
Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu podsumowała konkurs na książkę dotykową dla niewidomych i niedowidzących dzieci. Na wystawie zaprezentowała prace uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Tarnobrzega i okolic.
Uczniowie w ramach wolontariatu z dużym zaangażowaniem współpracowali przy tworzeniu książek dotykowych, uwzględniając w nich różnorodną tematykę. Jedne drukowano trójwymiarowo w czytelni biblioteki, inne wykonano z materiałów o różnej fakturze tak, aby pomóc dzieciom z dysfunkcją wzroku rozwijać zmysł dotyku, który musi zastąpić im wzrok podczas czytania i pozwala wyobrazić otaczający ich świat.
Ilustracje zostały podpisane alfabetem Braille’a drukarką brajlowską. Łącznie ekspozycja liczyła 43 interdyscyplinarne, bogato ilustrowane książki dotykowe. Przedstawione prace wykonane były na wysokim poziomie z dużą starannością. Dla podkreślenia wkładu pracy, pomysłowości w rozwiązaniach artystycznych i technicznych kilka z nich wyróżniono, a wszyscy twórcy otrzymali drobne upominki.
Dzieła te jako znakomite pomoce dydaktyczne zostaną przekazane Ogólnopolskiej Wypożyczalni Książek Dotykowych w Lublinie oraz dzieciom z Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu. Przedsięwzięcie to było zakończeniem projektu„Poznawanie świata przez dotyk“,który został zrealizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalno-Oświatowym LIBRI w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Zdjęcia Biblioteka Pedagogiczna
Facebook
RSS