W Tarnobrzegu

Kandydat  do kapituły nie przeszedł. „Nie zasłużył, sieje język nienawiści”  

Kandydat  do kapituły nie przeszedł. „Nie zasłużył, sieje język nienawiści”  

 Większość radnych uznała, że Tadeusz Wojteczko nie powinien współdecydować o tym, komu należy się Pieczęć Cnoty Obywatelskiej – Medal Sigillum Civis Virtuti. To najwyższe odznaczenie przyznawane zasłużonym dla Tarnobrzega.

Otrzymał je w 2015 roku oprócz byłego prezydenta Stanisława Żwiruka, jego zastępca w latach 1994-96 Tadeusz Wojteczko. Radni przegłosowali wybór, ale nie jednogłośnie, nie obyło się wówczas bez sądu nad jego życiorysem. Za skazę wielu radnych uznało jego członkostwo w Patriotycznym Ruchu Odrodzenia Narodowego.

 Kontrowersje wróciły wczoraj, podczas dyskusji nad uzupełnieniem składu kapituły medalu, w której Wojteczko miał zastąpić zmarłego prałata Michała Józefczyka. Kandydaturę szefa tarnobrzeskiego klubu Gazety Polskiej zgłosił przewodniczący rady miasta Kamil Kalinka z PiS. I znów część radnych  uznała jego decyzję za co najmniej niezręczną, wypominając, że nie wyciągnął wniosków z przykrej wymiany argumentów sprzed dwóch lat.

– Dziwię się panu, że nie znaleźliście wśród własnych ludzi osoby z bardziej chlubnym życiorysem – wytknął radny Waldemar Szwedo.

 „Brudna, paskudna, łajdacka Platformo…”

Zarzewiem dyskusji była wypowiedź przewodniczącego klubu radnych PO.

Sławomir Partyka zaczął od obszernych cytatów z bloga Tadeusza Wojteczko.„Brudna, paskudna, łajdacka Platformo stoisz tam, gdzie stało ORMO! Uprawiasz rządy pełne hipokryzji, pozbawione śladów racjonalnej wizji. Rządy kompletnych nieudaczników, złodziei, oszustów i jurgieltników. Afery, korupcja i malwersacje, mają codziennie nowe mutacje […]

Przytaczał też inne wpisy, dowodząc, że Wojteczko używa języka nienawiści i nie jest bezstronny w swoich opiniach, co powinno go dyskwalifikować. – Niezależnie od sympatii politycznych uważam, że taki język jest niedopuszczalny w ustach kandydata do tej kapituły. Będę głosował przeciwko – mówił Partyka.

Broniąc tej kandydatury Kamil Kalinka odbił piłeczkę. – To jak pan skomentuje w takim razie słowa pana prezydenta Bronisława Komorowskiego mówiące, że z tymi ludźmi to trzeba tylko z dechą iść i ich lać ? Odnosząc się do języka nienawiści, o którym pan mówi, gwarantuję panu, że gdybym wszedł na facebooka pana kolegów z Platformy Obywatelskiej, najlepiej tych, którzy siedzą w Sejmie o wiele gorsze cytaty bym znalazł, jestem święcie przekonany. Odnosząc się do cytatu, do słów, które padły, to  pan Wojteczko wyraża w nich zdanie wielu milionów Polaków i ma do tego prawo…

Radni: kandydat ma być nieskazitelny

Głos w dyskusji zabrali też Stanisław Uziel, Norbert Mastalerz, Waldemar Szwedo i Leszek Ogorzałek. W ich opinii kandydat kapituły ma być człowiekiem nieskazitelnym, zaś osoba,  która dzieli mieszkańców Tarnobrzega, sieje jeżyk nienawiści, nie zasługuje na takie wyróżnienie, jakim jest zasiadanie w kapitule najważniejszego miejskiego odznaczenia.

Przewodniczący Kalinka nie przekonał ich przypominając, że śp. ksiądz Michał Józefczyk zawsze cenił i „miał niesamowicie dobre zdanie o panu Tadeuszu Wojteczko” i podejmowali razem wiele różnych działań. Nie pomogły słowa Anny Pekar, dla której Wojteczko jest osobą nieskazitelną i wielkim patriotą.

Nad uchwałą o powołaniu Tadeusza Wojteczki do kapituły głosowało 19 radnych. Za było 8, przeciw 10, od głosu wstrzymał się Dariusz Bożek.

_dsc3391 _dsc3392 _dsc3395 _dsc3408 _dsc3412 _dsc3423 _dsc3431 _dsc3434 _dsc3441

Wioletta Wojtkowiak

Zdjęcia Bogdan Myśliwiec: Czwartkowa sesja Rady Miasta Tarnobrzega

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Wypadek kolejowy na tarnobrzeskim osiedlu. Policja poszukuje świadków

rta24.eu24 września 2021

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021