W powiecie

Konkurs wiedzy o gminie Gorzyce

Konkurs wiedzy o gminie Gorzyce

Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz dorośli zmagali się w konkursie wiedzy o gminie Gorzyce „Nasza mała Ojczyzna”.

Konkurs dla dzieci i młodzieży organizowany jest przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trześni oraz Urząd Gminy Gorzyce od 5 lat. W tym roku formuła konkursu została poszerzona. Po raz pierwszy do konkursu mogli przystąpić dorośli. W konkursie dedykowanym dojrzałej grupie wiekowej udział wzieło 6 osób. Najlepiej test napisał Zbigniew Filipiak, który jest mieszkańcem Wielowsi.

– Bardzo lubię czytać książki, interesuję się lokalną historią dlatego postanowiłem wziąć udział w konkursie. Przygotowywałem się kilka dni, wiedzę zgłębiałem głównie z książek i różnych opracowań – mówił zwycięzca konkursu. – Test nie był łatwy, trochę stresowałem się jak przed maturą – żartował pan Zbigniew.

Doskonale przygotowani do konkursu byli uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy. – Obserwujemy wzrost zainteresowania dzieci i młodzieży poszerzaniem wiedzy na temat naszej gminy. Każdego roku stawiamy poprzeczkę wyżej, dlatego żeby prawidłowo odpowiedzieć na pytania testu trzeba zgłębić wiedzę z zakresu historii, geografii i tzw. ogólnej wiedzy – wyjaśniał Jerzy Paw – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni.

Konkurs wiedzy o gminie realizowany był w dwóch kategoriach wiekowych – klasy 4-6 i 7-8. Pierwsze miejsce w młodszej kategorii zajął Adrian Rogowski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokolnikach, drugie – Maja Bujak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni, trzecie – Marcin Stasiak ze Szkoły Podstawowej we Wrzawach. W drugiej grupie wiekowej najlepiej test napisał Norbert Grobelski ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Gorzyc, tuż za nim na miejscu drugim uplasował się Michał Stefanik z gorzyckiej „dwójki”, trzecie miejsce zajęła Alicja Turek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokolnikach.

Do konkursu fotograficznego „Moja mała ojczyzna – gmina Gorzyce w obiektywie” wpłynęło 18 prac. Zadaniem uczestników było wykonanie zdjęcia przedstawiającego ciekawe miejsce w gminie – zabytki, przyrodę, życie codzienne mieszkańców czy też elementy związane z tradycją, zwyczajami i obrzędami lokalnymi. Prace oceniali zawodowi fotograficy – Renata Trybuła, Piotr Kiełbasa i Mariusz Dyszlewski.

Jurorów urzekło zdjęcie zatytułowane „Stare kino” autorstwa Łucji Sołtys – uczennicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, równie wysoko komisja konkursowa oceniła fotografię „Klasycystyczna plebania z XVIII wieku na Górce Plebańskiej” wykonaną przez Ksawerego Świergula – ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 w Gorzycach. Jurorzy wysoko ocenili również zdjęcie „Piękno rzeki Trześniówki” Dawida Jakubika z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni.

Fotograficy przyznali wyróżnienia, a otrzymali je Wiktor Cygan z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni za pracę „Zabytkowy kościół w Trześni”, Maurycy Świergul – uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Gorzycach – autor zdjęcia zatytułowanego „Chwała poległym żołnierzom w bitwie pod Wrzawami oraz Weronika Bąk ze Szkoły Podstawowej w Furmanach za zdjęcie „Żelazny most”.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki, zwycięzcy konkursu fotograficznego – poradniki fotografii cyfrowej, laureaci konkursu wiedzy o gminie – sprzęt elektroniczny, zaś zwycięzca konkursu dedykowanego osobom dorosłym – zestaw upominków i gadżetów gminy Gorzyce oraz statuetkę. Nagrody ufundowane przez Urząd Gminy Gorzyce, w imieniu wójta wręczyła skarbnik Marta Mazur-Matyka.

IMG_0950

IMG_0974

Źródło: UG Gorzyce 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Ogłoszenie Zarządu Huty Stalowa Wola S.A. o wypłacie dywidendy za rok obrotowy 2019

rta24.eu7 lipca 2020

Odkomarzanie w Tarnobrzegu

rta24.eu7 lipca 2020

Napadali na rowerzystów i okradali

rta24.eu7 lipca 2020

Startują letnie zajęcia w TDK

rta24.eu7 lipca 2020

Policjant w czasie wolnym zatrzymał pijanego kierowcę

rta24.eu7 lipca 2020

Nowości wydawnicze w MBP w Tarnobrzegu

rta24.eu3 lipca 2020

Ruszył remont drogi w Ślęzakach

rta24.eu3 lipca 2020

Planowane wyłączenia prądu

rta24.eu3 lipca 2020

Za nami pierwszy koncert tegorocznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

rta24.eu3 lipca 2020