Fotorelacje

Jubileusz Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega

Jubileusz Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega

Powstało 25 lat temu, niemal od zera, tylko dzięki determinacji i pasji. Jest wśród najważniejszych placówek kultury polskiej. Zgromadzonych tu malarskich dzieł sztuki mogą pozazdrościć najważniejsze muzea w Europie.

Święto muzeum to okazja, żeby wspomnieć o jego założycielach. Podczas dzisiejszej uroczystości dyrektor Tadeusz Zych wskazał na trzy najważniejsze osoby, dzięki którym placówka powstała. Byli to śp. Edward Antończyk, założyciel i prezes Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega, Adam Wójcik, który kierował muzeum przez ponad 20 lat i za którego kadencji rozpoczęto prace przywracające świetność dawnej siedzibie rodu Tarnowskich oraz Stanisław Żwiruk prezydent Tarnobrzega w latach 1990-98. Dziękował także kolejnym włodarzom miasta, którzy podjęli dzieło adaptacji zamku na potrzeby muzeum i obecnym sprawującym mecenat nad placówką.

Muzeum – skarbnica historii i sztuki

Momentem przełomowym było przeniesienie muzeum z zabytkowego spichlerza do zamku w Dzikowie. Dyrektor Zych przypomniał, że od dwóch lat muzeum wykracza rangą poza wymiar lokalny. Wszystko to dzięki decyzji Jana Tarnowskiego i rodziny Tarnowskich, która odzyskawszy dużą części przedwojennej kolekcji dzikowskiej zdecydowała się umieścić dzieła sztuki w Dzikowie, zgodnie z ostatnią wolą śp. Artura Tarnowskiego. – Mam nadzieję,że proces odbudowy kolekcji, realizacji marzenia Artura Tarnowskiego, wyrażonego też na łamach Paryskiej Kultury, czyli testament pana ojca uda się zrealizować – dziękował Janowi Tarnowskiemu.

Odznaczenia prezydenta RP dla muzealników

Najbardziej zasłużeni pracownicy muzeum otrzymali dziś odznaczenia państwowe, przyznane przez prezydenta RP. Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju muzealnictwa Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Adam Wójcik. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej medalem złotym za długoletnią służbę odznaczeni zostali Aleksandra Janas, Andrzej Kaczorowski, Bożena Staszczak, a medalem srebrnym Beata Kotasiak-Wójcik. Odznaczenia wręczył wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Uczcili pamięć Kawalerzystów

rta24.eu21 września 2021

Szpital wznawia przyjęcia pacjetów

rta24.eu2 kwietnia 2020

Zapłacą po 30 tysięcy. Nie przestrzegali Kwarantanny

rta24.eu24 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

rta24.eu24 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

rta24.eu10 lutego 2020

Juwe, juwe… Juwenalia tarnobrzeskie

rta24.eu20 maja 2019

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rta24.eu11 lutego 2019

Piersi zagrały w Gorzycach. Była zabawa!

rta24.eu25 czerwca 2018

Tak Gorzyce kibicowały biało-czerwonym

rta24.eu25 czerwca 2018