W Tarnobrzegu

Kłusownicy niosą śmierć. Ponad 200 wnyków na terenie Tarnobrzega

Kłusownicy niosą śmierć. Ponad 200 wnyków na terenie Tarnobrzega

Bezbronne zwierzęta giną w męczarniach wpadając w sidła i wnyki w tarnobrzeskim lesie Zwierzyniec, na obrzeżach Sielca, Zakrzowa, Mokrzyszowa, Wielowsi i rozległej kępie nadwiślańskiej – mateczniku kłusowników.

Tylko tej zimy myśliwi zdjęli w zalesionych okolicach ponad 200 wnyków. Przestępcy znający dobrze zwyczaje zwierzyny zastawiają pułapki na tzw. przesmykach, czyli ścieżkach, którymi regularnie przemykają sarny, jelenie i dziki, ale nie tylko tam.

– Nawet przy naszych paśnikach w potrzask łapią się zające. Na bażanty i kuropatwy mają sposób. Miejsce wysypywania ziarna obstawiają wnykami -mówi Tadeusz Jabłoński, prezes okręgowej rady łowieckiej w Tarnobrzegu i szef koła łowieckiego „Nadwiślańskie”.

Barbarzyńskie łowy nasiliły się. Jabłoński twierdzi, że w ostatnich latach nie było tak wielu kłusujących, jak tej zimy. Nocami, uzbrojeni w okaleczające przyrządy, noktowizory, ciche karabinki pneumatyczne ścigają i zabijają. Nie oszczędzają nawet ciężarnej zwierzyny, co w styczniu jest wyjątkowym okrucieństwem.

Cierpienie zwierząt jest niewyobrażalne. Zaplątane łbem w pętlę duszą się, szamoczą kilkadziesiąt godzin, lis podobnie jak wilk potrafi odgryźć sobie łapę byle się uwolnić. – Na ten widok wszyscy życzymy temu, kto to zrobił, żeby tak zginął albo powisiał na wnyku przez tydzień i cierpiał – mówi Jabłoński.

Osobny problem to kłusowanie z psami, które wiedzione instynktem zagryzają sarny i zające. – Myśliwemu nie wolno zastrzelić polującego psa. Musimy złapać psa i właściciela, a to jest zabawa w kotka i myszkę – dodaje łowczy.

Za kłusowanie można trafić do więzienia nawet na pięć lat, ale w praktyce zdarza się to niezwykle rzadko. Kłusownika ciężko złapać na gorącym uczynku, a jeszcze ciężej coś mu udowodnić. Jeśli sąd nie umorzy sprawy z powodu „niskiej szkodliwości społecznej czynu” wymierza zazwyczaj kary śmieszne.

– Szubrawca wychodzi z sali sądowej i pokazuje gest Kozakiewicza. Śmieje się, bo musi zapłacić tylko sto złotych – mówi Jabłoński, dodając, że na Podkarpaciu na przeszło 5 tys. ujawnionych przypadków kłusowania odbyły się zaledwie 74 sprawy karne.

1-_DSC1577

1-_DSC1586

1-_DSC1593

1-_DSC1605

Wioletta Wojtkowiak

Fot. Bogdan Myśliwiec

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Budowa obwodnicy Tarnobrzega oficjalnie rozpoczęta

rta24.eu5 marca 2021

Wirtualne Dni Otwarte PUZ 8-12 marca

rta24.eu5 marca 2021

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021