W Tarnobrzegu

Konkurencyjny Tarnobrzeg

Konkurencyjny Tarnobrzeg

TARNOBRZEG WYPADŁ DOBRZE

Pisaliśmy już o rankingu zamożności gmin, publikowanym przez Ministerstwo Finansów. W tym rankingu Tarnobrzeg wypadł słabo. Warto przyjrzeć się innemu rankingowi, ważnemu dla Tarnobrzega. Chodzi o ranking atrakcyjności inwestycyjnej, opublikowany przez Państwową Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ten ranking jest ważny, bo PAIIZ, to instytucja, która w wielu sytuacjach decyduje o lokalizacji zagranicznych inwestycji i przez taki ranking wysyła informację do potencjalnych inwestorów gdzie warto, a gdzie nie warto inwestować. Dla Tarnobrzega to sprawa pierwszorzędnej wagi, bo potrzebuje on inwestorów jak sucha ziemia deszczu.

NIEJASNA METODOLOGIA, WĄTPLIWE WNIOSKI?

Ranking przygotował zespół naukowców z SGH pod kierownictwem profesor Hanny Godlewskiej – Majkowskiej. Kluczową kategorią w tworzeniu rankingu była Potencjalna Atrakcyjność Inwestycyjna (PAI), którą zdefiniowano jako „zespól regionalnych walorów lokalizacyjnych, które mają wpływ na osiągnięcie celów inwestora. Wskaźniki PAI dotyczą całości gospodarki narodowej, C – przemysłu przetwórczego, G – handlu i napraw, I – zakwaterowania i gastronomii oraz M – działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Atrakcyjność oceniano według stopni od A do F. W ocenie atrakcyjności gmin brano pod uwagę sytuację na rynku pracy, wyposażenie w infrastrukturę techniczną i społeczną, sytuację rynkową i uwarunkowania przyrodnicze. Wydaje się, że kryteria oceny są dość jasne, jednak przy ocenie wyników powstaje sporo wątpliwości.

RAZ W GÓRĘ, RAZ W DÓŁ

Ranking stworzono odnośnie województw, powiatów i gmin i odnośnie tego podziału różne miejscowości miały różne wyniki, co jest trochę dziwne. I tak Tarnobrzeg jako miasto na prawach powiatu ma taka samą – najwyższą – ocenę atrakcyjności, czyli klasę A, podobnie jak Rzeszów, Krosno i Przemyśl. Natomiast tarnobrzeski powiat ziemski uzyskał klasę C z jedną ponadprzeciętną oceną dotyczącą kategorii G – handel i naprawy. Dla porównania powiat stalowowolski uzyskał klasę B z trzema kategoriami ocenionym jako ponad przeciętne. Jednak w ocenie atrakcyjności w podziale na gminy Tarnobrzeg traci najwyższą ocenę, którą utrzymują Rzeszów i Krosno. W końcowej tabeli atrakcyjności gmin Tarnobrzeg zajmuje Ósme miejsce wśród miast i nawet wyprzedza Stalową Wolę. To efekt zadowalający choć sposób dojścia jak widać mało zrozumiały.
Warto jeszcze dodać, że całkiem dobrze wypadają w rankingu dwie inne gminy powiatu. I tak Nowa Dęba wśród gmin miejsko – wiejskich zajmuje czwarte miejsce, a Gorzyce wśród gmin wiejskich są ósme. W łącznej nocie Nowa Dęba plasuje się wyżej od Gorzyc.

PROSTY WŚRÓD GARBATYCH

Ta zupełnie dobra lokata Tarnobrzega nie powinna usypiać uwagi władz miasta i wszystkich zainteresowanych rozwojem Tarnobrzega. Tę lokatę trzeba widzieć na tle całego województwa, a jego pozycja nie daje powodów do satysfakcji. Wśród 273 regionów Unii Europejskiej pod względem atrakcyjności dla inwestorów, województwo podkarpackie znalazło się na 244 miejscu. I choć od ostatniego rankingu poprawiło pozycję o osiem miejsc, to i tak cały czas ma najniższą klasę atrakcyjności F. Jakąś pociechą będzie, że gorzej od podkarpackiego wypadły lubelskie, podlaskie i świętokrzyskie.

Jak już powiedziano, taki ranking jest opiniotwórczy i choć można podważać te, czy inne wyliczenia, to nie zmienia to faktu, że ranking działa jak samospełniająca się przepowiednia. Władze wszystkich gmin w tarnobrzeskiem powinny się nim zainteresować i ustalić, czy w danych na podstawie których ich klasyfikowano nie było zniekształceń i przekłamań. Trzeba również przyjrzeć się metodzie według której tworzono ranking. Ten ranking nie powinien obniżać atrakcyjności żadnej z gmin powiatu tarnobrzeskiego.

Weronika Przestój

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021