W Tarnobrzegu

Katastrofa w Weryni. Kto zjechał z pasa ? Będzie dodatkowa ekspertyza

Katastrofa w Weryni. Kto zjechał z pasa ? Będzie dodatkowa ekspertyza

Przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu kolejna odsłona procesu 25-letniego piłkarza Kamila H., oskarżonego o spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym w Weryni. Śmierć poniosło wówczas pięciu piłkarzy Wólczanki Wólka Pełkińska.

Dziś o stanie technicznym pojazdów wypowiadał się biegły Zbigniew Barszcz. Z ekspertyzy, jaką przedstawił wynika, że volkswagen, którym podróżowali piłkarze był sprawny. Stwierdził, że pasy bezpieczeństwa na kilku miejscach pierwszych trzech rzędów siedzeń nie były zapięte. Jeśli zaś chodzi o samochód ciężarowy, to niesprawny system ABS nie miał wpływu na długość hamowania. TIR, co podkreślił biegły, nie przekroczył osi jezdni.

1-_dsc2709-001

Kierowca TIR-a, który kilka dni temu zeznawał jako świadek opisywał, że kierowca busa stracił panowanie nad pojazdem już na pierwszym zakręcie. On sam próbował nie dopuścić do zderzenia, kiedy bus zjechał na jego pas, ale nieszczęścia nie udało się uniknąć. Jego zeznania potwierdziła też kobieta, która jechała za ciężarówką. Widziała, że to volkswagen zjechał ze swojego pasa, a kierowca nie panował nad nim.

Zeznania tych dwóch osób oraz ustalenia biegłego są jednak sprzeczne z wyjaśnieniami oskarżonego, jakie złożył na pierwszej rozprawie. Kamil H., który prowadził volkswagena utrzymuje, że to nie on, ale kierowca TIR-a ściął zakręt i zjechał na pas, którym on jechał prawidłowo.

Obrońca oskarżonego kwestionował dziś sposób przeprowadzenia ekspertyzy technicznej. Zarzucał m.in., że nie sprawdzono siły hamowania kół TIR-a. Wystąpił też o sporządzenie dodatkowej ekspertyzy przez biegłego z dziedziny ruchu drogowego na podstawie wyjaśnień oskarżonego. Sąd uwzględnił ten wniosek.
Kolejna rozprawa 27 stycznia.

WW
Fot. B. Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021