W powiecie

Kredytem walczą z koronawirusem

Kredytem walczą z koronawirusem

12 marca, czyli na ponad dwa tygodnie przed ostatnią sesja Rady Powiatu, Zarząd Powiatu Tarnobrzeskiego przyznał nowodębskiej lecznicy milion złotych pożyczki. Pierwsza transza od razu trafiła do szpitala. Druga wpłynie zaraz po tym, jak dyrektor szpitala Wiesława Barzycka zgłosi taką potrzebę.

Wiele emocji wzbudza apel z prośbą o pomoc dla lecznicy opublikowany przez Szpital Powiatowy w Nowej Dębie. Dyrektor Wiesława Barzycka prosi w nim o wsparcie na zakup środków ochrony niezbędnych w okresie zagrożenia epidemiologicznego.

– Na ten moment i na 3 kolejne doby mamy bardzo dobre zaopatrzenie we wszystko, czego nam potrzeba – wyjaśnia Wiesława Barzycka. – Niestety, nie wiemy co będzie dalej, nie możemy nic przewidzieć. Tego nie wie nawet Minister Zdrowia. Dlatego mój apel o pomoc. Lepiej zgromadzić więcej i na dłużej, by móc się później podzielić z innymi placówkami, które będą potrzebowały pomocy, niż czekać aż zabraknie towaru, który w tej chwili na rynku jest praktycznie niedostępny.

Powodem apelu nie był więc brak pomocy ze strony organu prowadzącego jakim jest Starostwo Powiatowe, bo to przez cały czas wspomaga powiatowy szpital, co dyrektor Wisława Barzycka podkreślała wielokrotnie, w wielu sytuacjach.

– Przekazaliśmy szpitalowi 500 tysięcy złotych wsparcia i była to pierwsza transza zaplanowanej dla szpitala pożyczki – mówi Jerzy Sudoł, starosta tarnobrzeski. – W sumie pomożemy szpitalowi kwotą miliona złotych. Taka decyzja została podjęta już ponad dwa tygodnie temu.

Oprócz tego Zarząd Powiatu przez cały czas pomaga szpitalowi w zakupie niezbędnego podczas epidemii sprzętu medycznego. – Daliśmy 80 tys. zł. na nowoczesny bronchoskop do badania płuc, kupiliśmy kilka dezynfekatorów na oddziały. Każdy z tych zakupów to ponad 20 tysięcy złotych. Przekazaliśmy do szpitala także 400 tysięcy złotych na niezbędne remonty i modernizacje oraz 100 tysięcy, jako nasz udział w termomodernizacji budynku pod oddział dzienny psychiatryczny w Tarnobrzegu – wylicza starosta Jerzy Sudoł.

O tym, że współpraca między Zarządem Powiatu a Szpitalem Powiatowym w Nowej Dębie jest bardzo dobra, mówią obydwie zainteresowane strony. Niedawno dyrektor szpitala wspólnie ze starostą znaleźli wielu sponsorów, miejscowych przedsiębiorców oraz szefów wielkich firm z powiatu tarnobrzeskiego tak jak Fenix Metals, Dezamet, czy Federal Mogul.

Apel dyrekcji szpitala nie był skierowany po to, by rozpocząć rozliczanie kto, ile i kiedy powinien dawać, ale by trafić do ludzi dobrej woli, którzy mogą też dołożyć się nawet niewielką kwotą do tego, by nikomu nie zabrakło sprzętu mogącego uratować ludzkie zdrowie i życie. Takie apele są wszędzie. Każdy ze szpitali na całym świecie szuka pieniędzy, by móc nieść pomoc, bo do takiej sytuacji nikt nie był przygotowany. W takiej chwili rozwijający się hejt nie służy niczemu. Szczególnie, gdy rozliczać próbują ci, którzy nawet nie starają się poznać żadnych konkretów.

Fot. KSP

Maseczki. Prócz tego w samym budynku starostwa trwa szycie fartuchów ochornnych i maseczek m. in. dla Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021