Rozrywka

Kamionka odetchnęła. Społecznicy posprzątali las

Kamionka odetchnęła. Społecznicy posprzątali las

Około dziesięciu metrów sześciennych śmieci, w tym zużyty, zepsuty sprzęt AGD, RTV, stare meble, szyby samochodowe, dwadzieścia starych opon i wiele innych wywieziono z lasu, tzw. Kamionki. To efekt akcji „Posprzątajmy przestrzeń wokół nas”, inicjatywy prywatnych osób, którą patronatem objął prezydent Tarnobrzega.

– Chociaż służby odpowiedzialne za utrzymanie czystości w nieście wywiązują się ze swych zadań, niestety, ich praca przypomina tę syzyfową. Wciąż w wielu miejscach pojawiają się nowe, dzikie wysypiska śmieci. Mam nadzieję, że skoro nie udaje się dotrzeć do rozumu osób, które ten niecny proceder uprawiają, wypracujemy wkrótce rozwiązania, które pozwolą w inny sposób zażegnać ten problem. Póki co, cieszą takie inicjatywy, jak akcja Kamionka, które prócz wymiaru namacalnego, w postaci uprzątniętego terenu, niesie także wymiar edukacyjny. To nie tylko wyrabianie u uczestników takich zrywów postaw społecznikowskich, ale wydaje mi się, że wydźwięk takiej akcji skuteczniej dotrze do osób, które śmiecą, niż niejedna profesjonalna kampania. Zarówno pomysłodawczyni i głównej organizatorce sprzątania Kamionki, pani Aleksandrze Augustyn, ale też wszystkim uczestnikom akcji, jej partnerom, osobom, które w jakikolwiek ją wsparły, składam serdeczne podziękowania  – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

W akcję włączyli się podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnobrzegu, którzy w kamionkowy las zapuścili się przed tygodniem, czego efektem 10 worków śmieci oraz… tylna kanapa samochodowa. Główne sprzątanie Kamionki odbyło się 13 czerwca, a wzięło w nim udział  ponad 50 osób, w tym również dzieci, nie licząc czworonogów. Wyposażeni w niezbędny asortyment tj. worki,  rękawiczki wszyscy  ruszyli  wyznaczonymi trasami sprzątać las. – Zebrane śmieci uczestnicy, zgodnie z instrukcjami,  zostawiali przy głównych drogach, co ułatwiało odbiór na przyczepkę i wywóz w jedno, ustalone miejsce. Akcja przebiegła sprawnie i szybko, dzięki dobrej organizacji oraz sporej liczbie uczestników. Szczególne podziękowania należą się Stanisławowi Lisowi, reprezentantowi Związku Wojska Polskiego koła nr 13 w Tarnobrzegu, który zorganizował auto z przyczepką, bez której akcja nie przebiegłaby tak sprawnie. Zebraliśmy łącznie około dziesięciu metrów sześciennych śmieci w tym sprzęt AGD, RTV, meble, szyby samochodowe, dwadzieścia opon i wiele innych nieczystości – mówi organizatorka akcji Aleksandra Augustyn.

Po ciężkiej pracy uczestnicy spotkali się przy ognisku na terenie ROD Miechocin, które zorganizowano dzięki przychylności prezes ogrodów działkowych praz przewodniczącego Rady Osiedla Miechocin.  – Wszyscy uczestnicy nie kryli zadowolenia z wykonanej pracy i efektów akcji. Padło już kilka kolejnych propozycji sprzątania okolicznych lasów. Przy ognisku rozmawialiśmy na tematy związane z ekologią, między innymi o tym, czy edukacja w zakresie prawidłowego postępowania ze śmieciami jest wystarczająca, a także o tym, jaki wpływ ma natura na dobre samopoczucie człowieka – dodaje pani Aleksandra.

Organizatorzy składają podziękowania dla wszystkich uczestników i dla tych, którzy w jakikolwiek inny sposób wspierali akcję Kamionka. Partnerami akcji byli między innymi: Stowarzyszenie „Chrońmy Zwierzęta” Schronisko u Machowiaków, twórcy Mobilnej Gry Miejskiej oraz ROD Miechocin. Patronatem honorowym akcję objął Prezydent Miasta Tarnobrzega.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło U.M. Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozrywka

Więcej w Rozrywka

Spotkanie tradycji z nowoczesnością w baranowskim zamku

rta24.eu3 sierpnia 2021

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021

Koło Wędkarskie Nr 8 w Baranowie Sandomierskim nagrodziło wędkarzy

rta24.eu20 lipca 2021

Widowisko Nocy Świętojańskiej we Wrzawach

rta24.eu9 lipca 2021

Stalowe Dzieciaki i Mistrz Polski w Football Freestyle w Gorzycach

rta24.eu9 lipca 2021

Pierwszy TRIATHLON KIDS za nami!

rta24.eu8 lipca 2021

Barwy wrażliwości – wernisaż wystawy uczestników zajęć TDK

rta24.eu6 lipca 2021