Kowalczuk, Sebastian Baran, Szymon Dul, Grzegorz Grochola, Piotr Lichota oraz Błażej Mokrzak. Wszyscy muzycy otrzymali pamiątkowe statuetki.

Warto dodać, że orkiestra jako zespół została także nagrodzona Złotą Odznaką Honorową PZChiO „za szczególną działalność organizacyjną i artystyczna w społecznym ruchu muzycznym”.

– Z okazji 45- lecia Orkiestry Dętej GOK w Gorzycach, składam serdecznie życzenia i wyrazy uznania za pomoc, współpracę z naszym Związkiem. Niech świętowany jubileusz będzie powodem do zadowolenia, niech będzie bodźcem do dalszego działania. Życzę wam dalszych sukcesów, wytrwałości w realizacji zamierzeń oraz pomyślności w życiu osobistym – powiedział w czasie uroczystości Marek Kosior.

Przy okazji jubileuszu, padło wiele ciepłych słów wobec zespołu od m.in. od Wicemarszałek Województwa podkarpackiego Ewy Draus, a także wieloletniego przyjaciela orkiestry, wójta gminy Gorzyce, Leszka Surdego, który dodatkowo został wyróżniony listem gratulacyjnym od Prezesa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Rzeszów, prof. dr hab. Grzegorza Oliwę.

 

 

 

Źródło U.G. Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Serce na nakrętki

rta24.eu4 marca 2021

Boisko z nową instalacją do nawadniania

rta24.eu3 marca 2021
policja baranów

Nowy Kierownik Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu3 marca 2021

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Remont wieży strażackiej w Dąbrowicy

rta24.eu2 marca 2021

Nietrzeźwa seniorka spała przy drodze

rta24.eu2 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Pamieć o Żołnierzach Wyklętych

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021