kultura i rozrywka

Koncerty organowe w tarnobrzeskich świątyniach

Koncerty organowe w tarnobrzeskich świątyniach

Dwa wakacyjne miesiące to czas odpoczynku, ale też okazja do udziału w wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych. Tradycyjnie w tym letnim okresie w Tarnobrzegu odbywa się cykl koncertów organowych, które gromadzą w świątyniach miłośników muzyki. W tym roku XXVIII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej rozpoczyna się 2 lipca i potrwa do 27 sierpnia. Wystąpi 12 znakomitych muzyków.

– Mimo trudnej epidemicznie sytuacji udało nam się zaprosić wspaniałych muzyków, którzy zgodzili się wystąpić w naszym mieście – mówi Mariusz Ryś, pomysłodawca i kierownik artystyczny festiwalu. – Będą to organiści: Łukasz Mateja, Marek Stefański, Adam Klarecki, Ewa Polska, Zbigniew Gach, Jan Bokszczanin, Adam Tański. Wystąpią także kameraliści:   skrzypaczka Katarzyna Mateja, śpiewaczka Milena Sołtys-Walosik – sopran, wiolonczelista Piotr Gach. Przyjadą z całej Polski: Krakowa, Włocławka, Lublina, Słupska, Legionowa. Będzie też ciekawy tarnobrzeski akcent, na zakończenie festiwalu.

27 sierpnia w Zamku Dzikowskim wystąpi dominikanin o. Grzegorz Doniec, który zagra na klarnecie z towarzyszeniem pianistki Ewy Ryś. Łącznie w ramach festiwalu odbędzie się 8 koncertów, w kolejne czwartki lipca i sierpnia o godz. 19.00.

– Zabrzmi muzyka z różnych epok, zarówno zagranicznych, jak i polskich kompozytorów. Na pewno występy dostarczą uczestnikom wielu wrażeń artystycznych. Serdecznie zapraszamy – mówi Mariusz Ryś.

Miejscem muzycznych wieczorów, oprócz wspomnianego już zamku, będą klimatyczne wnętrza tarnobrzeskich świątyń: kościoła pw. św. Barbary i kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie.

Inauguracja festiwalu odbędzie się 2 lipca w kościele św. Barbary. Wystąpią artyści z Krakowa: skrzypaczka Katarzyna Mateja i organista Łukasz Mateja. Usłyszymy utwory F. Mendelssohna, J. S. Bacha, F. Kreislera, G. Fauré i W. Wawiłowa.

Wszystkie występy odbędą się w warunkach podwyższonego reżimu sanitarnego, organizatorzy proszą o dezynfekowanie rąk, zachowanie dystansu oraz noszenie maseczek.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Festiwal objęli honorowym patronatem Rafał Weber Poseł na Sejm RP oraz Dariusz Bożek Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Organizatorami są: Tarnobrzeski Dom Kultury, Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Parafia pw. Św. Barbary, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Organizacja festiwalu została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Program „Kultura Dostępna”.

 

Źródło U.M. Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Spotkanie informacyjne ws.nowo projektowanej drogi S74

rta24.eu9 lipca 2020

TDK zaprasza na kolejne letnie warsztaty

rta24.eu8 lipca 2020

Trwa Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

rta24.eu8 lipca 2020

Odkomarzanie w Tarnobrzegu

rta24.eu7 lipca 2020

Startują letnie zajęcia w TDK

rta24.eu7 lipca 2020

Nowości wydawnicze w MBP w Tarnobrzegu

rta24.eu3 lipca 2020

Za nami pierwszy koncert tegorocznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

rta24.eu3 lipca 2020

Wakacje z kulturą w TDK-u!

rta24.eu2 lipca 2020

Brodzik na basenie letnim w Nowej Dębie otwarty

rta24.eu1 lipca 2020