W Tarnobrzegu

Kartki z żądaniem opłaty za groby. Delikatniej się nie da?

Kartki z żądaniem opłaty za groby. Delikatniej się nie da?

Przykra niespodzianka czeka odwiedzających cmentarz parafialny w Tarnobrzegu. Dominikanie w kontrowersyjny sposób wzywają do opłaty za miejsce pochówku. Oporni dłużnicy mogą się spodziewać likwidacji grobu.

Kartki na grobach informujące o konieczności opłacenia dzierżawy miejsca na kolejne 20 lat rozkładał przeor klasztoru dominikanów, jako administrator cmentarza. Mieszkańcy Tarnobrzega i przyjezdni, którzy we Wszystkich Świętych i później odwiedzali groby bliskich ze zdumieniem wyjmowali spod zniczy kartki w foliowych koszulkach, informujące, że na grób o danym numerze  zakończył się okres dzierżawy, a więc konieczne jest uiszczenie opłaty, żeby miejsce dla zmarłego nie zostało odebrane. Czas na kontakt z parafialną kancelarią to 13 miesięcy.

img_0487

„Takie wytykanie to piętnowanie. Są przecież inne sposoby”

Właściciele nagrobków, z którymi rozmawialiśmy są oburzeni specyficznym sposobem kontaktowania się z nimi.Wprawdzie widzieli stosowne ogłoszenie przy bramie, ale nie spodziewali się, że zostanie im to jawnie wypomniane. – Czy delikatniej się nie da? Ojcowie mają przecież inne sposoby dotarcia do ludzi. Można przypominać o tym z ambony, można podczas kolędy, ale wytykać w ten sposób to jak wskazywać palcem: ty jesteś naszym dłużnikiem, wstydź się – oburza się „napiętnowana” tarnobrzeżanka. Jest jeszcze coś. Kartki były położone też na grobach zmarłych dziesiątki lat temu znanych tarnobrzeżan. Części tych nagrobków od dłuższego czasu nikt nie odwiedza. Czy te groby znikną, gdy przez trzynaście miesięcy żaden z opiekunów nie skontaktuje się z kancelarią ?

Ile? 300 złotych, ale nie teraz: „Proszę nam nie przeszkadzać”

Żeby porozmawiać o tej sprawie wczoraj skontaktowaliśmy się z kancelarią. Niestety rozmowa z przeorem nie była i nie będzie możliwa w najbliższych dniach. – W tym tygodniu proszę nam nie przeszkadzać, są rekolekcje – uciął mężczyzna, który odebrał telefon. Nieczego nie załatwili też przyjezdni, którzy po przeczytaniu kartek postanowili od razu uregulować opłaty w kancelarii.

Jak dowiedzieliśmy się, opłata za utrzymanie grobowca na cmentarzu parafialnym wynosi 300 złotych. – Stawka obowiązuje od dwóch lat. Płaci się ją raz na 20 lat – mówi pracownica Zakładu Usług Pogrzebowych ASA,bo ta firma w imieniu parafii WNMP  utrzymuje cmentarz i wystawia zaświadczenia o opłatach dla opiekujących się grobowcami.

Wioletta Wojtkowiak

Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021