W Tarnobrzegu

Kandydat  do kapituły nie przeszedł. „Nie zasłużył, sieje język nienawiści”  

Kandydat  do kapituły nie przeszedł. „Nie zasłużył, sieje język nienawiści”  

 Większość radnych uznała, że Tadeusz Wojteczko nie powinien współdecydować o tym, komu należy się Pieczęć Cnoty Obywatelskiej – Medal Sigillum Civis Virtuti. To najwyższe odznaczenie przyznawane zasłużonym dla Tarnobrzega.

Otrzymał je w 2015 roku oprócz byłego prezydenta Stanisława Żwiruka, jego zastępca w latach 1994-96 Tadeusz Wojteczko. Radni przegłosowali wybór, ale nie jednogłośnie, nie obyło się wówczas bez sądu nad jego życiorysem. Za skazę wielu radnych uznało jego członkostwo w Patriotycznym Ruchu Odrodzenia Narodowego.

 Kontrowersje wróciły wczoraj, podczas dyskusji nad uzupełnieniem składu kapituły medalu, w której Wojteczko miał zastąpić zmarłego prałata Michała Józefczyka. Kandydaturę szefa tarnobrzeskiego klubu Gazety Polskiej zgłosił przewodniczący rady miasta Kamil Kalinka z PiS. I znów część radnych  uznała jego decyzję za co najmniej niezręczną, wypominając, że nie wyciągnął wniosków z przykrej wymiany argumentów sprzed dwóch lat.

– Dziwię się panu, że nie znaleźliście wśród własnych ludzi osoby z bardziej chlubnym życiorysem – wytknął radny Waldemar Szwedo.

 „Brudna, paskudna, łajdacka Platformo…”

Zarzewiem dyskusji była wypowiedź przewodniczącego klubu radnych PO.

Sławomir Partyka zaczął od obszernych cytatów z bloga Tadeusza Wojteczko.„Brudna, paskudna, łajdacka Platformo stoisz tam, gdzie stało ORMO! Uprawiasz rządy pełne hipokryzji, pozbawione śladów racjonalnej wizji. Rządy kompletnych nieudaczników, złodziei, oszustów i jurgieltników. Afery, korupcja i malwersacje, mają codziennie nowe mutacje […]

Przytaczał też inne wpisy, dowodząc, że Wojteczko używa języka nienawiści i nie jest bezstronny w swoich opiniach, co powinno go dyskwalifikować. – Niezależnie od sympatii politycznych uważam, że taki język jest niedopuszczalny w ustach kandydata do tej kapituły. Będę głosował przeciwko – mówił Partyka.

Broniąc tej kandydatury Kamil Kalinka odbił piłeczkę. – To jak pan skomentuje w takim razie słowa pana prezydenta Bronisława Komorowskiego mówiące, że z tymi ludźmi to trzeba tylko z dechą iść i ich lać ? Odnosząc się do języka nienawiści, o którym pan mówi, gwarantuję panu, że gdybym wszedł na facebooka pana kolegów z Platformy Obywatelskiej, najlepiej tych, którzy siedzą w Sejmie o wiele gorsze cytaty bym znalazł, jestem święcie przekonany. Odnosząc się do cytatu, do słów, które padły, to  pan Wojteczko wyraża w nich zdanie wielu milionów Polaków i ma do tego prawo…

Radni: kandydat ma być nieskazitelny

Głos w dyskusji zabrali też Stanisław Uziel, Norbert Mastalerz, Waldemar Szwedo i Leszek Ogorzałek. W ich opinii kandydat kapituły ma być człowiekiem nieskazitelnym, zaś osoba,  która dzieli mieszkańców Tarnobrzega, sieje jeżyk nienawiści, nie zasługuje na takie wyróżnienie, jakim jest zasiadanie w kapitule najważniejszego miejskiego odznaczenia.

Przewodniczący Kalinka nie przekonał ich przypominając, że śp. ksiądz Michał Józefczyk zawsze cenił i „miał niesamowicie dobre zdanie o panu Tadeuszu Wojteczko” i podejmowali razem wiele różnych działań. Nie pomogły słowa Anny Pekar, dla której Wojteczko jest osobą nieskazitelną i wielkim patriotą.

Nad uchwałą o powołaniu Tadeusza Wojteczki do kapituły głosowało 19 radnych. Za było 8, przeciw 10, od głosu wstrzymał się Dariusz Bożek.

_dsc3391 _dsc3392 _dsc3395 _dsc3408 _dsc3412 _dsc3423 _dsc3431 _dsc3434 _dsc3441

Wioletta Wojtkowiak

Zdjęcia Bogdan Myśliwiec: Czwartkowa sesja Rady Miasta Tarnobrzega

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Cena za odprowadzanie wód opadowych w Tarnobrzegu nie wzrośnie!

rta24.eu13 maja 2021

Projekt #PoznajMYTarnobrzeg w Dzień Dobry TVN

rta24.eu12 maja 2021

Ruszają doraźne naprawy dróg

rta24.eu12 maja 2021

Odbierz swoje maseczki- Rusza drugi etap dystrybucji

rta24.eu12 maja 2021

Wypalając trawy stwarzasz zagrożenie i spalasz to co w niej żyje !!!

rta24.eu11 maja 2021

Uciekał przed policjantami drogówki, bo spanikował

rta24.eu10 maja 2021

Tarnobrzescy Policjanci oddali hołd zmarłemu aspirantowi

rta24.eu10 maja 2021

Znów trysną fontanny

rta24.eu10 maja 2021

Namalowali pastelami świat abstrakcji

rta24.eu8 maja 2021