
W Wielką Sobotę święcimy pokarmy, które będziemy spożywać podczas wielkanocnego śniadania. Dlaczego akurat jaja, chleb, sól znajdują się w koszyczku wielkanocnym?
Jajko jest podstawowym elementem święconki. Symbolizuje życie, to znak zwycięstwa nad śmiercią. Do koszyczka wkładamy jajko ugotowane na twardo, to nim dzielimy się podczas wielkanocnego śniadania.. Chleb jest nie tylko podstawowym pokarmem ludzi. Symbolizuje Chrystusa, który jest pokarmem życia dla chrześcijan. Poświecony ma zapewnić dobrobyt i pomyślność. Chrzan symbolizuje gorycz męki Chrystusa. To także oznaka siły fizycznej i zdrowia. Kolejny element w koszyczku, czyli sól, oznacza prostotę, oczyszczenie i prawdę. Sól przez lata uważana była za skuteczną ochronę przed złem i zepsuciem. Kiełbasa, wędlina i szynka, które wkładamy do koszyczka symbolizują dostatek, zamożność i zdrowie. W niektórych regionach Polski święci się także ser, który symbolizuje związek człowieka z przyrodą oraz ciasto drożdżowe, które jest oznaką umiejętności.
Do koszyczka wkładamy również baranka, zajączka, bukszpan i pisanki. Baranek symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem oraz posłuszeństwo Chrystusa, który odkupił ludzi. Zajączek pojawił się w polskich koszyczkach niedawno. Zazwyczaj jest czekoladowy, oznacza wiosnę, rodzącą się na nowo przyrodę. Bukszpan także symbolizuje przyrodę oraz wiosnę. Jest również piękną ozdobę koszyczka.
Małgorzata Petecka
Facebook
RSS