Kronika Policyjna

Kobieta została potrącona podczas cofania samochodu dostawczego

Kobieta została potrącona podczas cofania samochodu dostawczego

Pomimo cyklicznie prowadzonych działań i licznych apeli policjantów ruchu drogowego nadal dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych. Wczoraj około godz. 17, na ul. Skalna Góra w Tarnobrzegu doszło do potrącenia przez kierującego ciężarówką 76-letniej kobiety. Piesza została ranna i trafiła do szpitala na badania lekarskie.

Wczoraj około godz. 17, przechodzącą drogą osiedlową, 76-letnią kobietę potrącił kierujący dostawczym pojazdem marki Renault Master. Piesza z urazem głowy trafiła do szpitala na badania lekarskie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 25-letni mężczyzna kierujący pojazdem podczas cofania, nie zauważył kobiety przechodzącej za pojazdem.

Policjanci ustalili, że uczestnicy zdarzenia, byli trzeźwi. Czynności w tej sprawie prowadzą policjanci zespołu wykroczeń Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.

Przypominamy również, że od 1 czerwca br. weszła w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Piesi – nowe prawa
Wprowadzone zmiany sprawiły, że każdy pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem jest tramwaj: przed tym pojazdem pieszy pierwszeństwo ma tylko wtedy, gdy znajdzie się już na przejściu dla pieszych.

Piesi –  nowe obowiązki
Nowo wprowadzone przepisy nie zwalniają pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu, wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Istotną zmianą w znowelizowanych przepisach jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kierowcy – obowiązki wobec pieszych
Przepisy, regulują zachowania kierujących pojazdami, względem osób pieszych. Kierowcy pojazdów, są obowiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Ich obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na przejście. Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KMP Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Zadbajmy o bezpieczeństwo odwiedzając groby

rta24.eu19 października 2021

Kolizja w centrum Tarnobrzega

rta24.eu18 października 2021

25 policjantów szukało 11-latka, chłopiec bawił się u kolegi

rta24.eu18 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Pamiętajmy o przestrzeganiu obowiązujących obostrzeń

rta24.eu13 października 2021

Tarnobrzescy Wodniacy zajęli II miejsce w zawodach stermotorzystów

rta24.eu8 października 2021

Trzech kierowców przekroczyło prędkość, stracili prawko

rta24.eu7 października 2021

„Bezpieczne Wakacje” konkurs dla dzieci i młodzieży

rta24.eu7 października 2021

Wizyty mundurowych w szkołach

rta24.eu5 października 2021