kultura i rozrywka

Koncerty organowe w tarnobrzeskich świątyniach

Koncerty organowe w tarnobrzeskich świątyniach

Dwa wakacyjne miesiące to czas odpoczynku, ale też okazja do udziału w wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych. Tradycyjnie w tym letnim okresie w Tarnobrzegu odbywa się cykl koncertów organowych, które gromadzą w świątyniach miłośników muzyki. W tym roku XXVIII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej rozpoczyna się 2 lipca i potrwa do 27 sierpnia. Wystąpi 12 znakomitych muzyków.

– Mimo trudnej epidemicznie sytuacji udało nam się zaprosić wspaniałych muzyków, którzy zgodzili się wystąpić w naszym mieście – mówi Mariusz Ryś, pomysłodawca i kierownik artystyczny festiwalu. – Będą to organiści: Łukasz Mateja, Marek Stefański, Adam Klarecki, Ewa Polska, Zbigniew Gach, Jan Bokszczanin, Adam Tański. Wystąpią także kameraliści:   skrzypaczka Katarzyna Mateja, śpiewaczka Milena Sołtys-Walosik – sopran, wiolonczelista Piotr Gach. Przyjadą z całej Polski: Krakowa, Włocławka, Lublina, Słupska, Legionowa. Będzie też ciekawy tarnobrzeski akcent, na zakończenie festiwalu.

27 sierpnia w Zamku Dzikowskim wystąpi dominikanin o. Grzegorz Doniec, który zagra na klarnecie z towarzyszeniem pianistki Ewy Ryś. Łącznie w ramach festiwalu odbędzie się 8 koncertów, w kolejne czwartki lipca i sierpnia o godz. 19.00.

– Zabrzmi muzyka z różnych epok, zarówno zagranicznych, jak i polskich kompozytorów. Na pewno występy dostarczą uczestnikom wielu wrażeń artystycznych. Serdecznie zapraszamy – mówi Mariusz Ryś.

Miejscem muzycznych wieczorów, oprócz wspomnianego już zamku, będą klimatyczne wnętrza tarnobrzeskich świątyń: kościoła pw. św. Barbary i kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie.

Inauguracja festiwalu odbędzie się 2 lipca w kościele św. Barbary. Wystąpią artyści z Krakowa: skrzypaczka Katarzyna Mateja i organista Łukasz Mateja. Usłyszymy utwory F. Mendelssohna, J. S. Bacha, F. Kreislera, G. Fauré i W. Wawiłowa.

Wszystkie występy odbędą się w warunkach podwyższonego reżimu sanitarnego, organizatorzy proszą o dezynfekowanie rąk, zachowanie dystansu oraz noszenie maseczek.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Festiwal objęli honorowym patronatem Rafał Weber Poseł na Sejm RP oraz Dariusz Bożek Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Organizatorami są: Tarnobrzeski Dom Kultury, Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Parafia pw. Św. Barbary, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Organizacja festiwalu została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Program „Kultura Dostępna”.

 

Źródło U.M. Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Małgorzata Jonaszek-Dul w gronie 9 osób z całego świata

rta24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Rusza nasz V plebiscyt na najpopularniejszego sportowca, trenera oraz talent.

rta24.eu9 lutego 2021

Ponad 90 tysięcy z tarnobrzeskich puszek WOŚP, aukcje nadal trwają

rta24.eu1 lutego 2021

Boginie w Galerii TDK – wystawa prac Agaty Zarzyckiej

rta24.eu19 stycznia 2021

Przerwa w dostawie wody

rta24.eu11 stycznia 2021

Planowane wyłączenia prądu

rta24.eu7 stycznia 2021

Własna firma w 3 krokach – bezpłatne webinaria

rta24.eu30 grudnia 2020

Rusza V Plebiscyt Sportowy na najpopularniejszego sportowca portalu rta24.eu

rta24.eu29 grudnia 2020