Fotorelacje

Jubileusz Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega

Jubileusz Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega

Powstało 25 lat temu, niemal od zera, tylko dzięki determinacji i pasji. Jest wśród najważniejszych placówek kultury polskiej. Zgromadzonych tu malarskich dzieł sztuki mogą pozazdrościć najważniejsze muzea w Europie.

Święto muzeum to okazja, żeby wspomnieć o jego założycielach. Podczas dzisiejszej uroczystości dyrektor Tadeusz Zych wskazał na trzy najważniejsze osoby, dzięki którym placówka powstała. Byli to śp. Edward Antończyk, założyciel i prezes Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega, Adam Wójcik, który kierował muzeum przez ponad 20 lat i za którego kadencji rozpoczęto prace przywracające świetność dawnej siedzibie rodu Tarnowskich oraz Stanisław Żwiruk prezydent Tarnobrzega w latach 1990-98. Dziękował także kolejnym włodarzom miasta, którzy podjęli dzieło adaptacji zamku na potrzeby muzeum i obecnym sprawującym mecenat nad placówką.

Muzeum – skarbnica historii i sztuki

Momentem przełomowym było przeniesienie muzeum z zabytkowego spichlerza do zamku w Dzikowie. Dyrektor Zych przypomniał, że od dwóch lat muzeum wykracza rangą poza wymiar lokalny. Wszystko to dzięki decyzji Jana Tarnowskiego i rodziny Tarnowskich, która odzyskawszy dużą części przedwojennej kolekcji dzikowskiej zdecydowała się umieścić dzieła sztuki w Dzikowie, zgodnie z ostatnią wolą śp. Artura Tarnowskiego. – Mam nadzieję,że proces odbudowy kolekcji, realizacji marzenia Artura Tarnowskiego, wyrażonego też na łamach Paryskiej Kultury, czyli testament pana ojca uda się zrealizować – dziękował Janowi Tarnowskiemu.

Odznaczenia prezydenta RP dla muzealników

Najbardziej zasłużeni pracownicy muzeum otrzymali dziś odznaczenia państwowe, przyznane przez prezydenta RP. Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju muzealnictwa Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Adam Wójcik. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej medalem złotym za długoletnią służbę odznaczeni zostali Aleksandra Janas, Andrzej Kaczorowski, Bożena Staszczak, a medalem srebrnym Beata Kotasiak-Wójcik. Odznaczenia wręczył wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Szpital wznawia przyjęcia pacjetów

rta24.eu2 kwietnia 2020

Zapłacą po 30 tysięcy. Nie przestrzegali Kwarantanny

rta24.eu24 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

rta24.eu24 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

rta24.eu10 lutego 2020

Juwe, juwe… Juwenalia tarnobrzeskie

rta24.eu20 maja 2019

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rta24.eu11 lutego 2019

Piersi zagrały w Gorzycach. Była zabawa!

rta24.eu25 czerwca 2018

Tak Gorzyce kibicowały biało-czerwonym

rta24.eu25 czerwca 2018

W rodzinie siła

rta24.eu5 czerwca 2018