Fotorelacje

Konkurs kulinarny „Groch z fasolą”. Sukces uczniów

Konkurs kulinarny „Groch z fasolą”. Sukces uczniów

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu Gabriela Muszakiewicz i Przemysław Hajduk wzięli udział w Regionalnym Konkursie Umiejętności Kulinarnych „Groch z fasolą”.

Konkurs odbył się 15 grudnia w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu. Uczestniczyli w nim uczniowie z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Stalowej Woli i Tarnobrzega. Młodzież Prymasówki zaprezentowała się z najlepszej, zawodowej strony, Przemek Hajduk zajął I miejsce w konkursie zaś Gabriela Muszakiewicz, miejsce IV.

Przemek nie ukrywał satysfakcji: – Do konkursu przygotowywałem się od kilku tygodni, miałem wiele ciekawych pomysłów, starałem się dobrać odpowiednio surowce zgodnie z tematem konkursu, gdzie królować miał groch z fasolą. Na przystawkę przygotowałem cannelloni z cukinii, z mięsem mielonym, pistacjami, zieloną soczewicą, sos beszamelowy z bazylią, humus z fasoli wrzawskiej, ravioli z kalarepy z mascarpone oraz espuma z pomarańczy. Na wykonanie przystawki mieliśmy godzinę. Liczyła się dobra organizacja pracy, gdyż do jej przygotowania zastosowałem wiele technik kulinarnych. Następnie przystąpiłem do przygotowania dania głównego. Kaczka sous-vide gotowana przez 2 godziny w 58 stopniach, kompresowane żółte buraki, sos z gorzkiej czekolady, posypka z kaczej skóry, puree z bobu z dodatkiem organicznego nektaru z agawy oraz kawior z soku z buraka czerwonego. Uczestnictwo w tego typu konkursach jest dla mnie bardzo ważne, mogę rozwijać swoje zainteresowania, oraz poznawać ciekawych ludzi z branży gastronomicznej. Zachęcam wszystkich do brania udziału w takich imprezach.

Równie wyszukanie brzmią kulinaria przygotowane przez Gabrielę Muszakiewicz: ciasteczka krucho-drożdżowe z pieczarkami z soczewicą oraz polędwiczka w winie z puree z zielonego groszku i warzywnym makaronem. Bez wątpienia dzisiejsza kuchnia to, tworzenie dzieł sztuki, które nie tylko pobudzają zmysły wzroku i zapachu ale też zaspakajają najbardziej wymagające podniebienia.

W komisji konkursowej zasiedli szefowie kuchni: Restauracji „Ciżemka”- Marcin Maciąg, Restauracji „Dwór Dwikozy”- Kamil Pindych oraz Janusz Suszyna – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Sandomierzu i Dariusz Łuczak – dyrektor szkoły, pełniącej rolę gospodarza. Konkurs miał na celu nie tylko doskonalenie umiejętności kulinarnych uczniów i rozbudzenie pomysłowości, ale także  pogłębienie wiedzy o tradycji kulinarnej regionu i wykorzystanie bogactwa produktów lokalnych w restauracyjnym menu.

Zapewne dania przygotowane przez uzdolnionych uczniów kierunku gastronomicznego w Prymasówce trafią na niejeden „piękny i odważny stół”, a o nich samych jeszcze nie raz usłyszymy.

Źródło: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Uczcili pamięć Kawalerzystów

rta24.eu21 września 2021

Szpital wznawia przyjęcia pacjetów

rta24.eu2 kwietnia 2020

Zapłacą po 30 tysięcy. Nie przestrzegali Kwarantanny

rta24.eu24 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

rta24.eu24 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

rta24.eu10 lutego 2020

Juwe, juwe… Juwenalia tarnobrzeskie

rta24.eu20 maja 2019

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rta24.eu11 lutego 2019

Piersi zagrały w Gorzycach. Była zabawa!

rta24.eu25 czerwca 2018

Tak Gorzyce kibicowały biało-czerwonym

rta24.eu25 czerwca 2018