W Tarnobrzegu

Katastrofa w Weryni. Kto zjechał z pasa ? Będzie dodatkowa ekspertyza

Katastrofa w Weryni. Kto zjechał z pasa ? Będzie dodatkowa ekspertyza

Przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu kolejna odsłona procesu 25-letniego piłkarza Kamila H., oskarżonego o spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym w Weryni. Śmierć poniosło wówczas pięciu piłkarzy Wólczanki Wólka Pełkińska.

Dziś o stanie technicznym pojazdów wypowiadał się biegły Zbigniew Barszcz. Z ekspertyzy, jaką przedstawił wynika, że volkswagen, którym podróżowali piłkarze był sprawny. Stwierdził, że pasy bezpieczeństwa na kilku miejscach pierwszych trzech rzędów siedzeń nie były zapięte. Jeśli zaś chodzi o samochód ciężarowy, to niesprawny system ABS nie miał wpływu na długość hamowania. TIR, co podkreślił biegły, nie przekroczył osi jezdni.

1-_dsc2709-001

Kierowca TIR-a, który kilka dni temu zeznawał jako świadek opisywał, że kierowca busa stracił panowanie nad pojazdem już na pierwszym zakręcie. On sam próbował nie dopuścić do zderzenia, kiedy bus zjechał na jego pas, ale nieszczęścia nie udało się uniknąć. Jego zeznania potwierdziła też kobieta, która jechała za ciężarówką. Widziała, że to volkswagen zjechał ze swojego pasa, a kierowca nie panował nad nim.

Zeznania tych dwóch osób oraz ustalenia biegłego są jednak sprzeczne z wyjaśnieniami oskarżonego, jakie złożył na pierwszej rozprawie. Kamil H., który prowadził volkswagena utrzymuje, że to nie on, ale kierowca TIR-a ściął zakręt i zjechał na pas, którym on jechał prawidłowo.

Obrońca oskarżonego kwestionował dziś sposób przeprowadzenia ekspertyzy technicznej. Zarzucał m.in., że nie sprawdzono siły hamowania kół TIR-a. Wystąpił też o sporządzenie dodatkowej ekspertyzy przez biegłego z dziedziny ruchu drogowego na podstawie wyjaśnień oskarżonego. Sąd uwzględnił ten wniosek.
Kolejna rozprawa 27 stycznia.

WW
Fot. B. Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Lokalna aplikacja mobilna Tu Tarnobrzeg wystartowała

rta24.eu18 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021

Pomoc dla Tomka zawodnika piłki siatkowej

rta24.eu17 lutego 2021