Rozrywka

Kiełb w defensywie? Zych w ofensywnie?

Kiełb w defensywie? Zych w ofensywnie?

PREZYDENT KIEŁB W DEFENSYWIE

Ponad miesiąc temu zastanawialiśmy się nad sytuacją potencjalnych kandydatów na prezydenta Tarnobrzega. Z naszych rachunków wychodziło, że najlepsza sytuację ma obecny prezydent i kandydat PiS-u. W tamtym czasie lekka przewagę miał prezydent Kiełb. Jednak biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia wygląda na to, że prezydent Kiełb stracił tę przewagę.

POPŁYNĄŁ Z WYROKIEM I POLSKIMI WODAMI?

Na osłabienie pozycji prezydenta Kiełba wpływ mają dwie sprawy. Pierwsza, to przegrany proces z byłym zastępcą. Pisaliśmy już, że ten proces będzie miał duży wpływ na kampanię wyborczą. Nie wiemy czy prezydent Kiełb będzie się odwoływał od wyroku, ale nawet jeżeli to zrobi konkurencja z PiS-u pewnie nie będzie tracić czasu będzie na tej podstawie podważać wiarygodność Kiełba. Wygrany proces przez byłego zastępcę, to dodatkowy argument dla niego, żeby zostać kandydatem PiS-u. Jeżeli w sprawie wyroku nic się nie zmieni, to Wojciech Brzezowski będzie miał wyjątkowo korzystną sytuację. W każdej bezpośredniej konfrontacji z prezydentem Kiełbem nawet bez wypowiadania słowa o wygranym procesie, obecny prezydent będzie miał problem, ponieważ cokolwiek zarzuci Brzezowskiemu, to w tle będzie wyrok za jego pomówienie. Kiełbowi będzie bardzo trudno wybrnąć z tej sytuacji.

Druga kwestia, to lokalizacja urzędu regulującego ceny wody i ścieków w Stalowej Woli. Co prawda to nie PiS głośno o tym mówi, ale już są tacy, którzy traktują to jako porażkę Tarnobrzega i obwiniają o to prezydenta Kiełba. Na pewno jednak lokalne struktury PiS-u będą to wykorzystywać przeciwko Kiełbowi, bo już teraz można usłyszeć w prywatnych rozmowach, że „jak my byśmy współrządzili w Tarnobrzegu, to byłoby to u nas”. Jakby demagogiczne nie było to stwierdzenie, to do tzw. przeciętnego mieszkańca silnie przemawia.

WYPŁYNIE NA POLSKICH WODACH?

Jednak to nie PiS obecnie najgłośniej robi zarzut prezydentowi Kiełbowi, że biura „Polskich Wód” nie będzie w Tarnobrzegu. Widać po aktywności w internecie, że najaktywniejszy w tej sprawie jest radny Witold Zych. Trudno przypuszczać, że Zych nie rozumie demagogiczności tego zarzutu. Wiadomo, że o lokalizacji decydowało kryterium partyjne PiS, a Stalowa Wola ma nieporównanie silniejsze wpływy pod tym względem od Tarnobrzegu. Gdyby prezydent Kiełb starał się o to i przegrał, pewnie pojawiłby się zarzut, że jest nieudolny i nieskuteczny. To rzeczywiście z politycznego punktu widzenia wyjątkowo niekorzystna sytuacja dla Kiełba. Dlatego trzeba zadać pytanie o co chodzi radnemu Zychowi? Wydaje się nam, że oto wyłania się kolejny kandydat na prezydenta. Od jakiegoś czasu podejrzewaliśmy Zycha o taki zamiar, ale traktowaliśmy to pół żartem, pół serio. Jednak przypatrując się bliżej aktywności radnego bardziej serio traktujemy jego start w wyborach na prezydenta. W ostatnich wyborach startował z listy PiS-u. Okazało sie jednak, że w PiS nie lubią takich, którzy lubią chodzić własnymi drogami. Cóż mu zatem pozostało? W PO raczej go nie widzą. Być może zmieściłby się w komitecie byłego prezydenta Jana Dziubińskiego, ale i to może być wątpliwe. Więc co pozostaje komuś, kto nie mieści się w istniejących strukturach politycznych w Tarnobrzegu, a nie zrezygnuje z własnych ambicji politycznych? Start w okręgu jednomandatowym nie wchodzi w grę, bo ich po prostu nie ma. Pozostaje tylko start na prezydenta. Przyznać trzeba, że patrząc na to, co dzieje się teraz w Tarnobrzegu, to Zych jako prezydent radziłby sobie wcale nie gorzej. Obecnie potrzebne mu jest pole konfrontacji z prezydentem Kiełbem na tej samej płaszczyźnie i mamy wrażenie, że radny Zych próbuje je zakreślić. W tej chwili nie jesteśmy w stanie powiedzieć na ile to duże zagrożenie dla Kiełba.

Weronika Przestój

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozrywka

Więcej w Rozrywka

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Podsumowanie sezonu lotowego

rta24.eu22 października 2021

„Poseł czy kominiarz” – najnowsza premiera Teatru Czwartek

rta24.eu22 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Uczniowie z Prymasówki po praktykach w Maladze

rta24.eu20 października 2021

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021

Podkarpackie media ciekawe Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu19 października 2021

Stypendia Wójta Gminy Grębów dla najlepszych licealistów

rta24.eu14 października 2021